Objížďka

• USA Detour (více)

Film nám představí jednoho z největších filmových loserů, jazzového pianistu, který své osudové smůle vší silou vydatně pomáhá. Sledujeme ho na cestě autostopem za svou milou napříč Státy. Ženu svého srdce již nikdy nespatří, zato se však během cesty naplno sešine na šikmou plochu a z ní až na samotné dno. Stane se zlodějem, podvodníkem a nakonec i vrahem. To vše za neuvěřitelných a bizarních okolností a hlavně zcela bezdůvodně, pouhým hnutím osudu. Svět, kterým projíždí, je temný, deštivý a v jukeboxu hrají vždycky tu špatnou písničku.
Ve filmu je hojně k vidění zadní projekce, typické svícení filmu noir a další dobové filmové koření. (ČSFD)

Biopler

Naivný film dotvárajúci takýto dojem každou ďalšou epizódou chlapíka, ktorý na čo siahne to sa domrví. Najhoršie na zožratie je, že si do podozrivého vozidla privolá stopárku. Slabo rozvedený príbeh snúbeneckej dvojice z úvodu končiaci dočasným rozlúčením, z ktorého plynie náhla motivácia podniknúť roadtrip je chabým základom. Takýto fundament plodí ďalšie málo uveriteľné skutočnosti vrcholiace v bizarný záver v moteli. Ešteže snímka nie je prepálená v stopáži a po technickej stránke vie zaujať. ()

Rimland

Film sám o sobě je fajn, což o to. Problém mám ale s herci/postavami. Neal má totiž ten pitomě uzoufaný pohled ve tváři skoro pořád, a to i ve chvílích/scénách, kdy by ho prostě mít nemusel, čímž mi dost lezl na nervy. Navíc na některé situace reaguje jeho postava absolutně nepatřičně, resp. pasivně (rozuměj debilně), což je ještě protivnější. A to mě přivádí k postavě Very. Savageová sice předvádí megeru par excellence, což o to, ale pokaždé když otevřela hubu jsem měl neskutečnou chuť něčím fláknout do obrazovky (resp. do ní). Výše zmíněná pasivita hlavního protagonisty pak lezla na nervy ještě víc v souvislosti s tím, jak se s její přítomností vypořádal. A scéna s telefonním kabelem, ač nápadem skvělá, tak prostě neposkytla onen toužený pocit uspokojení (zřejmě kvůli své náhodnosti - být to zamýšlené, tak naopak tleskám). Zkrátka o nějaké sympatii vůči postavám, resp. ústřednímu duu hňup+megera, nemůže být řeč (porovnejte si to s kterýmkoli jiným noirem, ve kterém si i kdejakého zlořáda zamilujete). Navíc ta závěrečná desetisekundovka s policejní hlídkou měla zůstat ve střižně, protože kazí finální dojem a otevřenost konce. Mimochodem, to to bylo v roce 45 ve Státech s presumpcí neviny vážně tak špatné?? ()

Perugino

„Fate, for some mysterious force, can put the finger on you or me, for no good reason at all“. Tak tento film je absolutní klasika noiru. V tomto zábavném příběhu prostě všechno sedí, od hereckých výkonu, zvlášť Ann Savage hraje perfektně, až k jedinečné atmosféře. Mistrovské dílo, natočeno za 6 dní s velmi nízkým rozpočtem. Škoda jen, že konec diktoval Haysův kodex… ()

Auvajs

Vopravdický béčko z chudýho hollywoodskýho studia (údajně natočeno velmi levně a během pár dní). Zbytečně natahovaný scény, jejich malá variabilita (příliš mnoho záběrů při jízdě v autě atd). Zoufalé technické provedení včetně v jednom místě přeskakujícího obrazu (:D) (Popis "nedostatků" by byl mnohem delší.) Tohle všechno však paradoxně nějak zapadá do sebe (jako by to snad byl úmysl!) a celkově zážitek z filmu dokonce prohlubuje. Jinak hlavní hrdina je totální looser a slaboch, přitahuje k sobě jednu smůlu za druhou a ze všeho viní osud. Heh. ~~~ 75% ()

matow

Parádna noirová jazda naprieč USA v ktorej sa nám predstaví fakt kvalitný loser strieborného plátna a sekunduje mu dievča ktoré by ste v jeho situacií určite nechceli stretnúť. ()

wick

Vzhledem k pověsti docela zklamání...ale možná je to tím, že to na mě už přeci jen působilo trochu nevěrohodně a amatérsky a pokud máte rádi noir, tak se vám to asi bude líbit. ()

mazdenda

Při pohledu na okolní hodnocení trochu zklamání. Příběh nevypadá moc pravděpodobně, postavy se chovají nelogicky a hlavní hrdina podává dosti prkenný výkon. Naštěstí to má slušnou noirovou atmosféru, svižné tempo a krátkou stopáž. Prostě takový fajn béčko. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině