Reklama

Reklama

Moskva-Kassiopeja

  • Sovětský svaz Москва-Кассиопея (více)

Obsahy(1)

Film vypráví o příhodách kosmické lodi s dětskou posádkou. Iniciátorem je žák osmé třídy Viktor Sereda, autor projektu cesty ke hvězdě Alfa v souhvězdí Kasiopea, odkud přicházejí modulované rádiové signály. Vzhledem k tomu, že let bude trvat 65 let, měla by startovat posádka mladší 15 let. Projekt je vědci schválen, začíná výběr posádky, ale nejdůležitější je souhlas rodičů. Nakonec jsou vybráni tři chlapci a tři dívky, spolužáci a odborníci v některém vědním oboru. Raketa startuje. Při letu se zjistí, že je na palubě černý pasažér - ztřeštěný spolužák Feďa. I když všichni dávají pozor, aby něco nepokazil, právě on způsobí, že se rychlost lodi zvýší na nadsvětelnou a zároveň se přeruší spojení se Zemí. Než se podaří snížit rychlost a obnovit spojení, uplyne na Zemi 27 let. Vědci mezitím rozluštili signály přicházející ze souhvězdí Kasiopea: Na jedné z planet došlo ke katastrofě hrozící zničením tamější civilizace. Vědci vyzvou posádku, aby se pokusila o jejich záchranu. (VisitorCSFD)

(více)

Recenze (23)

Ombak▼Penari 

všechny recenze uživatele

Já já já já dám nejmíň tři hvězdy!!! Protože jsem na tom byl v takovém strašně mrňavém kině se školní družinou někdy v první třídě na základce asi ještě před revolucí a bylo to moje první kino v životě. Sice si vůbec nepamatuju o čem to bylo, jen pár nevypovídajících záblesků, ale zůstal mi pocit, že se mi to tenkrát straaaaaašně líbilo :D ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

V žánru by mělo být uvedeno především "Pionýrský", pak by se vyjasnilo leccos. Úvodní ideologická desetiminutová úlitba Brežněvovým cenzorům je nesnesitelná. Jinak je film žánrově nevyjasněný, především kvůli osobě hybatele, který činí děj ještě mnohem nereálnějším. Děti hrají to, co se politrukové snaží předstírat (ale moc tomu sami nevěří), jak by teoretické dítě reálného komunismu mělo po vymytí mozku fungovat. Je to pro mě velmi obtížně hodnotitelný film -- přestože jsem jako děcko zbožňoval scifi a přečetl vše, co se dalo po knihkupectvích i knihovnách sehnat, u tohoto filmu jsem už tehdy nevýslovně trpěl (kupříkladu, k alfě Cassiopeia se letí směrem k a kolem alfy Centauri). Pokračování je výrazně lepší, ale i tak slabé. Zasloužený odpad nedám pro jistou naivní ruskou poetiku, která je mi docela sympatická... ()

Reklama

Xeelee 

všechny recenze uživatele

WTF film pro pionýry, a tím nemyslím průkopníky a objevitele, ale socialistickou mládež (její podmnožinu bez mozku). Příběh je o ničem, postavy hůř napsány být nemohly, vztahy mezi nimi nefungují a neschopnost tvůrců zhmotňuje vševěd pozorující a usměrňující děj pomocí deus ex machina. Celé to působí jako přetaženej úvod k pokračování Cesta vesmírem. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Mám rád tyhle naivně vypadající sci-fi. Čím podivnější svět a zvláštnější design, tím lépe. Tohle mi trochu připomnělo dětskou verzi Lemových povídek o kontaktu mezi dvěma civilizacemi. Film je totiž překvapivě myšlenkově hluboký, až se divím, že ho sovětská cenzura umožnila natočit. Idea lidí bojujících proti zotročujícímu systému snažícímu se potlačit svobodné myšlení a vnutit všem stejné pocity umělého štěstí, je na svou dobu hodně odvážná. A aktuální i dneska, po téměř čtyřiceti letech. Zaujal mě výkon dětských herců, který snese nejpřísnější měřítka. Nikdo nepřehrává a všichni působí maximálně přirozeně, jakkoliv se pohybují v nezvyklém prostředí. Čtyři hvězdičky jsou možná až příliš benevolentní hodnocení, zvlášť když film srovnám třeba se Zakázanou Planetou, ale opravdu jsem se celou dobu dobře bavil. ()

Zajímavosti (14)

  • S kostýmami bol problém. Herci nosili po vesmíre odev z metalízovaného nylonu, ktorý púšťal striebornú farbu, takže sa často sťažovali na špinavé ruky. (Raccoon.city)
  • Vo filme môžeme vidieť aj vtedajšiu ojedinelú elektroniku vyrábanú v Sovietskom zväze, ako napríklad jednokazetový magnetofón Voronež 44 alebo špionážny fotoaparát Kiev-Vega. (Raccoon.city)
  • Scéna, v ktorej posádka behá po stenách modulu, sa natáčala tak, že modulom otáčali a osoba vnútri sa pomaly presúvala presne podľa gravitačného zákona, teda hlavou hore a nohami dole. Keď to potom premietali, otáčali už len záberom, takže to vyzerá, že sa krúti kozmonaut, a nie modul. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama