Americká vražda: Rodina od vedle

• USA American Murder: The Family Next Door
Trailer

VOD (1)

Autentické a bezprostřední záběry dokumentují zmizení Shanann Wattsové a jejích dětí, a taky hrozivé události, které následovaly. (Netflix)

Trailer

JASON_X

Ačkoliv se jedná o realitu a ne o filmovou fikci, příliš mě tenhle dokument citově nezasáhl. Možná za to může jeho nezáživná forma, možná moje otrlost. Žena nevzbudila žádný můj soucit, muž žádné moje porozumění, jen dětí mi bylo líto. Psychologicky jde film málo do hloubky a ukazuje "jen" záběry ze sociálních sítí a policejních kamer, přepisuje textovky apod. Na vytvoření si nějakého fundovaného názoru je v něm hodnotných informací zoufale málo, lze vynášet leda povrchní zjednodušené soudy typu "žena je labilní koza", "muž je zrůda a blbec", ale k prapůvodním příčinám zločinu, k jeho souvislostem, k pravému jádru pachatelovy motivace a do nitra jeho mozku, tam laický divák jen těžko pronikne. ()

*CARNIFEX*

Dokument je vyskladaný čisto z autentických záberov. Rodinných videí, osobných kamier policajtov, z vyšetrovania, z miestnosti na vypočúvanie a podobne. Spočiatku akoby nebudil žiadny dojem, dokonca som mal miestami pocit, že ma ho ani nebaví sledovať. V určitom bode, ma však premohol akýsi zvláštny pocit, ktorý sa postupne k záveru čoraz viac vyprofiloval k emócii absolútneho opovrhovania voči ľudskej bytosti. Nebola to šťastná voľba pred spaním .. ()

Radko

Kedysi boli obľúbenou literárnou formou epištolárne romány - zložené výlučne z listov, denníkových záznamov či zápisov. Medzi najznámejšie patria de Laclosove Nebezpečné známosti a Stokerov Dracula. Dnes sa listy a denníky píšu ako textovky, statusy, a úradné videozáznamy. Prečo z nich nevytvoriť dokument? Na rozdiel od knihy ho skonzumuje oveľa viac príjemcov. Invenciu spisovateľov nahradí invencia strihačov, ľubovoľne meniacich chronológiu príbehu i dávkovanie informácií. Vytvorí sa alternatívny príbeh, napriek skutočnej udalosti. Americká vražda umelecky hodnotné dielo, ani prelomový dokument, na rozdiel od zmienených kníh, nepriniesla. Len jemne vylepšenú verziu seriálu "Policajti v akcii - Škandalózne prípady". Napätie je minimalizované jediným možným podozrivým. Zábery zo života rodiny - hanba a trápne pozerať. Rozoberanie manželskej intimity s kamoškou do minucióznych detailov uspokojí len extra voyeurov. Samotná vražda je desivá, no v duchu doby - vyčistiť si dôkladne priestor, aby sa mohol vybudovať úplne nový. Pozn.: Reakcie, obviňujúce ženu z toho, že svojim správaním podnietila muža k činu sú scestné. Sama jednak hovorila, akým vzťahovým peklom prešla v prvom manželstve. Jej povaha a statusy, zaznamenávajúce všetko, boli vždy s usmievajúcou a hojnou manželovou účasťou. Podľa mňa boli až nápadne rovnakí, napriek rozdielnosti pováh. Ako som si pozorne všímal, v ich dome, vyzdobenom obrazmi, mohutnou posteľou s vysokými piliermi a inými krámami, nebola jediná kniha. Nula celá nič. (mimochodom, ani u ich obézneho suseda). K takýmto vraždám by možno nedochádzalo, ak by sa všetci dôsledne držali rady Johna Watersa - "Musíme spraviť knihy opäť príťažlivými. Ak pôjdete domov k niekomu, kde nie sú knihy, nešukajte tam. Nenechajte sa preskúmať, pokiaľ oni neobjavia tajné vesmíry kníh. Nedovoľte im spojiť sa s Vami, pokiaľ sa neprejdú medzi riadkami na stránkach.". Nerodili by sa tak ľudia, v ktorých génovom základe nie je ani jedna kniha a premýšľajú tak len cicinou. Poznámka: Mimochodom, zmienený John Waters označil dokument ako jeden z top 10 osobných filmov roku 2020. Toto jeho nadšenie nijako nezdieľam - odôvodňuje to hlavne tým, že silný účinok dokumentu sa dosiahol tým, že akú depresiu vraj v divákovi vyvolá, po tom čo zistí, ako sa z takého sympatického chlapíka mohol stať brutálny vrah. ()

Nevka

Zpracováním to není takový pecka jako "Making a Murder" nebo "Don't F**k with Cats", ale i tak se jedná o zajímavé a zvrhlé téma, které osloví hlavně diváky, kteří nejsou ze Států. Předpokládám, že třeba 95 % lidí z naší země o tomto případu nikdy neslyšelo. Nejzajímavější je hlavně psychický stav Shanann, kterou tady dost lidí v komentářích označuje jako "úzkostnou kundu" nebo "hysterickou krávu". Už ale opomíjejí fakt, že hned ze začátku bylo jasně naznačeno, že měla kdysi vztah ukončený drsným rozvodem, který ji psychicky dost nalomil a zničil. Následné zdravotní problémy jí na pohodě taky asi moc nepřidaly... Takže pro její chování je tady reálný důvod. A manžel to v takovém případě musí brát v potaz. Jde totiž do manželství se ženou, která to v životě vůbec neměla lehké (alespoň podle dostupných informací). Vážně by mě zajímalo, co mu prdlo v hlavě, že to skončilo takhle brutálně. Po krátkém videu z výslechu bych se ani nedivil, kdyby ho k tomu nějakým způsobem dotlačila milenka. Ale to je jen můj subjektivní názor na základě jejího krátkého výstupu... Oceňuji, že to Netflix neroztahoval na více epizod. Takhle za 4 hvězdičky. ()

lykan9

Americká vražda je nadmíru zajímavým filmem, při jehož sledování mě nemrazilo jen proto, čeho je člověk schopen, ale i z toho, že prakticky z toho, co člověk dá na sociální sítě lze zmapovat už snad úplně všechno. O oběti jsme se tímto způsobem dozvěděli skoro všechno, přičemž stačilo k tomu přidat jen pár dalších SMS zpráv a pár záznamů z kamer a lze vlastně vytvořit podrobný příběh rodiny. Jinak k samotnému hlavnímu tématu musím uvést, že mě fakt dostal. Vyvolal ve mě takové emoce, že musím uznat, že práce tvůrců byla odvedena na výbornou. ()