Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 27.2.2014

  David Fincher natočí „Apple Network“?

  Anebo nějak podobně nazvaný životopis. Jak už jste se možná dovtípili z titulku, režisér facebookového dramatu Social Network, jehož portfolio se honosí filmy jako Sedm, Klub rváčů nebo Zodiac, začal se Sony jednat o režii biografie Stevea Jobse. Jistě, život počítačového průkopníka řádně zmapoval již loňský jOBS s Ashtonem Kutcherem. Ten ale moc diváků nenadchl, takže tu je stále prostor pro druhý pokus, za jehož scénářem nestojí nikdo jiný než Aaron Sorkin (seriály Západní křídlo a Newsroom). Věhlasná pisatelská persóna, která pro Finchera přichystala právě Social Network, má prý v plánu drobný experiment. Tím je rozdělení filmu na tři půlhodinové scény, které se budou točit kolem představení Macu, NeXTu a iPhoneu. A jelikož projektu vypomáhá Jobsův klíčový kolega Steve Wozniak a David Fincher má pověst velice vybíravého režiséra, můžeme s klidem očekávat velké věci. Zuřivý boj o hlavní roli začíná...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 26.2.2014

  Lego příběh bude pokračovat

  Jména Phil Lord a Chris Miller možná neznáte, práce těchhle dvou pánů vás ale nejspíš pobavila už několikrát. Jedná se totiž o režiséry skvěle hodnocených animáků Zataženo, občas trakaře a Lego® příběh, kteří taktéž stojí za akčními komediemi 21 Jump Street a 22 Jump Street. Tahle dvojka momentálně slaví obří úspěch s krocením slavných dánských kostiček. A jelikož se z šedesátimilionového filmu vyklubal čtvrtmiliardový hit (a ještě pár stamilionů vydělá), oznámilo studio Warner Bros. premiéru druhého dílu, která proběhne 26. května 2017. Lego příběh 2 tedy dorazí do kin za tři roky. Bohužel na něj ale nedohlédnou Lord s Millerem, kteří jej podobně jako Zataženo, občas trakaře 2 odevzdají novému tvůrčímu dohledu. O koho přesně půjde? Režisérskou náhradu film zatím nemá. O scénář se ale postarají Jared Stern (Stážisti) a Michelle Morgan (Girl Most Likely), kteří se budou muset vyrovnat s hodně vysoko nastavenou laťkou. Snad to náležitě zvládnou.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 25.2.2014

  Mads Mikkelsen jako marvelácký Doctor Strange?

  Třetí fáze marveláckého filmového plánu začne Ant-Manem a měla by končit Avengers 3. Mezi tyhle letní podívané se potom vtěsnají minimálně 4 další comicsové blockbustery, zatím ale není jisté, o které půjde. Dva sloty by nejspíš měly zabrat třetí díly Kapitána Ameriky a Thora. O zbytek se pak poperou hlavně možné sólovky Černé vdovy, Hulka, Černého pantera... a Doctora Strange. Bývalý neurochirurg Stephen Strange, který se po autonehodě oddal do náruče východní léčby a nabyl při ní magické schopnosti, již dlouho platí za vrchního kouzelnického hrdinu marveláckých comicsů. Jeho čarovná dobrodružství se v roce 1978 dočkala televizního filmu a před sedmi lety animované podoby, nyní se ale konečně hledají režiséři prvního regulérního celovečeráku. Kandidáti? Marvel zatím uvažuje o čtyřech jménech - o Marku Andrewsovi (Rebelka), Jonathanu Levineovi (50/50), Nikolaji Arcelovi (Královská aféra) a Deanu Israelitovi (Welcome to Yesterday). Jako scénáristé jsou potom zvažováni Jon Aibel a Glenn Berger (Kung Fu Panda), celý projekt je ale ještě v plenkách, takže se může jako tradičně objevit spousta jiných jmen. Hlavní pozornost se teď nicméně upírá k obsazení hlavní role. Kolem té totiž údajně krouží Mads Mikkelsen (Hon, Casino Royale), který se málem stal králem temných elfů Malekithem v loňské fantasy Thor: Temný svět. Že by ho Marvel ulovil až napodruhé? Comicsové fanoušky by asi máloco potěšilo víc.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 25.2.2014

