Objížďka

• USA Detour (více)

Film nám představí jednoho z největších filmových loserů, jazzového pianistu, který své osudové smůle vší silou vydatně pomáhá. Sledujeme ho na cestě autostopem za svou milou napříč Státy. Ženu svého srdce již nikdy nespatří, zato se však během cesty naplno sešine na šikmou plochu a z ní až na samotné dno. Stane se zlodějem, podvodníkem a nakonec i vrahem. To vše za neuvěřitelných a bizarních okolností a hlavně zcela bezdůvodně, pouhým hnutím osudu. Svět, kterým projíždí, je temný, deštivý a v jukeboxu hrají vždycky tu špatnou písničku.
Ve filmu je hojně k vidění zadní projekce, typické svícení filmu noir a další dobové filmové koření. (ČSFD)

erased

Objížďka je chvílemi zbytečně kýčovitá, chvílemi strhující, ale ve výsledku prostě výborná. To vše hlavně díky jedné z nejodpornějších a zároveň nejsympatičtějších femme fatale jménem Vera a sympatickému a dokonale zruinovanému Alovi. Výkony herců nejsou nijak oslnivé, naopak často působí spíš prkenně, dojmu to ale nějakým způsobem spíš prospívá. Všechny situace jsou totiž i díky nim natolik absurdní, že nezůstanou žádné pochyby o jejich reálném základu. ()

kaylin

Když se něco pokazí, tak se to pokazí kompletně. Neúspěšný člověk se stává ještě neúspěšnějším, protože tomu tak náhoda chce. Že je to levný film, je poznat hlavně ve chvíli, kdy se nad tím trochu zamyslíte. Jinak ale výborná ukázka filmu noir se skvělými klasickými prvky tohoto žánru. Hlavně ty stíny a ten voice-over jsou výborné. ()

Wiliem

Příběh je sice hodně přitažený za vlasy, i když na druhou stranu nemá to až takový vliv na atmosféru a celkové vyznění filmu, takže v podstatě se i přes hodně přehnaný děj dá tento film s klidem označit za dost slušný a co je také k plusu i vcelku napínavý. 70%. ()

radektejkal

Nejhorší je film, po jehož skončení vás nic nenapadne. Potom mu dáte "průměr", protože to může být ve filmu stejně tak jako ve vás. Tady bych ale přece jen vsadil na film, ale zas bych nechtěl urazit žádného pětihvězdičkáře. - Přestože Wim Wenders považuje herecký výkon Ann Savage ze 30 let nadčasový, mně se její projev příliš nelíbil, stejně jako dlouhé "mute head" Toma Neala. ()

Kangax

Čistá esencia žánru noir. Bez hereckej hviezdy, s veľmi nízkym rozpočtom, natočený za pár dní... Ulmer má ešte zopár slušných noirov, kde mal oveľa vyšší rozpočet, ale aj tak sa už neprekonal. ()

SgtPepper

Opět je tu věc, kvůli které nemůžu dát plný počet (a mrzí mě to) - konec filmu. Protože sledovat poslední dvě minuty je jako dostat drátem do oka. A za vše může "jakýsi" připitomělý hollywoodský kodex. Achjo...(jinak je Objížďka perfektní, herci charismatičtí a určitě si to někdy "objedu" ještě jednou) ()

Martin741

Detour je dalsim z rady noirovej jazdy, na ktorej sa veziem uz od kultoveho Sunset Boulevardu Billyho Wildera. Tento noir je o jazzovom hracovi, ktory opusti jazzove kluby a ide na cestu napriec USA. Proti svojej voli sa stretne s kriminalitou, ktorej aj sam podlahne /lupez, podvod, vrazda/. Detour je preto klasicky vyborny film noir, lebo je tak trochu aj hororom. Nie pre upire, vlkodlaky - tieto hororove atributy tuna vobec nie su. Skor pre pribeh, ktory je desivy a strasidelny aj po takmer 70 rokoch od natocenia filmu.Herecke vykony su len priemerne, ale vyvazuju ich zase dialogy : tie su cynicke a drsne. Hlavne, ked zazneju z ust vybornej la famme fatale Claudie Drake. Cesta autom napriec USA ma tiez cosi do seba, takze tuna sa divak rozhodne nebude nudit. Koniec filmu : to bol ciry masaker, taky depresivny a pesimisticky koniec len tak lahko z hlavy nevyfuci. Aj tuna sa vsak koniec filmu musel prisposobit este stale platnemu Haysovmu Kodexu /veruze tak, drahi diviaci, ratingovy system nastupil az po zruseni Haysovho Kodexu - tam v terajsich ratingoch sa vsak uz nevyznam/. Takze vysokokvalitny noir, ktory sa oplati raz za cas pozriet. 95 % ()

Wallas

Příběh pojednávající o mužij, jež se vydává za svou milovanou přes celou zemi až na východ, během čehož ho stihne několik nemilých překvapení, od ochotného muže, který ho sveze, až po jeho milenku, která mu zajistí menší Detour. Byla to radost sledovat. I přes velice křečovité herecké výkony, divnou kameru a takzvané noir nasvětlení, které bylo až příliš okaté i nepříliš nápaditý scénář. Pokud budete mít příležitost, rozhodně si nenechte ujít. ()

vitekpe

Spickovy pulp-noir a legenda zanru. K tomu neni co dodavat, snad jen, ze v jednoduchosti je sila. :-) Mimoradne hezka Claudia Drake jako zpevacka. ()

