Slepí manželé

Blind Husbands

Drama / Romantický

USA, 1919, 68 min

Předloha:

Erich von Stroheim (kniha)

Erich von Stroheim

Ben F. Reynolds

LFŠ 2009 Režijni debut Ericha von Stroheima, na kterém je patrné jeho pozdější velikáštví a obdivuhodný žánrový veletoč v závěru, má dvě slabiny, jež dělí tento netradiční - v dané době určitě - pohled na nevěru od výborného zážitku (je vina jen na straně ženy?): (1) jednoduchá fabule (snové sekvence působí křečovitým, nepatřičným dojmem), (2) na sebe strhávající pozornost výkon samotného Stronheima, který jako jediný nedokázal ze své postavy udělat víc než žánrovou figuru, karikaturu, 8+/10(24.7.2009)

Debut Von Stroheima pozostáva z manželskej krízy, kedy flagrantnejší manžel (resp. muž s laxnejším prístupom k svojej polovičke) venuje svoj voľný čas na výlete horolezectvu a mladá manželka pod vplyvom nového nápadníka váha nad svojim budúcim osudom. A práve zápornejšiu postavu si vzal na plecia samotný Stroheim, ktorý so svojím imidžom uniformovaného (v tomto prípade i dotieravého) muža vyzerá hádam vždy rovnako (s črtami podobností M.R.Štefánika). Keď bolo treba, pohral sa s montážou, keď bolo potrebné členiť interiéry a obmeniť ich za technicky náročnejšie zábery exteriérov, aj to zvládol, čo je ale najdôležitejšie, naratívnosť neutrpela až takou lacnosťou, finále bolo docela nepredvídateľné a psychológia charakterov tomu náležite odpovedala.(15.12.2014)

Film vyniká především bohatostí alpských exteriérů a v závěru se dokonce mění v nefalšovaný horolezecký thriller. Tento rámec je pro mě zajímavější, než samotný milostný trojúhelník v dobovém rouchu.(13.12.2007)

Film, který jsem neznala, film, o kterém jsem ani neslyšela. Ale jméno Stroheim je dostatečně známo, proto jsem se podívala. Slepí manželé mají dvě roviny, drama či thriller - situace na horách, ale i milostný příběh. Nevím, co mě bavilo více. Obojí se celkem zdařile doplňuje, ale film celkově mě zase až tak nechytnul. Opět jedno z děl, u kterého jsem sice ráda, že jsem jej viděla, protože jméno režiséra je pojem, ale nemám potřebu to vidět znovu, zvlášť, když se jedná o němý film.(15.6.2013)