Není zla mezi námi

(festivalový název)

There Is No Evil

Drama / Povídkový

Německo / Česko / Írán, 2020, 150 min

Téma filmu je poměrně jasné. Autoritářské režimy zabíjejí vlastní lid podle libovůle vládnoucích. V Íránu k tomu pak používají obecnou populaci, která je vydírána k vojenské službě (když chceš v zemi oficiálně existovat - mít řidičák, pas, licence - musíš na vojnu). Nedivím se, že je tenhle film ve vlastní zemi zakázaný, je to přeci jen diktatůra. Téma odpovědnosti vůči vlastnímu svědomí ve vztahu k provedení státem nařízených poprav je tu sdělováno pomocí čtyř na sobě nezávislých povídek, které mají různou kvalitu. Zejména první povídka se extrémně táhne - s hlavní postavou jedeme autem do banky, vyzvednout ženu, na páteční nákup... režisér potřebuje nastolit obrázek zcela normálního muže od rodiny, aby se konečně dopracoval k pointě (aniž bych něco prozrazoval, doporučuji si všimnout scény se semaforem za jeho noční cesty do práce). Trvá mu to ale 40 dlouhých minut... Strach a nechuť některých postav k nařízenému úkolu se u mě projevila ve scéně, kdy voják vede odsouzeného dlouhou chodbou k popravě - film u mě již dlouho nevyvolal nějakou fyzickou reakci. Film nabobtnal na 150 minut, možná by stálo za to jej vydávat jako serii 4 krátkometrážních filmů. Budu jej doporučovat známým a rodině? Těžko. Film sděluje beztak jen to, co jsme už všichni dávno věděli. Popravy = špatné. [Rakkautta & Anarkiaa 2020](22.9.2020)