Han22

Životem utahaný loser má smůlu - nejdříve si stopne chápka, který mu nešťastnou náhodou vypadne z auta a rozbije si hlavu. Poté zastaví vyděračce, která ví co udělal a je rozhodnutá toho využít do mrtě. Zkrátka jak se říká, na posranýho i hajzl spadne. V tomhle filmu toho ale bylo moc - přehnaná pasivita hrdiny i chování vyděračky, naprosto neskutečné náhody a nekonečné vnitřní monology. Na druhou stranu to bylo relativně krátké a jako připomenutí toho, jaký je život mrcha docela dobré. ()

Zagros

Hlavní hrdina byl naivní hlupák a hlavní (anti)hrdinka protivná megera, kterou bych vyhodil z auta hned, co bych se dozvěděl, co je zač. No, naivka to neudělal a dál se mohl rozvíjet jeho nešťastný příběh. Hmm, to bylo takové povzdechnutí na začátek. Objížďka má jinak jednoduchou zápletku, která může ale i překvapit a docela obstojnou atmosféru. Ta mě dokázala udržet u filmu i přes nesympatické postavy až do konce. Konec přišel překvapivě rychle, už po hodině. Přesto, že jsem nebyl úplně nadšený, uvítal bych delší objížďku. Chybělo mi větší rozvedení postav. Možná by pak byly zajímavější, více uvěřitelné a pochopil bych lépe jejich motivace. ()

Sayko

Opravdu jsem nečekal, že mě dokáže snímek z 50.let minulého století rozesmát. A vážně se to povedlo. Neskutečná jízda, přesně takhle si představuju klasickej, americkej biják. A klišé? To v té době ještě ani neexistovalo.. /MFFKV2019/ ()

Rozjimatel

[3,5*]     Nízkorozpočtový noir road movie príbeh chlapíka, ktorému osud vôbec nepraje a smola sa mu neustále lepí na päty. Vzhľadom na to, aký lacný film to je (v podstate béčkový), je veľmi schopne nakrútený a má výborné podanú ponurú atmosféru. Zaujímavý príbeh je zaujímavo vyrozprávaný formou retrospektívy, silnou stránkou filmu je aj výborná hudba (džez, swing), obzvlášť pôsobivé sú flashbacky do džezového baru. ()

phamphi

Detour is about a man who wandered from a life of little possibility to one of total doom. Some bad is out there, great films are about fall guys - guy that finds himself cought up at the neck, the more he struggles, the deeper he becomes entwined in nightmare - first wave in noir production - a blueprint for how noir narrative works - na začátku je všechno v pohodě, postupně se ale všechno posere. nothing that comforts you. he picks up a woman - it traps him. the more he tries to calm the situation, the more it gets. it's all mean. málem ten film neschválili. it had broken a rule. the murderer was not brought to justice at the end of the story. instead he was left to wander aimlessly the highways of america. nakonec museli dodat tu finální scénu scénu... njn. pbs ()

Petrus1

Má to prostě někdo smůlu. Zde zase platí stále omílané varování, že stopování je nebezpečné. Borec je nejen smolař, ale taky loser, kterej má hluboko do kapsy, ale i přesto se vypraví přes celé státy za svou milou. Cestu si nechá zkřížit jedním chlapíkem, který mu (ovšem nechtěně) způsobí nemalé starosti. No a od tohoto okamžiku se to s ním veze. Do auta nabere docela drzou slečnou, která ho začne vydírat a ještě ho bude nutit k věcem, který dělat nechce. Což se ovšem netýká sexu - zarputilý věrník se nenechá svést. Tak aspoň v tom se zachová jako chlap! Jinak je to spíš posera. A když už se vážně naštve a chce konečně udělat přítrž svému trýznění, zas se to podělá. Holt smolík. Chápu, že je to jen béčko, který si na nic nehraje a příběh vměstná do zhruba hodinky - proto i mé vyšší hodnocení... co mi ale docela vadilo, je závěr...čekala bych něco lepšího, originálnějšího. Ale jinak docela pohodovka. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Německý expresionista Edgar G. Ulmer, který se s námahou prokousával chudobou, byl nabubřelejší filmař, než by jeho obdivovatelé připustili, ale tento snímek představuje vrcholné dílo z doby, kdy se pohyboval na okraji společnosti. Neznámé herecké hvězdy jsou obyčejně všední a ateliérové stavby, anonymní místa podél cest a krajiny promítané v zadní projekci vyvolávají dojem světa, který se vymyká kontrole: takového, v němž náhodně poskládaná zápletka narychlo spíchnutého béčkového scénáře může připomínat záludnou ruku nemilosrdného osudu." Poznámka: Tom Neal byl opravdovým životním ztroskotancem - skončil ve vězení za neúmyslné zabití své manželky Gale Bennett. ()

JimiH

Velmi kvalitní noir s perfektní atmosférou, která chytne a nepustí. Nešťastná náhoda a protřela femme fatale svedou hrdinu na scestí a on se musí vyrovnávat s tím, jak mu jeho bezstarostný sen o štěstí se snoubenkou mizí před očima... I přes krátkou stopáž řekne tenhle film ve svých 67 minutách vše podstatné bez toho, že by jen minutu nudil... ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině