Léto v Kreuzbergu

• Česko Léto s Norou (více)
Trailer 1

Čtrnáctiletá Nora tráví letní prázdniny doma v berlínské hip čtvrti Kreuzberg. Její starší sestra, která ji prakticky vychovala, si užívá volný čas s partou kamarádů a Noru vláčí s sebou. Poflakují se městem nebo se povalují na plovárně, kde se dá alespoň na chvíli skrýt před spalujícím sluncem. Noru ostatní mají za tichou pozorovatelku, která raději sedí opodál a svět kolem sebe zachycuje na instagramová videa. Ani její další hobby, chov housenek a motýlů, jí na oblíbenosti nepřidá. Její nesmělost se začne rozplývat, když potká svobodomyslnou a charismatickou Romy. Dny přestávají být jeden jako druhý a Nora díky živelné dívce poprvé zažívá velkou lásku se všemi radostmi i strastmi, které k ní neodmyslitelně patří... Stejně jako se housenky proměňují v motýly s pestrobarevnými křídly, i z Nory se stává mladá žena. (Queer Kino)

Trailer 1

dopitak

Trošku jako kdyby si tvůrci vybrali námět, který zaručeně přitáhne diváky (letní hrátky německých buchet s trochou nahoty), a pak už jim bylo jedno, co ve scénáři bude. Kamera hudba v pořádku, herci taky, ale prostě to nemá silný námět, zápletku, nic si z toho nikdo nevezme. My co na podobné filmy čumíme kvůli kočkám, oceníme zejména Elina Vildanova. ()

Aljak

Ďalšia coming-of-age drama, s ktorými akoby sa v posledných rokoch vrece roztrhlo. Tento krát o 14-ročnej dievčine, ktorá objavuje "čaro" dospievania počas jedného horúceho leta. Dejová línia viacmenej jednoduchá, ničím výnimočná, a bohužiaľ, ničím originálna. Trochu tomu aspoň pomohla tá metafora s motýľmi, ale inak je to ten typ film, ktorý by bol pozoruhodný možno tak 10 rokov dozadu. Teraz sú takých už desiatky, a s lepšou a zaujímavejšou dejovou líniou. No ale snaha bola, a za nádejné herecké výkony je to aspoň na 2*. ()

angel74

Úchvatně přesvědčivá Lena Urzendowsky coby čtrnáctiletá introvertka Nora objevuje sama sebe i své tělo. Prožívá první zamilovanost a zklamání. Zároveň se pomalu, ale jistě stává dospělou ženou... Film je natočen velmi realisticky a civilně, s důrazem na detail. Pointa sice nemusela být tak doslovná, ale díky vtahující atmosféře prosluněného Berlína a naprosto skvělé hudbě jsem si to celé dost užila. Jako bych se vrátila v čase do doby svého mládí. (80%) ()

NinadeL

"Milý deníčku, berlínské léto 2018 bylo horké. Opravdu horké." Klasická coming-of-age story doplněná o roztomilý dívčí coming out. Pro našince může být osvěžující pohled do obyčejné německé třídy puberťáků, která je tolik jiná, než ta naše (co do etnické pestrosti), a přitom tak stejná (co do pocitů a nejistot). ()

JitkaCardova

Naštěstí se Léto v K. nesnaží být ani druhý Život Adele, čehož jsem se dopředu trochu bála, ani se z toho nestala dívčí verze Dej mi své jméno, byť tyto dva filmy spolu v mnohém korelují. Snímek o zmatcích, strastech, neobratnostech i tetelivých chvěních pubertálního přerodu má vlastní jedinečné charisma, pro které rozhodně stojí za vidění. Na druhou stranu mi v mnohém přišel zbytečně doslovný (už ty housenky a motýli) a klišovitý (už ta neprokreslená tezovitá matka alkoholička nebo postavy všech chlapců, ale i kamarádek) a bez potřebné hloubky i dechberoucnosti, kterou oba výše zmíněné snímky disponovaly v nekonečné míře. V tomhle ohledu je škoda, že s nimi nemůže soupeřit. (Mezipatra, Světozor) *~ ()

• Natáčení probíhalo od července do srpna 2018 v Berlíně. (ČSFD)