poster

Skleněná oblaka

 • anglický

  Clouds of Glass

Krátkometrážní / Poetický

Československo, 1958, 20 min

Scénář:

František Vláčil

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Miloš Vacek

Hrají:

Antonín Zíb
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Šandík
  ****

  "Skleněným oblakům" ubližuje především technická stránka věci, neostrá a barvotiskově působící kamera a ne úplně povedený zvuk. Přesto tenhle krátkometrážní film odhaluje obrovský Vláčilům potenciál. Odvyprávět tolik, s pomocí tak mála, to si rozhodně zaslouží smeknou. Mnohý režisér nedokáže do děje filmu vnést tolik dramatického děje ani na ploše mnohonásobně větší, nemluvě o pozoruhodných optických experimentech, opět patřících do škatulky počinů naprosto nevídaných... Celkový dojem: 75%(19.8.2012)

 • tomtomtoma
  *****

  Je to nádherná obrazová podívaná. Je to překrásná ukázka toho, že Vláčil vycházel z výtvarného umění a s každým obrazem filmu si dokázal vyhrát do nejmenšího detailu. Jeho obrazové hrátky jsou úchvatné a povznášející. Je to poezie obrazu v celé své jedinečné kráse i tragédii. Hrátky s vodou v mnoha podobách a obměnách, hrátky se sklem a zkreslováním, hrátky se stíny a odrazy, hrátky s oblohou v různých variacích. Samotný příběh sice nepatří k tomu v tomto poetickém dílku není podstatný, ale pro nevšední vyjadřování obrazových kreací jde o nadprůměrný výtvor, které vzdává vzletný hold filmařskému řemeslu ve své jeho kráse a jedinečnosti.(31.12.2012)

 • Bigrambo
  *****

  Nasadil jsem si svá křídla a nechal se unášet... Jedná se vlastně o Vláčilův první a opravdu nádherný film pojednávající o věčné lidské touze. Vláčil dokázal v tomto snímku na malém prostoru vyždímat obrovskou dávku emocí! Zážitek z téměř němého filmu umocňuje krásná Vackova hudba. To prostě musíte prožít!(6.6.2014)

 • Jester_X
  ***

  Vláčil již svojí prvotinou ukazuje, že je velkým lyrikem, který umí postavit film především z krásných obrazů. Ty podněcují v divákovi touhu po volnosti, touho po letu, jež je i hlavním motivem filmu. Vláčilovi se také podařilo výborně vystihnout perspektivu malého chlapce, který na svůj sen nahlíží bezelstně a nezatížen tragedií dospělých.(21.8.2011)

 • lamps
  *****

  Vizuální symfonie, k níž opravdu netřeba jakýchkoli slov. Přestože poetismus se mi ve filmu většinou příčí, v tomhle případě mě všechny ty neskutečně nádherné záběry a kamerové finesy objaly tak silně, že jsem si přál namísto osmnácti minut rovnou celovečerák. Vláčil měl nepopsatelný talent pro vykreslení atmosféry a duševní hloubky, takhle odzbrojující autorský debut se jen tak nevidí...(23.1.2017)

 • - Ve filmu se objevují proudová letadla Československé lidové armády MiG-15, atomový bombardér Iljušin Il-28 a jeho dvoumístná verze Il-28U. (krabatt76)

 • - Režijní debut Františka Vláčila st. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace