Americká vražda: Rodina od vedle

• USA American Murder: The Family Next Door
Trailer
Dokumentární / Krimi
USA, 2020, 83 min

Autentické a bezprostřední záběry dokumentují zmizení Shanann Wattsové a jejích dětí, a taky hrozivé události, které následovaly. (Netflix)

Trailer

johnn333

Kdyby Výměnu manželek točili tvůrci Paranormal Activity, vypadalo by to asi takhle. Režisérka v rozhovorech sice říká, že chtěla "dát hlas" Shannan Wattsové, podle mě se jí ale v materiálech ze socek spíše nechtěně podařilo vystihnout toxickou partnerskou dynamiku, kterou sdílí nespočet podnikavých matek závislých na sociálních sítích se svými tichými namakanými psychopaty. Snad jen ne s podobně tragickým vyústěním. ()

Radko

Kedysi boli obľúbenou literárnou formou epištolárne romány - zložené výlučne z listov, denníkových záznamov či zápisov. Medzi najznámejšie patria de Laclosove Nebezpečné známosti a Stokerov Dracula. Dnes sa listy a denníky píšu ako textovky, statusy, a úradné videozáznamy. Prečo z nich nevytvoriť dokument? Na rozdiel od knihy ho skonzumuje oveľa viac príjemcov. Invenciu spisovateľov nahradí invencia strihačov, ľubovoľne meniacich chronológiu príbehu i dávkovanie informácií. Vytvorí sa alternatívny príbeh, napriek skutočnej udalosti. Americká vražda umelecky hodnotné dielo, ani prelomový dokument, na rozdiel od zmienených kníh, nepriniesla. Len jemne vylepšenú verziu seriálu "Policajti v akcii - Škandalózne prípady". Napätie je minimalizované jediným možným podozrivým. Zábery zo života rodiny - hanba a trápne pozerať. Rozoberanie manželskej intimity s kamoškou do minucióznych detailov uspokojí len extra voyeurov. Samotná vražda je desivá, no v duchu doby - vyčistiť si dôkladne priestor, aby sa mohol vybudovať úplne nový. Pozn.: Reakcie, obviňujúce ženu z toho, že svojim správaním podnietila muža k činu sú scestné. Sama jednak hovorila, akým vzťahovým peklom prešla v prvom manželstve. Jej povaha a statusy, zaznamenávajúce všetko, boli vždy s usmievajúcou a hojnou manželovou účasťou. Podľa mňa boli až nápadne rovnakí, napriek rozdielnosti pováh. Ako som si pozorne všímal, v ich dome, vyzdobenom obrazmi, mohutnou posteľou s vysokými piliermi a inými krámami, nebola jediná kniha. Nula celá nič. (mimochodom, ani u ich obézneho suseda). K takýmto vraždám by možno nedochádzalo, ak by sa všetci dôsledne držali rady Johna Watersa - "Musíme spraviť knihy opäť príťažlivými. Ak pôjdete domov k niekomu, kde nie sú knihy, nešukajte tam. Nenechajte sa preskúmať, pokiaľ oni neobjavia tajné vesmíry kníh. Nedovoľte im spojiť sa s Vami, pokiaľ sa neprejdú medzi riadkami na stránkach.". Nerodili by sa tak ľudia, v ktorých génovom základe nie je ani jedna kniha a premýšľajú tak len cicinou. Poznámka: Mimochodom, zmienený John Waters označil dokument ako jeden z top 10 osobných filmov roku 2020. Toto jeho nadšenie nijako nezdieľam - odôvodňuje to hlavne tým, že silný účinok dokumentu sa dosiahol tým, že akú depresiu vraj v divákovi vyvolá, po tom čo zistí, ako sa z takého sympatického chlapíka mohol stať brutálny vrah. ()

