Do pivnice

• Velká Británie Down to the Cellar
Animovaný / Krátkometrážní / Horor
Československo, 1983, 15 min

Malá holčička, nastrojená jako Červená Karkulka, schází po schodech dolů do temného sklepa pro košík brambor. Při vstupu do sklepa se v děvčátku začíná probouzet skrytý strach ze tmy, který jí dovoluje vidět věci zcela nevídané a nemožné. (Pedestrian)

gauny8

Další ze Švankmajerových mistrovských děl. Geniální je na něm především to, jakým způsobem dokáže navodit napjatou až lehce hororovou atmosféru za pomoci elementárních věcí. Nevysvětluje, zanechává pouze pocit. V tomto filmu je jasně patrná jeho inklinace k surrealismu (probíhající kýble, "pečení" uhlí apod.). Nadšený jsem byl zejména z konce, kdy se dívence košík převrhne a ona vstupuje zpět do tmy, v níž si díky své fantazii vytvořila imaginární surrealistický svět. ()

Leb_Halabala

Podobně nepříjemně sem se cítil snad jen u Shining. Díky moc pane Švankmajere za připomenutí dětských strachů. Jak já nenáviděl, když sem musel jít do jakýkoliv temný chodby nebo třeba na hajzl po tmě. Očekával sem film s hospodskou tematikou a dostal sem defacto horor, kterej zaútočil na moje dětský traumata. Naštěstí je tam i klasická švankmajerovská absurdita. Upřímně obdivuju holčičku, bo ja bych si musel vzít troje hnědý spoďáry. ()

Pesamenteiro

Klaním.. klaním se největšímu surrealistovi.. jedna chodba a sklep a to je vše.. pak se malá Karkulka ztrácí v zápachu vařeného uhlí a divných postelí.. ()

Peabody

Krásně jsem se bál a - coming out - i já se bál doma v našem žižkovském sklepě a nejen v našem, mám ke sklepům, syrovosti, tajemnu a strachu z toho, co tam na mne číhá a co bude za rohem a v temném koutě kladný vztah. I jedna Bradburyho povídka v Tunelu má sklep a taky stojí za to. Klaním se panu Š a taky za to, že to není zbytečně dlouhé a nastavované. ()

TKommander

Opět jde o sen, ale tentokrát v té nejhorší formě. Snad trochu ,,uncanny", ale rozhodně úzkostlivě mrazivé a co se hororu týče - geniální. ()