  V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

  Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z nejzajímavějších žánrových nákupů pro americkou distribuci udělala The Weinstein Company, když na základě promo ukázek nadšeně sáhla po dánském filmu s mezinárodním názvem When Animals Dream. Příběh o dospívající dívce z rybářské vesnice, která se zamiluje a zároveň zjišťuje, že je postižena vlkodlačím prokletím přesně zapadá do současného populárního trendu filmů pro teenagery zkombinovaných s hororovými prvky. Zástupce The Weinstein Company k obchodu dodal, že jde o vynikajicí žánrový film, nejlepší který viděl od Ať vejde ten pravý. Vzhledem k reputaci této švédské upířiny velmi silná slova. Obzvláště, když režisérem je na poli celovečerního filmu debutující Jonas Arnby. Ten má za sebou zatím jen krátké filmy a reklamy. Film s rozpočtem 4 mil. dolarů má premiéru v Dánsku v létě a kromě USA byla distribuční práva zakoupena do mnoha evropských zemí.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince 22.2.2014

  Proč Gravitace nepřitáhla Downeyho a Angelinu?

  Alfonso Cuarón se s loňskou Gravitací piplal mnoho let. Film měnil studiový dohled a složitě se pro něj vyvíjela nová filmařská technika, výraznými změnami potom prošlo i obsazení. Dvě stěžejní (a prakticky jediné) postavy filmu potřebovaly hvězdné tváře, bez kterých by nevyzpytatelný koncept nikdy nesehnal financování. Cuarón proto musel lovit v těch nejáčkovějších vodách, a také tak činil, přičemž to chvílemi vypadalo, že si ve filmu zahrají Angelina Jolie a Robert Downey Jr. Proč to s nimi nakonec neklaplo? O tom se mexický režisér rozpovídal až nyní a nejsou to žádná šokující zjištění. Ačkoliv zlé jazyky tvrdily, že Angelinu Jolie odehnalo zamítnutí dvacetimilionového honoráře, původní představitelka doktorky Ryan Stone jednoduše neměla čas. Natáčení se totiž stále posouvalo a kolidovalo s jejími dalšími filmy, zejména s režírováním V zemi krve a medu a Unbroken. Zatímco tedy chystala svá válečná dramata, hlavní postava Gravitace putovala kolem Marion Cotillard, Scarlett Johansson, Blake Lively nebo Natalie Portman, až skončila v náruči Sandry Bullock. U pánů to pak bylo daleko přímočařejší. Downey s Cuarónem totiž rychle přišli na to, že věhlasnému improvizátorovi neprospívá styl natáčení, jenž sestával z nacvičených pohybů ve skafandru a držení se scénáře. Gravitace zkrátka vůbec nevyužívala Downeyho živelné herecké přednosti, takže se role vzdal, aby ji o pár měsíců později přijal o něco soustředěnější George Clooney. A zbytek je, jak se říká, filmová historie, která v kinech zvládla vydělat majestátních 700 milionů dolarů. Což je pro originální projekt s dvěma postavami neskutečný úspěch!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 21.2.2014

