Pondělky na slunci

Ignacio del Moral

Alfredo Mayo

Lucio Godoy

Jaume Roures

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř a Santa, nepsaný vůdce a autorita v hloučku propuštěných přátel, o tom ví své. Čas plyne a naděje na práci je to, co sice umírá poslední, ale po letech je už pěkně vyšeptalá a není ji moc čím živit. Přesto se chlapi navzájem drží, ne plácáním po zádech a kecy, že jistě bude líp, naopak vzájemným špičkováním si dávají najevo, že jeden každý ví, o čem TO je. Moment, kdy zapíjejí smrt kamaráda a Santa naleje do urny s popelem frťana, jen dokládá, že to není strnulá truchlohra. A ještě něco ........ Javier Bardem, doporučuji věnovat filmům s ním zvýšenou pozornost, stojí to za to.(31.1.2006)

Spomenul som si na časy, ked' som bol nezamestnaný a schádzali sme sa u kámoša a vždy niekto mal krabičku Startiek alebo Marsiek a vyhulili sme ju spolu a pri nej premýšľali odkiaľ splašiť prachy. Pripomenul som si i chvíle, kedy mi nič iné nezostávalo, len čumieť na telku a aspoň tak nemyslieť na hlad, ale ked' i v tej blbej televízi vám všetko pripomínalo, že ste lúzerom a nemáte prachy. Ked' blbý smiech niekoho v reklame vás nutkal si to hodiť... Chvalabohu, že tu robotu mám. Idem sa nachystať a valím na nočnú. Po tomto filme sa mi bude hned' lepšie pracovať...(3.9.2012)

Zřejmě jsem neviděl lepší film, který by tak dobře (a současně šetrně) popisoval strasti nezaměstnaných. A španělští tvůrci umí báječně bruslit na hraně mezi vkusně vykreslenými emocemi a decentní tragikomičností.(30.9.2012)

Nic moc se tam vlastně neděje, děj se spíše jen tak potuluje od jedné epizodky ke druhé, ale přesto je příjemné se na to dívat. Vtipné dialogy, herci mají charisma, zajímavé je i to, že se člověk malinko doví, jak to dnes chodí ve Španělsku.(24.7.2011)

Atmosféra v "Mondays in the Sun" je tak špecifická, až je nemožné, aby film nevyprodukoval sympatie. Vyrovnaný pomer tragična a komična, geniálne vykreslené charaktery všetkých členov "chlapských seansí", kde prebieha pravidelná pondelková psychoterapia.(15.4.2009)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na severe Španielska, v provinciách Astúria a Galícia. (MikaelSVK)