Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

Trinculo

Podle začátku jsem čekal něco velice absurdního. Což absurdní to i bylo. Žádný z těch prvků nerušil příběh, který film vyprávěl ba co víc, po shlédnutí filmu mi přišlo celkem smysluplné proč byly zvolené zrovna tyto vyprávěcí postupy, ať byly jakkoliv divoké. Dá se i říct, že snímek je velmi viziónářský a mnohá témata, která byla v něm jsou stále aktuální. Kdyby někdo chtěl zfilmovat díla jako Brave New World a Island od Aldouse Huxleyho, tak bych očekával, že to bude vypadat tak nějak. Téma vědeckého řízení společnosti, společenské manipulace pomocí technologií a rozdělení lidí uvízlých v neustálem pachtění otupených uctívání falešných model a elitou se svou vlastní verzí totalitní společnosti, které se stala otrokem je téma, která se dnes opakuje pořád dokola. Psychydelie patří k době ve které film vznikl, stejně tak i podivné kostýmy a všudypřítomný erotismus. ()

Sunwheel

Očakával som vtipnú céčkovinu v štýle Flasha Gordona a dočkal som sa prekvapivého, existenciálneho, psychedelického sci-fi so slávnym Škótom v červených trenkách. Nie je to dokonalé, ale milo prekvapujúce. Tým nízkym hodnoteniam nerozumiem rovnako ako vysokým preferenciám sociálnej demokracie v našom štáte. Ale cítim súvislosť! ()

bvlrm

Toto je jednoznačne hidden gem anglickej a určite aj svetovej kinematografie. Tém ako ekológia, budúcnosť ľudstva a nesmrteľnosť sa tento film dotýka tak "nad vecou" a intelektuálne, zároveň však úplne sureálne a plytko, že človeku neostáva nič iné len otvárať ústa nad touto zbesilou kreativitou a dať tomu 5*****. Postupná bimbofikácia Seana Conneryho. ()

jarynzlesa

Nejlepší role Seana Conneryho. Kostimérka zřejmě Seana Conneryho velice milovala. Doporučuji sledovat zhulený nebo pouštět na večírku pro pobavení. ()

katakomb

Na svou dobu velice originální dystopické sci-fi s Seanem Connerym v kozačkách v hlavní roli. Just whow! Mně se to upřímně líbilo, scénář je pěnkě povedenej (v doslovným i přeneseným významu), je potřeba se ale na děj soustředit, protože je to docela zamotaný a rozmotává se to odprostřed a ještě vícero směry. Každopádně, má to skvělej filozofickej přesah, témata lidského a vědeckého pokroku, nesmrtelnosti, kolektivního vědomí, vývojové nadřazenosti atp. se tu prolínají, doplňují se a protiřečí. A to vše pod taktovkou estetiky 70's. Just whow (ještě jednou a naposled). Pro fanoušky sci-fi a hlavně oldies sc-fi určitě must see. ()

Crtcus

Tak přesně takhle vypadá filosofie, když se ze slov převede na obrazy - na film. V žádném případě tento film nelze chápat jako nějaký "akčňák s Šónem", či jakýkoliv jiný konvenční film (a proti tomuhle vypadá každý film jako konvenční :-)), který je zde zmiňován, jako například Planeta opic. Psychologických filmů jsem už viděl spousty, ale tohle je první filosofický. Rozhodně nevšední zážitek... ()

Kargen24

Velmi netradiční a podle mě nedoceněný film. I když kulisy a kostýmy působí dost lacině a Sean Connery připomíná ve svém kostýmu místo nelítostného barbara spíše dominu, film má překvapivě dobrou atmosféru a skrývá v sobě silné filozofické poselství. Hlavní problém je, že Zardoz připomíná první půl hodinu podprůměrné akční sci-fi béčko a člověk v sobě musí najít hodně síly nebo lenosti, aby ho nevypnul. Po té však následuje obrat a najednou zjistíte, že sledujete psychologicko-filozofické sci-fi drama zabývající se problémem nesmrtelnosti a elitářství. Film se určitě nebude líbit každému, ale zhlédnutí opravdu stojí. Kdyby neušel pozornosti, myslím, že by se dnes řadil mezi filmovou klasiku. Působil na mě tak trochu podobným dojmem jako mnohem slavnější Kubrickova “2001: Vesmírná odysea“. Dávám pět hvězdiček, abych mu trochu zvedl průměr (jinak bych dal asi 4). U mě si rozhodně zasloužil 80%. ()

Nephi

Nejprve jsem si přečetl všechny komentáře a pak teprve shlédl film. Stopoval jsem, kdy tomu přestanu rozumět, ale to se až do konce filmu nestalo. Žádná část děje není plonková, takže kdo během filmu vypnul, až se začne dít něco zajímavého, ten se mohl snadno ztratit. Není to klasické sci-fi, je to hodně pro náročného diváka. Boorman celý film vysvětluje jak funguje Spirál a popisuje události důležité pro pochopení minulého i budoucího děje. Malá uzavřená společnost nesmrtelných postupně degeneruje a film končí happy endem (smrtí pro všechny co po ní touží) i pokračováním života formou potomstva. ()

TylerD.

No jo, je to trochu úlet ale příjemně konzumovatelný. Pořád lepší takováhle divnost (když je obstojně zpracovaná) než hloupé béčko, které si druhý den nepamatujete. ()

Zupan_

Strašná kokocina ale hlasovania sa radšej zržim keďže som nedokázal dopozerať. Najskôr som bol moc triezvy... ()