  Seznamte se s novou Fantastickou čtyřkou

  Režisér Josh Trank před dvěma lety prorazil díky originálnímu „superhrdinskému" dramatu Kronika. Jeho svěží pohled na lidi s nadpřirozenými schopnostmi okamžitě upoutal hollywoodské producenty, kteří se mu pokoušeli svěřit větší žánrový kousek. Nakonec jej ulovil reboot Fantastické čtyřky, která se po dvou spíše zavrhovaných filmech pokusí proniknout mezi áčkovou comicsovou produkci. K čemuž bude zajisté potřeba silná herecká sestava, o níž máme konečně jasno. Čtveřice astronautů, která získá zvláštní schopnosti poté, co ji na vesmírné misi ozáří kosmické paprsky, bude vypadat následovně: Reeda Richardse aka Mr. Fantastica by si měl zahrát Miles Teller (The Spectacular Now, Projekt X). Susan Storm aka Invisible Woman se pochlubí půvaby Kate Mary (Iron Man 2, House of Cards). Susanin bratr Johnny Storm, taktéž známý jako Human Torch, nafasuje tvář Michaela B. Jordana (Kronika, Fruitvale). A motion-capture podklady plus hlas pro Bena Grimma, jenž se změní v kamenného hromotluka zvaného The Thing, podle všeho dodá nejznámější člen nové herecké sestavy, Jamie Bell (Tintinova dobrodružství, King Kong). Všichni sice ještě nemají podepsané smlouvy. Jejich obsazení by ale mělo být prakticky hotovou věcí, takže se můžeme začít těšit na výsledný film, který půjde do kin 19. června 2015. A bude se mimochodem odehrávat ve stejném univerzu jako současní X-Meni...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 20.2.2014

  McClane Jr. je Kyle Reese

  Terminator: Genesis, pátý film známé akční série, je koncipován jako začátek nové trilogie. Jestli na ni dojde ukážou až tržby, poloreboot Cameronovy ságy (v němž nebude chybět Arnold Schwarzenegger) nicméně představí novou hereckou skvadru, která by v ikonických rolích měla vydržet déle než na jeden film. Sarah Connor si zahraje Emilia Clarke (Khaleesi ze Hry o trůny), Johna Connora Jason Clarke (Země bez zákona, Útok na Bílý dům) a svého představitele konečně získal i Kyle Reese. Roli klíčového vojáka ve válce se stroji si v minulosti zahráli Michael Biehn (Terminátor) a Anton Yelchin (Terminator Salvation). V létě 2015 pak Reese vyrazí do boje s tváří Jaie Courtneyho (Smrtonosná past: Opět v akci, Jack Reacher: Poslední výstřel), jenž momentálně porcuje démony ve fantasy Já, Frankenstein. Jeho další blockbusterovou šanci bude režírovat Alan Taylor (Thor: Temný svět). A ačkoliv projekt nedávno opustila zámožná producentka Megan Ellison, její bratr David má vše pod kontrolou a za pár měsíců by se mělo začít natáčet.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 19.2.2014

  Naštvaní ptáci míří do kin

  Za největší herní fenomény minulých let se rády vydávají série jako Assassin's Creed, Uncharted nebo HALO, jejichž filmové adaptace nás nejspíš čekají v příštích letech. Po jejich boku by ale měl stát ještě jeden celovečerák, který ponese název hry, jíž doopravdy hrál snad úplně každý. Ano, jde o Angry Birds, všudypřítomný hit od Rovio Entertainment. Věčná válka ptáků a prasat se dočkala hned několika mutací (tou nejznámější jest Star Wars), teď se jí ale chopí vancouverské trikové studio Sony Picture Imageworks, které z ní udělá patřičně rodinnou podívanou. Práce scenáristy Jona Vittiho (Alvin a Chipmunkové, Alvin a Chipmunkové 2) poputuje do rukou animátorského dua Fergal Reilly a Clay Kaytis, které bude filmem režijně debutovat. A ačkoliv v Sony Picture Imageworks momentálně vznikají triky Amazing Spider-Mana 2 a sci-fi Na hraně zítřka s Tomem Cruisem, tyhle zakázky budou za pár měsíců hotové. Načež začne usilovné snažení o to, aby se Angry Birds dostali do kin slíbeného 1. července 2016.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 18.2.2014

