Americká vražda: Rodina od vedle

Dokumentární / Krimi

USA, 2020, 82 min

Nainita Desai
  • marhoul

Vyšší hodnocení udělit nemůžu, protože snad desítka protože. Jednak nerozumím tomu, proč dokument vznikl, respektive ho vnímám jako hrubozrnný bulvární počin, jehož seriozní význam mi v této formě zpracování uniká. Pochopitelně je celý případ naprosto otřesný, šokující, zvrhlý a oběti zasluhují úctu, které se jí ode mne dostává, však nechápu tuto formu dokumentární práce. Pakliže film dokoukáme, je nám jasné, že řada důležitých informací byla v dokumentu úmyslně předložena až na konci, ačkoli je vyšetřovatelé museli mít k dispozici ihned po startu, čili je snímek už od počátku uměle tlačen do toho "wau šokujícího", přestože je skutečně šokující už sám o sobě a takovéto přitlačování nepotřebuje. A tohle já nemusím. Na co je to dobré? Nechápu. Jestliže se oprostím od samotného činu a mám hodnotit práci tvůrců, vychází mi bleskovská mizérie, hyenistická touha tvůrců zejména znuděného diváka akorát vytrhnout z letargie pod záminkou, že toto ještě neviděl, přičemž se ale zároveň výrazně posouvá hranice etická a morální, jelikož vraha postavili do role jakési celebrity, což naprosto odsuzuji. Zvrácenost non plus ultra! Svět jde do hajzlu a tohle je mi dalším důkazem. Zastávám názor, že obzvláště takovýto vrah by neměl být pro mediální účely ani focen, natož aby byl snímán kamerami, či hrál v osmdesáti minutovém netflixáckém doku určeném pro celý svět. Naprosto souhlasím se stanoviskem norských úřadů, že kupříkladu takový Breivik nebude dostávat žádný mediální prostor, který by si určitě tak moc přál, zkrátka tihle lidé, ať je k jejich zrůdným činům vedly odlišné motivy, mají hnít v kobce s tím, že se o nich jasně řekne, co udělali, jaký trest za to dostali a nemá po nich štěknout pes už jen z důvodů vyrojení se patologických uctívačů, kteří se vždycky někde vygenerují. Maximálně bych tyhle zrůdy řešila v klasickém dokumentu o případu, či v hraném filmu, ale dát jim takovýto prostor, to se mi ekluje z podstaty. Co se týče maminy, o mrtvých jen dobře, ovšem neodpustím si názor, že je neuvěřitelné, na jaké slepice, direktivní, nesoudné, pozérské, nezodpovědné, sebestředné krávy můžeme narazit. Více to rozvádět nebudu. Snad jen, vy co máte chuť na pohodových pár dnů a nocí, ani si to nepouštějte. Fakt to za to nestojí. Velké špatné celé. Kdo chce vědět, co se tam stalo a rád si vyšetří deci adrenalinu na jiné momenty, může mi napsat zprávu. Ochotně ho jedním souvětím obeznámím s činem a slibuji, bude to stačit i bez dívání na solidní depresivní emoci, po které se každý rád pustí třeba do hodinového dívání se z okna, což bude zdravějším přínosem.(21.10.2020)

Zpracováním to není takový pecka jako "Making a Murder" nebo "Don't F**k with Cats", ale i tak se jedná o zajímavé a zvrhlé téma, které osloví hlavně diváky, kteří nejsou ze Států. Předpokládám, že třeba 95% lidí z naší země o tomto případu nikdy neslyšelo. Nejzajímavější je hlavně psychický stav Shanann, kterou tady dost lidí v komentářích označuje jako "úzkostnou kundu" nebo "hysterickou krávu". Už ale opomíjejí fakt, že hned ze začátku bylo jasně naznačeno, že měla kdysi vztah ukončený drsným rozvodem, který ji psychicky dost nalomil a zničil. Následné zdravotní problémy jí na pohodě taky asi moc nepřidaly... Takže pro její chování je tady reálný důvod. A manžel to v takovém případě musí brát v potaz. Jde totiž do manželství se ženou, která to v životě vůbec neměla lehké (alespoň podle dostupných informací). Vážně by mě zajímalo, co mu prdlo v hlavě, že to skončilo takhle brutálně. Po krátkém videu z výslechu bych se ani nedivil, kdyby ho k tomu nějakým způsobem dotlačila milenka. Ale to je jen můj subjektivní názor na základě jejího krátkého výstupu... Oceňuji, že to Netflix neroztahoval na více epizod. Takhle za 4 hvězdičky.(5.10.2020)

• niethustra

Příčí se mi to hodnotit. Vlastně se mi příčí i skutečnost, že jsem na to koukal a dokoukal to. Možná jsem jenom přecitlivělý, ale opravdu se z vrahů a obětí stávají hvězdy vlastních šou, které nás budou po večerech bavit, protože už jsme se přežrali hranou televizní tvorbou? Mám prostě pocit, že to je čistokrevný produkt televizní zábavy a že je to špatně.(12.10.2020)

Ťažko hodnotiť. Tragédia ma samozrejme nenechala chladným, znepokojila, či možno až šokovala (podobným spôsobom ako napr. Dreiserova Americká tragédia, čo bolo samozrejme neporovnateľne komplexnejšie dielo) - zároveň som však väčšinu času rozmýšľal, prečo sa voyeursky musím pozerať na tragédiu týchto rozmerov, čo mi tento krutý dokument má dať (neobsahuje takmer žiadnu analytickú rovinu, pýtajúcu sa, čo je zlé s touto spoločnosťou, prípadne väčšiu psychologizáciu páchateľa ako obsahovali napríklad spomínaný Dreiserov román alebo Zvjagincevov film Bez Lásky). Nakoniec som dospel k tomu, že najskôr ide o pomerne nevkusnú celovečernú zábavu pre masy, s "príjemnou" 80minútovou stopážou a precíznou rozprávačskou štruktúrou, parazitujúcu na boľavej tragédii (a zároveň ju samozrejme speňažujúcou), z ktorej nikto nevyšiel ako víťaz, iba mnohí ako porazení, s doživotnou traumou a puknutým srdcom. Prečo na to dala ubolená rodina súhlas (kvôli peniazom?) a prečo sme my ako diváci ochotní sa na to pozerať ako na akúsi morbídnu formu "zábavy"? Kvôli záverečným trom vetám - "Každý deň sú v Amerike zavraždené tri ženy partnerom"? Čo je to za analýzu? Čo je to za prínos dokumentaristu k téme? 2,5*(17.11.2020)

Vyšetrovanie zmiznutia, pravdepodobne únos, bežný policajný postup, spovedanie príbuzných a susedov a ku tomu nejaké Facebook videjká. Človek by si myslel, že to nebude nič špeciálne, proste únos zapríčinený zdielaním všetkého na FB, ale v jednom momente nastal zvrat a ja som sa odvtedy nemohol odtrhnúť od obrazovky a bol som v napätí, v takom, že to prekonalo rôzne iné Krimi/Drámy a bolo to intenzívnejšie aj vďaka tomu, že toto je reálny prípad. Jednoducho je to film, ktorý od určitého momentu musí zaujať každého. !Spoiler! Chýbalo mi tu však vysvetlenie, prečo ten chlapík zabil rodinu kvôli tomu, že už nemiloval manželku, ale to sa asi nedozvie nikto. !Koniec Spoileru! ----------------- 8,5/10 (Videné 16.10.2020, Originálne znenie)(17.10.2020)