Farmaceutické koncerny - nekalá hra se zdravím lidí

(TV film)
  • Francie Big Pharma, labos tout-puissants (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Francie, 2020, 88 min (Alternativní 54 min)

Jsou bohatší a mocnější než kdy předtím, v nebývale silné pozici, v níž mohou diktovat státům jejich zdravotní politiku... Moc odvětví je srovnatelná s mocí státu. Farmaceutický průmysl je tak mocný a bohatý, že svým lobbováním do značné míry ovlivňuje americký Kongres i Úřad pro kontrolu potravin a léčiv – FDA. Významně profituje z veřejně financovaného výzkumu a zároveň se mu daří směrovat výdaje ve zdravotnictví ke svým nejdražším léčivým přípravkům. Žádný dobrý nápad se neprosadí bez partnerství farmaceutické firmy. Přitom některé současné ceny jsou naprosto neobhajitelné. Hlavním zájmem farmaceutického průmyslu je v současnosti rentabilita. Záleží na akcionářích, ne na pacientech. Je to velmi krutý obchodní model. Boj s pandemií COVID-19 rozehrál ještě další partie. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA je nyní na výplatní listině farmaceutického průmyslu. Ten odvádí uživatelské poplatky sekci úřadu, která posuzuje žádosti o registraci nových léčiv. Tato sekce je tak závislá na společnostech, na které má dohlížet… (Česká televize)

luczi

Zajímavý dokument, který si však bohužel neodpustil některé logické zkratky a dojmologii (zejména v případě léku Depakine), které ezoterickým laikům potvrdí, že farmalobby je jedno velké zlo (půjdeme radši pít CSD a MMS :D). Tak jednoduché to opravdu není, vývoj léčiv a věda je živý organismus, který se stále vyvíjí, získáváme nové poznatky a revidujeme ty staré, nikdy nebude existovat lék, který nemá žádné vedlejší účinky, až ho někdo vynalezne, dejte mi vědět. Každopádně může přispět k debatě nakolik chceme, aby zdraví bylo obchodovatelná komodita a jakou roli má hrát stát jako kontrolor a arbitr, protože firmy se budou vždy chovat pragmaticky právě tak daleko, jak jim to povolují zákony a předpisy, to je tržní ekonomika, tak se nedivte. ()

Marze

Zda se, že nejlépe je pečovat o zdraví a být zdravý. V úvodu je vykreslená typická postava tzv. financializace, kde vznikla peněžní nadstavba neuzitecne spekulativní ekonomiky. Pak se dokument věnuje již jen kruté u obchodnímu modelu několika bezohlednych nadnarodnich firem, které mají monopol, protože pohltily menší farmaceutické společnosti a rozdělili si světový trh. Překvapilo mě že nevyvijeji nové léky, ale jen kupují patenty od výzkumných týmu financovaných z veřejných zdroju ()

ostravak30

Potřebuje tohle vůbec nějaký komentář? V USA mají zjevný a do očí bijící střet zájmů takových rozměrů, že rozum zůstává stát a přesto vláda nekoná. Že tohle není asi jediný případ a podobných bychom našli po celém světě tušíme nejspíš všichni. Proč s tím tedy svět vlastně nic nedělá? Důvod je zřejmý právě na příkladu Spojených států. Pacient až na druhém místě a to v tom lepším případě. Všichni to víme, farmaceutické firmy se nám smějí do očí a stejně si musíme nechat všechno líbit. Je to začarovaný kruh a dokud se neobjeví někdo, kdo ten kruh přetrhne a změní to, farmaceutičtí giganti budou dál bohatnout a chudí lidé umírat bez léků. Chce se mi zvracet! ()

Disease

V podstatě podobné dojmy jako luczi. Ale teda ta čísla mě překvapila, jsa uživatelem pouze léků na tlak a občas Igalginu za pár korun. ()