Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

noriaki

Sešli se takhle jednou John Boorman, budoucí režisér Excalibru, a Sean Connery, budoucí oscarový herec a zapředli hovor. J.B. "Seane, mám nápad na perfektní film. Je to dystopické sci-fi z 23. století a ty tam budeš mít hlavní roli." S.C. "Líbilo se mi tvoje Vysvobození, řekni mi o tomhle víc." J.B. "Bude tam dekadentní společnost nesmrtelných žijících v nudě, a taky společnost vykořisťovaných divochů. Ty budeš hrát zabijáka lovícího divochy. Postupně se vetřeš k těm vyvoleným nadlidem a nakonec změníš osud celé lidské rasy." S.C. "Takže budu zabiják a agent, to znám z Bonda. Dobře jdu do toho" J.B. "Skvěle, skvěle. A taky tam budou chlapi v ženském oblečení a s trvalou. Ženské nebudou mít prsa, aby vypadaly podobně jako chlapi." S.C. "No, nevím, myslíš že je to dobrý nápad?" J.B. "Jasně, a taky budeš mít kozačky po kolena, oranžové slipy s mašlí a cop do půli zad." S.C. "Počkej to se mi vůbec nelíbí, vždyť je to úchylárna." J.B. "Ale není, je to umělecký záměr, a navíc už si slíbil, že v tom budeš hrát." S.C. "No jo, budu. Snad to zapadne někde do archívu a nikdo si to nebude pamatovat." J.B. "Super, a taky tam bude obří kamenná lítající hlava plivající pušky, cirkus se senilními dědky, zrcadlové bludiště, lidi budou zabíjet pohledem, a každý bude mít na hlavě šátek." S.C. "Panebože...." A tak vznikl Zardoz. ()

hanagi

Zardoz je kuriozita. A kdyby se ubralo toho rádoby filozofického pindání a přidalo více krkolomné akčnosti, tak to mohla být i celkem sranda. Ovšem pokořený a ztrapněný Sean Connery mě jednoznačně pobavil. ()

shantim

Ač chápu, o co tu jde a film se jeví jako opravdu zajímavý, nedá se na něj skoro dívat a nebaví mě. Škoda. U Conneryho trošku úlet, což je ale skvělé. 56% hvězdiček ()

greghouse

Naprosto ujeté a ž donedávna jsem si myslel, že je to Conneryho nejhorší film...ale zpletl jsem se...Mstitelé jsou horší ()

pabulator

Neskutečný záhul na zdravý rozum diváka. Šón klesl v mých očích z pozice agenta 007 a vždycky to bude už jen ten Brutál. Neuvěřitelně mě nasralo,že po slibném začátku film jako namydlený blesk zkouzl do těch nejhlubších nekontrolovatelných sraček. ()

Kalidor_

Obdivuji všechny co to dokoukali do konce. Já to nedal. Čistě ze zvědavosti kvůli Connerymu a postapo tématu jsem to testnul, hrozná kravina. ()

Wlck

Samotný nápad je naprosto skvělý. Do toho ten skvělý humor. Problém je ale v nedotaženosti a to až do takové míry, že mi to vadí opravdu hodně. ()

Cejny

Tak tohle byl hodně zvláštní film. Sean Connery v něm předvedl své dokonale chlupaté tělo, ale to je asi tak všechno. :D Pokus o sci-fi fantasy v 70. letech se opravdu nepovedl. ()

h0n24

Jeden z těch filmů, který otevře oči. Jak by bylo, kdyby bylo... Aneb co když je smyslem života smrt? ░ Nejde o oddychovku pro vlahé letní večery, právě naopak, je třeba zapojit hlavu a neztratit se v na první pohled nudných a zdlouhavých scénách. Koneckonců hned na začátku je divákovi řečeno, že filmu neporozumí. ░ Vysvětlovat všechny aluze je zbytečné, kdo bude chtít film pochopit, přehraje si jej víckrát... Tak snad jen: ░ The Penis is evil! The Penis shoots Seeds, and makes new Life to poison the Earth with a plague of men, as once it was. But the Gun shoots Death and purifies the Earth of the filth of Brutals. Go forth, and kill! Zardoz has spoken. ()

