Can't Get You out of My Head

(TV seriál)
Dokumentární / Historický
Velká Británie, 2021, 7 h 58 min (Minutáž: 66–120 min)

Adam Curtis

Adam Curtis

Adam Curtis (vypravěč)

Epizody(6)

Láska, moc, peníze, duchové starých říší, společenská pospolitost versus věk individualismu, konspirace a dezinformace, umělá inteligence a Vy. Ve světě blízké minulosti a současnosti, ve kterém hledají směr a smysl hlavy států, myslitelé a idealisté, průkopníci nových ideologií, umělci i obyčejní lidé. Emocionální příběh moderního světa vyprávěný tak, jak to umí jen Adam Curtis. (kriplozoik)

Slasher

Přesahová koláž moderních dějin po druhé světové, jak jsme sakra dospěli až tady do těch divných časů? Upřímně, zabralo mi polovinu série zvyknout si na Curtisův zvláštní "rozházený" styl (moje poprvé) a zdánlivě nesouvisející příběhy, měl jsem problém se společnou nití, zbytek jsem si vyloženě užil. Náladový tón, originální výběr osobností, řada zajímavých postřehů a mnohá fascinující témata. Vítej, světe post-industriální — duchové starých pořádků a depka (výčitky) z konce starých impérií, transfer moci a nová vláda technokratů/ finančníků, geopolitika peněz na úkor demokracií, globální stabilita X nacionalistické vření, otazník nad váhou jednotlivce, obří sběr dat a algoritmy k machinaci s lidskou myslí, teorie chaosu & komplexity, všeobecný pocit duševního prázdna, deziluze, frustrace a kulminace napětí... TAKŽE: Balancujeme na hraně s propastí a jsme na cestě za lepším, nebo náš čeká nějaká zlá dystopie? Setřást z hlavy pár dní potrvá, po Exterminate All The Brutes další výtečný titul ve věci dějinných souvislostí. Curtis je můj velký letošní objev, následně jsem si promítl i vše starší. **But what if the people are stupid? ()

Amalberga

Jak bylo v průběhu dokumentu řečeno, že "člověk si vypráví svět kolem sebe a sám sebe v příbězích", tak i dokument vypráví historii skrze vybrané lidské osudy méně či více známých lidí a vyvozuje z nich obecnosti a nachází nečekané spojení, některé zavádějící. Část pojednávající o Číně se mi moc nezamlouvala, chvílemi mi připadalo, že na ni natlačili západní narativ, hlavně co se týče manželky Mao Zedonga a masakr na Náměstí nebeského klidu. Šestá epizoda pro mě hodnocení vytáhla na čtyři hvězdy, konec se Adamovi Curtisovi fakt povedl. ()