  Ladíme! podruhé

  Z předloňské hudební komedie Ladíme! se vyklubal překvapivý hit. Sedmnáctimilionový film vydělal v kinech 113 milionů dolarů a dalších 80 vytáhl z domácích nosičů, ohlášení dvojky na sebe tedy nenechalo dlouho čekat. Zatím se sice neví, kam se vysokoškolská a capella Barden Bellas vydá tentokrát. Režisérsky debutující herečka Elizabeth Banks (Hunger Games, Lego příběh) ale začíná pomalu dávat dohromady obsazení, které bude pochopitelně sestávat hlavně z navrátivších se mladých slečen. Dávno jistá je účast Anny Kendrick (Lítám v tom, 50/50) a Rebel Wilson (Holky na tahu, Pot a krev), nově se pak na tečkovanou čáru podepsala i Brittany Snow (Hairspray, Syrup). Scénář přitom opět sepíše Kay Cannon a česká premiéra je stanovena na 14. května 2015. Dokáže Ladíme 2 dorovnat či překonat úspěch svého předchůdce? Soundtrack jedničky se nedávno stal nejprodávanějším digitálním OSTčkem vůbec, takže to dvojka zas tak jednoduché mít nebude...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 16.2.2014

  ExpendaBelles: Pravé blondýnky

  Expendables a Expendables 2 dohromady vydělali přes půl miliardy dolarů. Trojka je samozřejmě na cestě, vedle ní ale dostaneme i spin-off, jenž ponese název ExpendaBelles. Parta ostrých slečen v něm prý bude zachraňovat rukojmí a postaví se přitom zlému diktátorovi, který bude chtít ovládnout svět. To všechno pod produkčním dohledem samotného Sylvestera Stalloneho, který hodlá „postradatelnou" značku rozvětvit za pomoci Kirsten Smith a Karen McCullah. O koho jde? O scenáristky Pravé blondýnky, které papírové podklady pro ExpendaBelles odevzdají přímo do rukou... režiséra Pravé blondýnky. Přesně tak, na ženskou konkurenci Expendables dohlédne Robert Luketic, jenž mimo známé komedie s Reese Witherspoon natočil třeba Rande s celebritou, Příšernou tchýni nebo čtyři roky staré Vrahouny s Katherine Heigl. Koho by měl mít na place tentokrát? Zatímco konkurenční projekt s pracovním názvem „The Female Expendables" ulovil Ginu Carano (Rychle a zběsile 6), Katee Sackhoff (Riddick) a Sharni Vinson (Let's Dance 3D), Luketicovy ExpendaBelles se momentálně snaží uhnat Meryl Streep, Cameron Diaz a Millu Jovovich. Tomu se říká mít ambice!

  (KarelR)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 24.11.2020

  Lux Film Days přinesou filmy online a zdarma

  Celoevropské filmové dny Lux Film Days se letos v ČR uskuteční od 26. do 30. listopadu. Ve čtvrtek 26. listopadu odstartuje akci film Druhá strana naděje finského klasika Akiho Kaurismäkiho. Druhým titulem bude mrazivý dánský dokumentární thriller Odložený případ: Hammarskjöld. Sobota přinese animovaný film pro celou rodinu Můj život Cuketky. Na neděli si pořadatelé připravili strhující polskou kroniku Poslední rodina. Akce bude završena v pondělí snímkem italské režisérky Alice Rohrwacherové Šťastný Lazzaro, který je poctou klasickým magicko-realistickým filmům.

  Poprvé se přehlídka odehraje online, a to na platformě Moje kino LIVE, díky které bude možné virtuálně navštívit kino se vším všudy. Promítání je zdarma přístupné po celé ČR a nabízí sledování těchto skvělých evropských filmů, které byly nominovány na prestižní Filmovou cenu LUX udělovanou každoročně Evropským parlamentem. V rámci letošních Lux Film Days bude představena i nová podoba filmové ceny „LUX – evropská filmová cena diváků“ na rok 2021.

  Stream každého filmu proběhne pouze jednou v konkrétní daný den a hodinu. Atmosféru kina dále navodí tematické úvody, a především textový chat před projekcí a po filmu, kde mohou diváci diskutovat. Filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky, kromě projekce Můj život Cuketky. Tento film zazní s českým dabingem, aby byl přístupný pro celou rodinu a starší děti, pro které je primárně určen.

