Ching Se

Pik Wah Li (kniha)

Pik Wah Li, Hark Tsui

Chiu-Lam Ko

Hark Tsui

Zajímavě pojatá fantasy "pohádka" se silným esoterickým nádechem na téma otázek, co je lidské, dobro, zlo, láska.... Je zde kombinace typické pohádky, něco kung fu soubojů, hudebního, tanečního filmu, romance, drama a to vše je říznuto s laškovnou, rozpustilou komedií. Vincent Zhao v roli mnicha, jehož rovnováha a klid je narušen dvěmi hadími sestrami. Je zde plno nápadů, krásných záběrů, ten příběh není vata a naopak je velice působivý, stejně jako dialogy. Co se týče výpravy a triků tak nejsou vůbec špatné(byť v jednom záběru je vidět, že most je z papundeklu) a film neztrácí na působivosti ani dnes, ale přesto by mě zajímalo, jak by to vypadalo kdyby se na tom Tsui Hark vyřádil kdyby to dělal letos.... Kromě Vincenta je tu vynikající Maggie Cheung, v roli její starší sestry podává neméně dobrý výkon Joey Wang.(30.8.2009)

Tam kde novější adaptace totožné legendy přichází s velkolepým, leč uhlazeným a konzervativním příběhem o velké lásce, tam Hark Tsui sází na stylisticky extravagantní podobenství o pnutí mezi lidskými pudy a přísnými sociálními / náboženskými normami, z něhož je i přes absenci jakýchkoli explicitních scén cítit silný erotický náboj. Primitivní triky a očividně papundeklová výprava nenechají nikoho na pochybách, že film vznikal ve velice skromných produkčních podmínkách, ale tvůrcům se za použití docela jednoduchých postupů podařilo dosáhnout velké působivosti. Což je vlastně obecným kladným rysem hongkongské kinematografie v jejím vrcholném období.(3.10.2015)

Green Snake – Trochu překvapivě srozumitelnější Hark v krásném klasickém příběhu ze staré Číny. Podle čínské mytologie se může povýšit zušlechťováním Cesty (Tao) na lidskou úroveň každé živé stvoření, od květiny po zvíře, do té doby se však z něj stává démon, který může napáchat mnoho zla. To jsou dvě sestry, Bílý had (Joey Wang) a Zelený had (Maggie Cheung). Ačkoliv se původní operní příběh jmenuje Bílý had, logicky tento je vyprávěný z pohledu sestry, věnuje se podle mého oběma postavám stejně. Málokdy se mi stane, že bych hltal každý záběr filmu s nadšením, to je dokonalá kompozice obrazu a hudby. Když přidám navrch skvělé herecké výkony hlavních představitelů ve velmi dobrém příběhu, dává mi to dohromady 90 %.(13.3.2009)

Ak akceptujete pravidlá bizardného sveta kde nič nieje tabu a nenecháte sa príliš omámiť drogou v podobe strhujúceho audiovizuálu, objavíte skvelé temné fantasy v ktorom hlavným motívom je láska. Nemožem vytknúť absulútne nič. Skvelý žážitok patriaci medzi tie, ktoré sú určené aby si ich káždý prežil sám. Zároveň jedinečná demonštrácia toho, aké efekty sa dajú docieliť správnymi kamerovými uhlami, pohybmi a nasvietením. (10/10)(3.6.2010)

Na tehdejší dobu a tehdejší HK fantasy to má skvělou audiovizuální stránku, i když triky jsou typicky hongkongsky laciný, ale je toho tu minimum, takže to ani nějak nevyrušuje a jak hudba, tak kamera a různý záběry Hark Tsui zvládá perfektně a hlavně působivě, nicméně osobně mě moc nebavil samotnej příběh dvou hadích sester, kterej nějak postrádal pořádnou a nosnou linii přiběhu a uvěřitelný emoce, zachraňujou to jen dvě krásky Maggie Cheung a Joey Wang .(14.11.2009)