Dinosaurier

To je tak dokonale tragikomické, skoro jako Flash Gordon. Dejte si k tomu láhev vína a zábava se stupňuje. Nicméně Zardoz se mstí, trávíte pak noc na podlaze s hlavou v kýblu. Takže bacha na něj. ()

marrjaana

Nevim co ti lidi při natáčení měli, ale chcu to taky... WTF?... film který vás překvapuje a překvapuje, další a dašlí blbostí nebo absurditou, či nemožností... vůbec nelituju, že jsem to viděla, vážně jsem si to užila. SPOILER! Asi jedinej film, kde štastnej konec = vyvraždění celého národa. ()

bruceman7

Absolutně nevím, co mi měl tento film nabídnout, taky je však možné, že jsem ho nepochopil. Já v tom viděl jen pěkně ujetej tábor květinových dětí a v plavkách pobíhajícího osrstěného Conneryho. 30% ()

Kredy

Nemohu hodnotit protože jsem viděl jen 30. minut, ale bohaťě mi to stačilo. Je to šílenost a motivací abych se na to podíval byla galerie k filmu s fotografií Seana Conneryho :-) ()

Han22

Pokud sedmdesátá léta přála temným, nezávislým, podivným sci-fi filmům, tak tohle je jejich král. Málokterý film se snaží diváka tak strašně odradit, neudělá mu jediný krok vstříc a je tak těžký. Od vzhledu hlavního hrdiny, přes létající kamennou hlavu po spoustu scén, ze kterých se člověku doslova vaří mozek. Ale stojí to za to. Máme tu zničený svět, kde jsou obyčejní lidi loveni babarskými brutály. Jeden z nich se dostává do světa vládců, Vortexu, kde žijí krutí, malicherní a znudění nesmrtelní, kterým slouží jako zdroj obveselení. A jak plyne čas, Zed poznává, že většina z nich touží po tom, co je jim jediné odepřeno - smrti. Nebudu hodnotit jak moc to fuguje, co všechno mě štvalo, podstatné je jen to, že tenhle film mám rád. Sci-fi roku 1974. ()

JamesSi

Sean Connery (James Bond) v červených trenkách je likvidátorem pro božskou hlavu Zardoze (doslova obří hlavu). Zabíjí lidi, kteří se nepřestali rozmnožovat v postapokalyptické pustině. Jednou se však dostane do samotné hlavy a ta ho propašuje do skoro antické společnosti - Víru, kde nikdo nestárne a pak to začne být komplikované. Zardoz je za A mistrovské dílo, za B žvatlání šílence, za C romance bez romantiky a za D konec Čaroděje ze země koz. Když už si myslíte, že horší už to nebude, tak vám to film okamžitě vyvrátí. PS: konec je geniální a pamatujte - "zbraně jsou dobré a penis je zlo" ()

DocBrown

Kdyz jsem uvidel galerii z tohoto filmu, tak jsem si smichy poprskal monitor. I kdyz mam pomerne rad bizardni snimky, me nadseni pomerne brzy opadlo. Becko se vyznacuje levnymi triky, ale tady proste nejsou triky vubec (az na tu fajn hlavu), ani kulisy, ani kostymy. Samozrejme az na ten Seanuv, ale po hodince behani ve slipech jsem to uz zacinal brat jako utok na mou sexualni orientaci. Nastesti i koz je tu dost. On samotny namet a nosna kostra neni vubec spatna a dal by se z ni vytezit slusny kult, ale tohle zpracovani bylo jednoduse zoufale. Kvileni s predpazenyma rukama atmosferu neudela. ()

Slimak

Na tuhle šarádu musíte mít opravdu silný žaludek a hlavně bezbřehou trpělivost. Snímek mě totiž vyloženě otravoval a pokud se za ním mělo skrývat nějaké světezbořseposelství tak jsem na něj nepřišel. Hromada podivnejch lidí a Sean Connery v bikinách tomu šéfuje....ve vzduchu lítá kamená hlava a ženský jsou všechny rovný jak prkno.No ale jedno neokecám...konec se mi strašně moc líbil. Ten mě uchlácholil tak, že jsem uznal, že se to čekání vyplatilo.A takové finále za doprovodu Bethovenovy 7. symfónie 2. movementu to je panečku klenůtek. ()

wosho

Tady asi všichni byli na drogách, nebo fakt nevím. Taková vymaštěná ptákovina se jen tak nevidí. A už vůbec né od dobrého režiséra a takového obsazení. Vidět 007 v tak bizardním kostýmu však stojí za to :-) ()