Reklama

Reklama

Kde je Anne Franková

  • Česko Kde je Anna Franková? (festivalový název) (více)
Trailer 2
Belgie / Francie / Izrael / Lucembursko / Nizozemsko, 2021, 99 min

Obsahy(1)

Kde je Anne Franková začíná zázrakem: Kitty, imaginární kamarádka, které Anne Franková psala svůj slavný deník, ožije v dnešním Amsterdamu. Kitty, která si neuvědomuje, že od té doby uběhlo 75 let, je přesvědčená, že když je naživu ona, musí být i Anne. Vydává se na cestu do časů Anny Frankové, aby svou milovanou přítelkyni našla. Vyzbrojena vzácným deníkem s pomocí jejího kamaráda Petra, který provozuje tajný úkryt pro uprchlíky bez dokladů, sleduje stopy Anny od úkrytu až po její tragický konec během holokaustu. Kitty, ztracena v současném světě a znechucená nespravedlností, kterou musí snášet dětští uprchlíci, chce naplnit Annin odkaz. Svou upřímností předkládá poselství naděje a štědrosti adresované budoucím generacím. Po mezinárodně uznávaném filmu Valčík s Bašírem nominovaném na Oscara se režisér Ari Folman, držitel Zlatého glóbu, vrací se svým dalším animovaným rodinným filmem Kde je Anne Franková, adaptací mezinárodně oblíbené klasiky „Deník Anne Frankové“. (Film Europe)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (21)

Karin.Kiss 

všechny recenze uživatele

Veľká téma na skromnom príbehu. Komorný začiatok šikovne predstavuje Anninu kamarátku Kitty a neskôr aj Annu. Linka Anny je najzaujímavejšia, najmä z pohľadu odkrývania jej vnímania ku všetkým postavičkám v úkryte. Roviny dotýkajúce sa problematiky utečencov sú veľmi aktuálne, čím sa snímka obratne vyhýba škatuľkovaniu a uplatňuje fungujúce presahy do prítomnosti. Sklamanie ma zastihlo, keď sa z predstavy začínala stávať skutočnosť, až sme sa ocitli v prehnane honosnom vyvrcholení, ktoré sa snaží riešiť nevyriešiteľnú tému. Okrem tohto (pre mňa) problému je film Kde je Anna Franková? určite veľmi precíznou animáciou s nádhernými pozadiami a skvelou štylizáciou. ()

Darth Maul 

všechny recenze uživatele

Zvláštna umelecká forma sa až príliš často bije s edukačným obsahom filmu. A týmto súbojom trpí najmä príbeh, ktorý inak ponúka veľmi pekné myšlienky. Ako doplnkový materiál k hodinám dejepisu je to dobré. Vyobrazenie života vo vojnou zasiahnutej Európe a apel na zachovanie ľudskosti môžu pomôcť žiakom pochopiť situáciu civilistov v čase druhej svetovej vojny. Náročnejší divák si však nádherne nakreslený film o Anne Frankovej až tak nevychutná... ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Velmi didaktický a sterilní film, který se nakonec najednou rozhodne být aktuální, a je to tak mimo a odnikud, že jsem se musel zasmát. Vůbec nechápu motivaci lidí, protože udělat celovečerní animák je fakt fuška, dát svou energii zrovna do něčeho tak veskrze zbytného. Folman je zjevně one hit wonder. ()

SG_ever 

všechny recenze uživatele

Ari Folman zůstal v ratingu z pochopitelných důvodů ve snímku pro děti s určitou symbolikou, která je ale pro děti z většiny bohužel těžko pochopitelná. Dospělí lidé zase film nemohou vnímat bez emocí, respektive nezatížení vlastním názorem na ostrakizaci, migraci (krásným příkladem povrchní rádoby recenze resp. lépe řečeno komentář od pana Fuky a jeho ženy/partnerky) a problematiku s tím spjatou (ne, opravdu nikdo neříká, že imigrační úředníci a policisté jsou na rovni německých fašistů). Reálně se jedná o jeden z nejlepších evropských animovaných filmů posledních let, a to především díky fantaskní animaci, hudebnímu doprovodu i umné hře s původní látkou. Bohužel autorova snaha o dvojjedinost, tedy snímek dostupný dětem i dospělým, poměrně sráží jeho možnosti - jak již bylo řečeno, jinotaje jsou pro děti nepochopitelné, a konec pro dospělého diváka až příliš návodný a "na sílu". Nejsem si jistý, a zde jde již jen o nějaký pocit, zda bylo dobré po vzoru Persepolis udělat z německých vojáků jednolité panáky bez tváří (nacističtí vojáci byli také obyčejní lidé - klidně naši pradědečkové), ale zřejmě tím autor chtěl vkusně divákovi říct, že opravdu nestaví na roveň nacistickou hrůzovládu a současné řešení problémů s menšinami, migrací atp. Folman se umně dotýká řady neduhů dnešní doby, ať už jde o povrchnost či odcizení symbolů od toho, co symbolizují, či jejich zneužívání (zdravím katolíky). Autor z jemnosti vystupuje v momentech, kdy potřebuje "něco vysvětlit" dětem a pomalejším dospělým, což může pro mnohé působit jako červený hadr vypínající mozek. (80 %) ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Prekvapujúco výživný a zaujímavo natočený animovaný artovo ladený snímok s množstvom unikátnych myšlienok a odkazov a s neopakovateľnou melancholickou atmosférou. Podobné animáky ja osobne nemusím, ale tento ma niečím zvláštnym zaujal a priniesol mi vskutku neoceniteľný filmový zážitok, za ktorý Folmanovi môžem akurát tak poďakovať. Navyše tie animácie ma dostali tiež, boli kvalitné, iné a nie masovo zosnované, ako to býva v animovaných trhákoch. 70 % ()

Galerie (32)

Zajímavosti (5)

  • Pred vydaním filmu Ari Folman a ilustrátor David Polonsky publikovali grafickú novelu denníka Anny Frankovej, ktorá používala rovnaký štýl kresby ako vo filme. (Arsenal83)
  • Film je iniciatívou Anne Frank Fonds, vyvinutý v spolupráci s UNESCO, Claims Conference, Foundation of the Memory of Shoah a rôznymi ďalšími organizáciami. (Arsenal83)
  • Samotný film bol tiež upravený do grafického románu s autorstvom Ari Folmana a ilustráciami Leny Guberman. (Arsenal83)

Související novinky

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (více)

Reklama

Reklama