Historia Naturae

• Československo Historia Naturae (Suita) (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1967, 9 min

Když přírodopisný kabinet ožije. Jeden z prvních animovaných filmů Jana Švankmajera přivádí na scénu rekvizity, které jsou pro tohoto tvůrce v jeho další tvorbě charakteristické: animované muzejní exponáty, peří, kosti či maso apod. To vše ožívá ve strhujícím tanci, jenž se odehrává v osmi krátkých „encyklopedických“ kapitolách. (Česká televize)

sestrad

Švankmajer tedy nepatří mezi moje oblíbence, ale s vděkem za bleskové osvícení o různých životních rytmech skrytých ve zvířeně a spol. (á la rybí blues) mu soukromě uděluju metál. ()

Sosak

Slabší Švankmajer. Hrátky se zvířátky a ostatními přírodními prvky každopádně musely stát spoustu úsilí a tvrdé práce animátora. No a trochu zajímavý to taky je, navíc s tím, že se musí ocenit, že jde o český počin. ()

ostravak30

Oživený kabinet, rozdělení do kapitol a velká fantazie co se týče pohybu obrazů. Tady si někdo vyhrál, ovšem mě osobně chybí větší různorodost co se týče variací obrazů. Někdy se opakují pořád tytéž dokola. Nejvíc se mi ale zvedal kufr ze záběrů na člověka, kterak si strká maso do úst a polyká. To vše navíc v detailu. Tak to fakt ne. Chápu, nejspíš snaha o podtrhnutí faktu, že de facto všechny druhy člověk konzumuje, dnes už i hmyz, a u většiny také přispěl k jejich vyhynutí, ale touto formou opravdu ne. ()

DonFrolimo

JŠ se teprve rozjíždí, teprve si připravuje nástroje a hledá metody, ale už je to jeho osobitý styl a rozhodně to stojí za shlédnutí. ()

sun.eagle

Jedinné co ocenuju je ta práce co s tím musela být. Jinak mě mě to ničím neoslovilo, hrozná hudba k tomu. Pro někoho je to geniální ale ja tomuhle filmovému umění chcete-li nerozumím a nechápu ho. ()