Pondělky na slunci

Lunedì al sole, I

(Itálie)

Mondays in the Sun

Španělsko / Francie / Itálie, 2002, 115 min

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř a Santa, nepsaný vůdce a autorita v hloučku propuštěných přátel, o tom ví své. Čas plyne a naděje na práci je to, co sice umírá poslední, ale po letech je už pěkně vyšeptalá a není ji moc čím živit. Přesto se chlapi navzájem drží, ne plácáním po zádech a kecy, že jistě bude líp, naopak vzájemným špičkováním si dávají najevo, že jeden každý ví, o čem TO je. Moment, kdy zapíjejí smrt kamaráda a Santa naleje do urny s popelem frťana, jen dokládá, že to není strnulá truchlohra. A ještě něco ........ Javier Bardem, doporučuji věnovat filmům s ním zvýšenou pozornost, stojí to za to.(31.1.2006)

Pondelky na slnku svojim príbehom odkazujú na britské "Do naha", ale narozdiel od jeho komediálnejšieho vyznenia skôr akcentujú trpkejšiu stránku života nezamestnaných. Snímok bol v španielskych kinách obrovským hitom a pri príbehu, ktorý ponúka (nie je to nič originálne - podobný sociálno-kritický pohľad je už hodne obohrané klišé, s ktorým si najlepšie vedia poradiť britskí režiséri ako Ken Loach a Mike Leigh) to nie je až takým prekvapením. Najsilnejšou devízou nie je ani schopný režisér, ktorý síce zručne dávkuje a zvláda žánrovo typické scény, rovnako drží patričnú mieru sentimentu v tých správnych medziach (proste drží film správne pohromade), ale všetko stojí na hereckých výkonoch - a tie sú najsilnejšou stránkou filmu - typovo výborne obsadení herci sú naprosto uveriteľní a najväčší kus koláč si pre seba ukrojil Javier Bardem (Mar adentro, Before night falls, Carne Trémula), ktorého donjuánsky životný stroskotanec a vzbúrenec je kreáciou per excellence. Vďaka silnému hereckému týmu som schopný odpustiť aj viacero klasických klišé scén (banka, krčmové debaty) a najlepšie je to vidieť na najsilnejších scénach (zbalené kufre, hudobné číslo či pohreb - tu cítiť silnú zohratosť a aj slušnú prácu režiséra s hercami). Preto napriek tomu, že podobných snímok som videl už dosť slušné množstvo, dokázal ma tento filmík pripútať, vtiahnuť a miestami aj dojať a preto moje hodnotenie predstavuje poctivé 4 hviezdy.(7.6.2005)

Santa a jeho parta. Čtveřice nezaměstnaných přátel. Scházejí se, popíjejí spolu v baru, chodí na fotbal,(obzvlášť úsměvné), s nadějí na lepší zítřky a snad na nějakou práci. Jenže čas pomalu, ale jistě ubíhá a oni jsou na tom dnes, stejně, jak včera. Povedené sociální drama, dnes rozhodně aktuálnější, než před těmi třinácti lety. Luis Tolar hraje,(kupodivu) normálního chlapíka, ale veškerou pozornost na sebe,(zase) strhává místní nepsaný vůdce, který všude byl a všechno zná v podání dost obtloustlého Javiera Bardema, který tuhle partu tmelí i rozděluje zároveň. Ještě, že mají všichni aspoň ty pondělky na slunci.(19.8.2015)

Film z roku 2002, ktorý svojou tematikou tak trochu predbehol dobu a terajšiu ekonomickú a hospodársku krízu, ktorá vyplavuje na povrch ľudí podobných ako hlavný hrdinovia tohto filmu, ktorý sa mohol odohrávať kdekoľvek na svete. Naozaj vynikajúco vykreslená psychológia, aj čo sa jemných detailov týka, trpkosť a horkosť z celého filmu len tak srší, ale nie je prvoplánová. Javier Bardem je herec svetovej extratriedy, tu opäť iný ako všade inde (a nie je to len tými kilami navyše- tak flexibilný herec sa len tak nevidí). Film, ktorý nepostráda psychologický a filozofický backround, zahreje, poteší, rozosmutní...Jó, španieli to skrátka vedia!!!:)(11.4.2009)

reziser madridskeho "barria" si opet nasteloval vercajk smerem do ulice a zachytil particku kamaradu, kteri se snazi vyporadat s zivotem a nezamestnanosti, pote co je uzavrena tovarna ve ktere busili. Mimoradne pohodovy film ktery pozvolna pluje neurcitym smerem a konci tam kde zacina. Plus jedna z nejsympatictejsich bardemovych roli(3.4.2006)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na severe Španielska, v provinciách Astúria a Galícia. (MikaelSVK)