Djoker

Netflix svoje dokumenty často zbytečně natahuje, aby mohly vzniknout minisérie. Tady překvapivě padla volba na celovečerní formát a hned to má větší spád. Šokující je případ sám o sobě, takže nebylo potřeba vymýšlet žádné dějové kličky a končit umělými cliffhangery. Sociální sítě mají na lidstvo blahodárný vliv. ()

verbal

Totálně zdegenerovaná piča na zabití, co točila na Assbook i to, jak se jde vysrat, a její „nejlepší věc, jaká ji v životě potkala“. Vsadím se, že ji v posledních chvílích muselo nejvíce nasrat to, že nestihla hrábnout po mobilu, když jí její životní štěstí rdousilo, a nevyexhibovala to na sociální sítě. Neodnést řádění toho katalogově psychopatického miláčka dvě ubohé nevinné děti, jednalo by se o naučnou studii konzumní retardace a doby, produkující psychopaty, se šťastným koncem. Takhle se jedná o mrazivý komerční hyenismus vyblitý do éteru beze smyslu, pointy, poučení či úcty k pozůstalým za jediným účelem, a sice aby na něj mohli maloměstští přežvykovači s bulvární fascinací upřeně čumět jako na poštěváky Kardašianek, zvedat Netflusu sledovanost, kroutit hlavou a s pocitem předstírané empatie rádoby pohoršeně říkat: „No toto!“. Už zjevně není daleko doba prvních vybíjecích reality šou jako Amerika hledá supervraha, Vyvraždění nebo Kdo přežije: Ostrov psychopatů. A nebude to ani moc pracné, zjevně stačí vyblít na kameru assbookový nebo instáčový profil nějaké vyrachtané nekulturní krávy nebo zrůdně narušeného hovada, kteří teď všude rostou jako mykózy po zapaření ()

TeeAge odpad!

American Murder: The Family Next Door NEVEDOMO poukazuje na niekoľko závažných problémov postmodernej doby. Je evidentné, že (nie len) americké domácnosti sú zasiahnuté záznamovaním a následným zverejňovaním svojho najintimnejšieho súkromia až do miery, že sa z daného materiálu dá natočiť celovečerný dokument. Problematiku ochrany osobných údajov a súkromia je potreba rozoberať furt a dookola, pretože sú to elementy najzákladnejších pilierov ľuďskej slobody - naschval nepíšem aj demokracie, pretože to je téma sama o sebe. Fakt, že existujú rodiny s takýmto záznamovým arzenálom mi príde viac, než hrôzostrašné, čo sa otázok reálneho života týka, nehovoriac o nemožnosti detí vzhľadom k ich nízkemu veku rozhodovať o svojom vlastnom súkromí a slobode. Ďalej je pre mňa na hranici pochopiteľnosti schopnosť príbuzních danej rodiny právne i morálne súhlasiť so spracovaním a zverejnením týchto všetkých záznamov a informácií, a to nie len silne intimných a súkromých, ale hlboko morálne závažných. A nakoniec bezhraničný hienizmus akejkoľvek produkčnej skupiny na svete, ktorá je schopná spenažiť niečo tak závažné, ako je toto. Krútim hlavou a nemám slov. --- Paradox je, že Netflix vydal dokument Social Dilemma, kde moralizuje používanie sociálnych platforiem a zdielanie skrze nich, a potom vydá American Murder, ktorý je celý vytvorený z ovocia danej problematiky, a všetci náramne slintajú, aké šokujúce a nevídané to je. Hlavne že na oboch dokumentoch láme rekordy sledovanosti... --- V malých náznakoch je pozorovateľné, že ľudia začínajú mať sociálnych platforiem plné zuby: za tie roky už rázna časť populácie začína vnímať hlboké vedlajšie účinky psychicko-sociálneho rázu, čo môže byť znamením k začiatku zmien vo forme uvedomenia si, ako dôležité je si chrániť tak dôležité ľuďské hodnoty, akými sú súkromie a sloboda. ()