  Všechny filmy startují ve 20.00. Streamy jsou pro diváky ze všech koutů České republiky zdarma, je jen třeba se předem na jednotlivé filmy emailem zaregistrovat na webu kina Aero. Před začátkem projekce diváci obdrží e-mail s přímým odkazem na stream. Více informací i novinek o akci naleznete na Facebooku.

 • Obrázek k novince 23.11.2020

  8. ročník MittelCinemaFest bude online

  Začíná VIII. ročník Středoevropského festivalu italského filmu MittelCinemaFest, který je na programu od 26. listopadu do 3. prosince na platformách MYmovies.it a LIVE moje kino v bezplatné online verzi pro diváky v České republice. Letošní přehlídka nabízí výběr z děl slavných režisérů i začínajících autorů, a to komedií, dramat a dokumentárních snímků, a představuje tak reprezentativní vzorek nejnovější italské filmové tvorby. Jak zdůraznil velvyslanec Francesco Saverio Nisio, „většina z vybraných filmů byla promítána v rámci prestižních festivalů jako Berlinale, Mezinárodní filmový festival v Benátkách a festival Festa del Cinema v Římě, na kterých získaly významná národní a mezinárodní ocenění. Institucím a jednotlivým osobám, které svou podporou, činností a nasazením umožňují realizaci této akce, patří naše vřelé poděkování“.

  Zvláště potěšena je ředitelka Italského kulturního institutu v Praze Alberta Lai: i přes problémy současné doby se jí podařilo zajistit uspořádání tohoto festivalu. „Letošní ročník MittelCinemaFestu bude „speciální“ nejen počtem a prestiží vybraných filmů, ale také tím, že bude celý probíhat digitálně. I když si tedy letos budeme muset odřeknout empatický rozměr projekcí v kinosálech a okamžiky jejich hlubšího rozboru a vzájemné debaty, které nabízí setkání s filmaři, tak sledování online a bezplatnost filmových představení umožní rozšířit diváckou obec a propagovat italskou filmovou tvorbu na celém území České republiky“. Setkání se tedy uskuteční ve „virtuálním sále“, kde budeme moci sdílet emoce, které italské autorské filmy odjakživa budí ve filmových fanoušcích po celém světě.

  Přehlídka bude zahájena 26. listopadu v 19.00 filmem Daniela Luchettiho Tkaničky; 27. listopadu je na programu od 18.00 film Co bude dál Francesca Bruniho a od 20.00 snímek Chtěl jsem se ukrýt Giorgia Dirittiho (Stříbrný medvěd za rok 2020 pro Elia Germana za nejlepší mužský herecký výkon); v sobotu 28. listopadu bude od 18.00 promítnut film Predátoři Pietra Castellitta (cena za nejlepší scénář na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách 2020, sekce Horizonty) a od 20.00 snímek Zlovolné historky z předměstí Damiana a Fabia D´Innocenza (Stříbrný medvěd na Berlinale 2020 za nejlepší scénář). Také v neděli 29. listopadu jsou na programu dvě projekce: Life as a B Movie: Piero Vivarelli Fabrizia Laurentiho od 17.00 a Děti Giuseppa Bonita od 19.00.

  30. listopadu od 19.00 bude uveden dokument Vizionář Modigliani Valerie Parisi, který je již v české distribuci; 1. prosince od 19.00 bude promítnut film Sestry Macalusovy Emmy Dante (cena Francesca Pasinettiho: nejlepší film, nejlepší ženský herecký výkon, Lizzaniho cena). Festival uzavřou další dva filmy ověnčené několika cenami: Bohyně štěstěna Ferzana Ozpeteka (Donatellův David 2020 pro nejlepší herečku Jasmine Trinca a za nejlepší původní píseň) ve středu 2. prosince od 19.00 a Padrenostro Claudia Noceho (Volpiho pohár pro Pierfrancesca Favina za nejlepší mužský herecký výkon) 3. prosince od 19.00.

