Al morir la Matinee

• USA The Last Matinee

Příběh filmu se odehrává v kině, kde si pár lidí zašlo na projekci hororového filmu „Frankenstein“ a v tom tam začne řádit vrah v pláštěnce a s nožem, s oblibou vydloubávání lidských očí. Začíná tak boj o život. (J*E*A*N*N*E)

EvilPhoEniX

Exotická a poctivá pocta 80tkám a giallu z Urugaye a dost možná neoficiální remake výborné Angustie z 80.let. Takhle čistokrevný slasher tu nebyl snad 2 roky, takže Red Screening si vyžaduje u příznivců subžánru velkou pozornost. Příběh se odehrává v kině, kde se zrovna promítá klasika Frankensteina a v tom tam začne řádit psychopat v černé pláštěnce a nožem s oblibou vytrhávání lidských očí. Po vlažné půl hodince film nabere poměrně slušný spád, vynikající je soundtrack, dojde i na Argentové rudé filtry a gore je solidní, ikdyž menší výtky mám k vražedné zbrani ( ten kapesní nůž, který vrah používá bych okamžitě vyměnil buď za kuchyňský nůž, hák, či sekeru, ale to je detail) Trošku zamrzí absence nahoty a humoru, které jsou pro žánr typické, ale jinak funguje vše od vizuálu, napětí, hudbu a násilí. Fanouškovsky vděčná záležitost. Příběh***, Akce***, Humor*, Násilí****, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7.5/10. ()

ricci.s

Malé predvianočné prekvapenie z Uruguaja. Film sa odohráva v 90. rokoch, kedy sa skupinka ľudí rozhodne, že si pozrú v nočnom kine starého dobrého Frankensteina. Pripletie sa k nim aj sériový vrah, ktorému sa očividne nepáči, že ľudia pozerajú takéto škaredé filmy, namiesto aby šli radšej do kostola, a tak začne zábava s vyrezávaním očičiek. Samozrejme, hlavní hrdinovia sa koncentrujú na flirtovanie či iné erotičnosti (len málokto na film), a tak si ani nevšimnú, že už je trištvrtina ľudí vyvraždená, v každom prípade naháňačky a boj o život nebudú chýbať. Hororík je nakrútený skôr v zastaralom giallo kabátiku, ale musím uznať, že má atmosféru - veď čo môže byť lepšie ako sem tam sledovať jeden starý horor v kine a jeden nový na obrazovke. Postavy sú sympatické, gore parádne a krvi je dosť. Nečakal som, že niekedy vyslovím slovné spojenie "kvalitný slaher", lebo kto má pozná vie, že slashery fakt nemusím a pokladám ich za jeden z najsuchších hororových subžánrov, ale... je to fakt kvalitný slasher, nepomôžem si. ()

J*A*S*M

Slashery jsou můj asi nejméně oblíbený hororový subžánr, ale pokud je to zrealizované takhle, tak nemám problém! Moc pěkně a stylově natočené retro o jednom psychopatovi, který se kdoví proč rozhodne zmasakrovat diváky v kině, na představení Frankensteina. Lidí se na ten film teda zrovna moc podívat nepřišlo, takže to není úplný masakr, spíš taková postupná atmosférická vyvražďovačka. Od děje nečekejte žádné twisty, je to jednoduchá žánrovka která míří z bodu A do bodu B. ()

Radko

Montevideo, hlavné mesto Uruguaja. Známe i vďaka bohatému kultúrnemu životu a množstvu umeleckých akcií. Jedno kino predstavenie, prostredníctvom filmu Al morir la Matinee (Keď predstavenie umrie), máme možnosť navštíviť, aby sme sa oboznámili, ako uruguajská kultúra vyzerá v praxi. Odohráva sa počas daždivého dňa, v starobylej a rozľahlej sále kina Opera. Málo divákov. Veková štruktúra: od decka po starca. Rôzne motivácie vstupu do kina. Hoci je dej dej datovaný do roku 1993, v kine sa premieta treťotriedny hororový krvák Frankenstein: Day of the Beast (F: deň beštie, r. Ricardo Islas) z roku 2011. Tento časový rozpor patrí k nevysvetlenej záhade filmu. Inak ide o klasickú vyvražďovačku. Zameranú na paralely krváku na plátne a pred ním. Priaznivcov žánru osloví kvalita spracovania a pocta ikonickým predchodcom. Zaujalo, že vrah nebol bezúčelne mordujúci psychopat, kilujúci pre potechu z aktu zabíjania. Mal konkrétny, praktický dôvod svojho konania. Pozn.: Film nahráva tým, ktorí v kine radi nerušene sledujú predstavenie. Vyrušenie ich rozhodí tak, že z kina odídu. Jeden z pietnych sledovačov filmu si totiž, vďaka predčasnému naštvanému odchodu z kina, spasí život. ()

*CARNIFEX*

Uruguajská vyvraždovačka, postavená na jednoduchých základoch. Žiadny duchaplný príbeh, zvrat v ňom, či prekvapivo inteligentné postavy so záverom. Koniec koncov, o to tu ani nejde, nemá ísť, lebo to, o čo tu ide a má ísť, je jednoducho poňatá story o mordovačke, kde jednému prejebe, a ostatní postupne otŕčajú kopytá. Herecké výkony a casting s tým spojený je taký aký je, teda akceptovateľný, tu divák mimoriadne zaľúbenie nenájde. Čo by však snímok z pohľadu očakávania mal splniť, je násilie, gore či originalita v podobe mordovačiek. Z tohto hľadiska by si fanúšik slasher žánru, mohol prísť na svoje. Ono sa síce nejedná o žiadnu originalitou posiatu delikatesu s hektolitrami krvi, no pravdou je, že atribúty tohto druhu “Al morir la Matinee” plnohodnotne spĺňa. Je to teda taká, dobrá žánrovka so všetkým klišé čo k tomu patrí. Ani na Oscara, ani nižšie, ako priemerné hodnotenie. K snímku som sa prekopal cez nejakú mexickú stránku, stál ma 7€ a niekoľko vírusov. Možno som si mohol stiahnuť nejaké dobre porno s milfkami, či poprosiť pani Verešovú, aby mi poslala nejaké pekné short videjko, za pomoci ktorého by som si mohol pravidelne pripomínať, aká je to dofetovaná handra, čo sa posledných 20 rokov hrala na tu najväčšiu “Pannu Orleánsku”, nuž ale keď to všetci chválili, no čo som mal robiť? :) p.s.: hrá tu popiči hudba (!), proste “najtýs ejdž”. ()