Zázraky se dějí

• Československo

Zázraky sa dejú

Dobrodružný / Drama

Itálie / USA, 1974, 90 min

Technicky ani herecky to není žádný zázrak, navíc trpí všemi neduhy typickými pro levnou italskou produkci. Přesto je to silný film. Syrové drama, které si nepomáhá žádnými filmařskými kejkly a táhne silou příběhu, posílenou skutečností, že jde o příběh skutečný. Pokud mohu soudit z toho, co jsem si zjistil, natočený podle skutečnosti je poměrně věrně (snad až na fakt, že skutečná Juliane byla dost krátkozraká a nosila brýle, o které při pádu přišla). Tísnivá atmosféra tragédie a dusné horko džungle je sugestivní, stejně jako otravný hmyz. A samozřejmě scéna s červy. Tu jsem nezapomněl od chvíle, kdy jsem film před nějakými třiceti lety viděl v poprvé. A kupodivu jsem nezapomněl ani rady jak se neztratit v pralese.(12.3.2013)

• Hapretor

Šíleně otravná nuda. Hrozné, pomalé, únavné. Jako kdybych si šlehl "Slo-mo" (kdo viděl Soudce Dredd z r.2012 pochopí). Červi !? No a co! Oči jsem měl už skoro zavřené, takže jsem je ani nevnímal. A dokonale zpackaný dabing vše umocnil. Jediné, co je nutné vyzdvihnout, je ono neštěstí a odvaha onoho děvčete. To muselo být peklo.(1.6.2013)

• Argondia

Hodnoceno za čerstvých dojmů a sledováno na základě doporučení. V první půl hodině jsem měla chuť to vypnout díky prkenným hercům, žalostnému dabingu, příšerné kameře, hudbě jak ze "Slunce, seno," nebo starého Večerníčku a směšně nepovedené scéně, kdy se letadlo zlomí vejpůl. Příběh o přežití je zajímavý, ale zpracování hrozné. Tak to vypadá, když se zdejší hodnocení řídí zidealizovanou nostalgií.(7.5.2017)

Film som videl pre rokmi a dobre si naň spomínam, pretože mal atraktívny námet, bol primerane napínavý a v rámci možností aj autentický. Často dávam najavo, že by si diváci nemali pamätať Frajera Lukea iba podľa päťdesiatich zjedených vajec, ale nedá sa dosiahnuť, aby si nepamätali z tohto filmu vyberanie muších lariev z otvorenej rany na ramene.(24.10.2020)

Film natočený dle skutečného příběhu dívky, jediné přeživší po havárii letadla nad pralesem kdesi v Amazonii. Na svou dobu docela syrové a věrohodně natočené drama (se z děje vyplývajícími dobrodružnými prvky), nepřikrášlované ztvárnění téměř dětského pudu sebezáchovy v boji o přežití - s některými nezapomenutelnými naturalistickými scénami (například larvy v ráně)... Dnes již poněkud pozapomenutý film, kdysi v sedumdesátých létech uváděný i v českých kinech.(16.7.2006)

• - Ve filmu se doslova rozpůlí letadlo a hlavní představitelka letí připoutaná v sedačce, dopadne do korun stromů a přežije. Ač se to zdá neuvěřitelné, tato událost se skutečně udála. (M.B)

• - Ve scéně, kdy se Juliane (Susan Penhaligon) po pádu probudí v pralese, je celá značně špinavá a má drobná zranění. V záběru o chvíli později, kdy nad ní přelétá pátrací letadlo, je ale náhle čistá a bez viditelných zranění. V témže záběru teprve začíná uvažovat o vodě, takže se dosud zřejmě neměla šanci umýt. (Amper01)

• - Film byl v československých kinech a české televizi uváděn ve zkrácené podobě. Až po více než třiceti letech od uvedení seriál se objevil i se závěrečnou scénou z nemocnice, která v oficiální naší distribuci z nepochopitelných důvodů chyběla. (ceskyhonza)