  Filmy budou promítány v původním znění s českými a anglickými titulky. Díky podpoře ze strany Istituto Luce Cinecittà se letošní ročník MittelCinemaFest pyšní spoluprací s vynikající komiksovou autorkou Silvií Ziche, která nakreslila průvodní obrázek k této přehlídce. Více informací na webových stránkách Festivalu a na webu Italského kulturního institutu v Praze.

   

 • Obrázek k novince 16.11.2020

  Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

  Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor přisuzuje výjimečný význam, si můžete prohlédnout v rámci virtuální prohlídky na webu Galerie KODL. Theodor Pištěk malíř, kostýmní výtvarník, scénograf a bývalý automobilový závodník je držitelem Oscara za kostýmy k filmu Amadeus. Syn herce Theodora Pištěka a herečky Marie Ženíškové po svých předcích zdědil výtvarný talent i lásku k automobilům. Jeho pradědečkem byl malíř František Ženíšek. Dědeček Julius Ženíšek byl zástupcem letecké firmy Wright a zakladatelem a majitelem firmy Ford Motor Company pro Rakousko-Uhersko a jako jeden z prvních již roku 1895 vlastnil závodní auto.

  V 80. letech se zrodila idea inspirovaná příběhem automobilového závodníka Guy Molla. I přesto, že Moll zahynul v pouhých 24 letech a jeho profesionální závodní kariéra trvala jen dva roky, dokázal se zapsat do historie tohoto sportu tak silně, že je dodnes považován za největší motoristický talent. Pištěk se prostřednictvím obrazu rozhodl vzdát hold této legendě, ale také si svým způsobem promítnout tento příběh do vlastního života. S malbou začal až o několik let později a věnoval se jí s přestávkami neuvěřitelných 25 let. Malíř do plátna vtiskl i silné osobní zkušenosti a prožitky svého soukromého života. Promýšlel každý tah štětce, každý detail malby, až jej v roce 2017 dokončil.

  Dominantním motivem strhující kompozice se stal krásně se lesknoucí červený závodní automobil Alfa Romeo, předchůdce monopostů Ferrari, jenž je vyveden v naprosto brilantní malířské technice, která by se kvalitou provedení detailů mohla rovnat fotografii. Typickým pištěkovským motivem jsou prvky evokující barokní iluzívnost trompe l 'oeil. Na obraze jsou tak zdánlivě „přilepeny“ významotvorné vzkazy: černobílá fotografie s utrženým rohem a autogramem závodníka, na které je mávající Guy Moll. Na spodní části je páskou přilepen a připínacím špendlíkem připevněn útržek papíru s rozlučným nápisem „Adieu“.

  Sílu obrazu lze nejlépe vyjádřit vlastními slovy autora: „Pocity, které má člověk při závodění, jsou naprosto neuvěřitelné. To jsou asi stejné pocity, jaké musel mít Hillary, když dobyl Mt. Everest. Při závodění je člověk úplně sám, zcela oddělen od světa. Záleží jenom na něm, jak vše vyřeší. Atmosféru a pocity, které jsem prožíval při závodě, mně už nikdy nic nenahradilo.“ Vyvolávací cena díla na aukci Galerie KODL poslední listopadovou neděli činí patnáct milionů korun. S ohledem na stávající situaci bude možné dražit i online na www.artsbay.cz.

   

 • Obrázek k novince 10.11.2020

  Kino na hranici - on-line na konci listopadu

  Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu. Původně se 22. filmová přehlídka Kino na hranici měla odehrát na začátku května. Druhým termínem, který organizátoři navrhli kvůli lockdownu celého Polska (i České republiky), byl konec srpna. „Letos nabízíme našim divákům možnost zhlédnout vybrané filmy z původně plánovaného programu festivalu, a to nejzajímavější tituly natočené za poslední rok a některé snímky z retrospektiv, které ohlásí program příštího ročníku. Doufáme, že tato forma obcování s polskou a českou kinematografií – bezpečná a pohodlná – bude listopadovou alternativou tradičního setkávání v Těšíně a Českém Těšíně“, zdůrazňuje ředitelka Kina na hranici Jolanta Dygoś.

  Diváci letošního Kina na hranici on-line budou moci zhlédnout 50 filmů, které tvoří mozaiku toho, co by pořadatelé divákům prezentovali, kdyby 22. Kino na hranici mohlo proběhnout obvyklou formou.

  Největší prostor dostanou polské, české a slovenské filmové novinky sezony 2019/2020, mj. Staříci, Tiché doteky, Vlastníci, Poslední aristokratka, Baťa, první globalista, Osamelí bežci: Ideme ďalej!, Ráj na zemi, Jan Palach, Dolina Bogów, Maryjki, Tony Halik, Interior, Supernova, Eastern a Moja polska dziewczyna. Tento výběr dále doplní populární české filmové hity loňské sezony, jako je Domestik, Chata na prodej, Teroristka, Toman a Zlatý podraz.

  Filmy budou dostupné on-line pouze v den a hodinu stanovenou pořadateli. Bude však možné individuálně zahájit jejich sledování až s půlhodinovým zpožděním. Kompletní časový rozpis – kalendář projekcí už je k dispozici na internetových stránkách Kina na hranici.

  Veškeré podrobnosti ohledně akreditaci najdete na internetových stránkách https://kinonahranici.cz a v události na Facebooku.

 • Obrázek k novince 5.11.2020

  Mezipatra jsou tady a ONLINE!

  Queer filmový festival Mezipatra se přesouvá do online světa! Od 5. do 21. listopadu můžete vidět ty nejlepší queer filmy, dokumenty a krátké filmy z pohodlí domova. Cena za zhlédnutí jednoho snímku bude 80 Kč, připraveny jsou ale i výhodné balíčky. Tématem letošního ročníku je víc než kdy jindy potřebná víra v Zotavení. Kompletní program najdete na www.mezipatra.cz.

  Mezi filmové highlighty patří třeba německý snímek Nic ve zlým. Parvisovi rodiče jsou z Iránu, on ale vyrůstal v ospalém německém maloměstě. Mladík si proto není jistý, kam vlastně patří. Pestrobarevné drama o hledání vlastní identity, přátelství, důvěře a potřebě sounáležitosti získal po právu letošní cenu Teddy Award. Těšit se můžete také na smyslný snímek Hic, který prozkoumává sexuální mužské fantazie na rozpáleném brazilském venkově, nebo coming-of-age film Lola o svobodě a nezávislosti. Součástí programu bude i poslední dílo ikonického režiséra Bruce LaBruce Svatý Narcis.

  Dokumenty v programu zastupuje Děvčátko o rodičovské lásce bez hranic. Sedmiletá Sasha vždy věděla, že je dívka. Rodiče a sourozenci její pravou identitu přijímají, především ve škole ale rodina naráží na překážky a nepochopení. Navždy Amber pak ukazuje osudy nejlepších přátel Amber a Sebastiana. Oba teenageři jsou nebinární a společně žijí bezstarostný život plný snů a parties, aniž by se přemýšleli, co bude zítra. Idylický svět ale nabourá realita, láska, zábrany a nedorozumění.

  Součástí Mezipater je také doprovodný program, ve kterém si každý něco najde. Zúčastnit se můžete třeba živého nahrávání podcastu Vyhonit ďábla, zatančit si na online DJ setu nebo se během webinářů dozvědět, co je to PrEP a jak správně psát o genderu. Festival nabízí i sekci Queering the Industry pro všechny filmové nadšenkyně a nadšence. O víkendu 7. a 8. listopadu se tak zdarma můžete setkat (i když jen přes webkameru) s talentovanými filmovými tvůrkyněmi a tvůrci z celého světa. Více na www.mezipatra.cz.

 • Obrázek k novince 5.10.2020

  Kinosály EKOFILMu se otevřou podle plánu

  Letošní, už 46. ročník mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou, EKOFILM nezastaví ani koronavirus. Nejnovějším opatřením se pořadatelé i organizátoři pružně přizpůsobili a lidé o svůj brněnský filmový svátek nepřijdou. EKOFILM se bude konat 14.-17. října už tradičně v Brně. Projekce budou probíhat v Univerzitním kině Scala a v sále společenského centra Úřadu městské části Brno-střed. Program festivalu nabízí celkem pětadvacítku soutěžních a dva nesoutěžní snímky i řadu diskuzí a besed. Z programu soutěžních filmů organizátoři záměrně žádné nevypichují, aby nevyvolali dojem, že by snad některé z nich upřednostňovali.

  Naopak rádi pozvou na nesoutěžní filmy. Prvním bude Odvrácená strana Slovenska, jehož autor Tomáš Hulík bude zároveň zahraničním členem letošní festivalové poroty. Projekce proběhne v pátek 16. října od 19:00 hodin v Sále společenského centra ÚMČ Brno-střed. Druhým nesoutěžním a zároveň závěrečným filmem režisérky Tamary Kotevsky a režiséra Ljubomira Stefanova je Země medu, který získal Velkou cenu poroty za nejlepší světový dokumentární film a další dvě zvláštní ceny poroty na filmovém festivalu Sundance i dvě nominace na Oscary. Tento film celý festival zakončí a bude se promítat v sobotu 17. října od 20:15 hodin v Univerzitním kině Scala. „Film Země medu je citlivým portrétem křehké rovnováhy mezi přírodou a člověkem. Na střetu poslední ženy z rodu chovatelů včel s novými sousedy, jejich rozdílným životním stylem a snahou najít obživu v na první pohled pusté krajině. Film tedy tematicky i symbolicky uzavře 46. ročník festivalu,“ zve na oceňovaný snímek vedoucí dramaturgyně festivalu Jitka Kotrlová.

  Žádný filmový festival však není jen o filmech. Hlavním lákadlem prvního dne festivalu je živý stream koncertu Kapitána Dema. Stačí se ve středu 14. října v 18:30 připojit na web www.ekofilm.cz a rapující alter ego hudebníka Jiřího Buriana může zpívat přímo ve vašem obýváku.

  Koncertu bude 14. října od 16:00 hodin předcházet online stream Úvodní besedy: Je spotřeba potřeba?. Prezident EKOFILMu Ladislav Miko bude s řadou významných hostů hledat odpověď na otázku, zda a kudy vede cesta ze současného kolotoče spotřeby, jak by se měl konzum do budoucna proměnit a jaké jsou společenské, ekonomické a politické limity a příležitosti této změny. Hosty besedy jsou ministr životního prostředí Richard Brabec, marketingová manažerka Pavlína Louženská, rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Vladimír Kočí a ředitel komunikace ve společnosti Albert Jiří Mareček.

  Další informace o festivalu vč. trailerů k filmům naleznete na www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 4.10.2020

  Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

  Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak nabídne pět novinek a pět úspěšných filmů z minulých let, které na novinky navážou. Letošní sedmý ročník Be2Can se v Praze koná od 7. do 14. října. Be2Can tak již ve středu odstartuje v pěti pražských kinech – Kino Lucerna, Edison Filmhub, Kino Atlas, Komorní kino Evald a Kino Mat – a také v Olomouci v kinech Metropol a Telegraf. Poté se přesune do několika měst České republiky, a to Brna, Plzně, Ostravy, Frýdku-Místku, Boskovic či Zlína.

  Zahajovacím filmem, který se pro letošní přehlídku vybral, je dánský film režiséra Thomase Vinterberga ChlastMadsem Mikkelsenem v hlavní roli. Tento film získal Cannes Label a dostal se tak do oficiálního výběru na festivalu v Cannes. Navazujícím filmem pak bude Vinterbergova Komuna. Sever reprezentuje také film veterána skandinávské kinematografie Roye Anderssona O nekonečnu, který slavil úspěch na minulých Benátkách a získal Stříbrného lva za nejlepší režii. Přehlídka tak propojí promítání s dalším úspěchem Anderssona, a to nositelem Zlatého lva, filmem Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě.

  Tradičním výhercem je letos film íránského režiséra Mohammada Rasoulofa Není zla mezi námi, jenž si z Berlína odvezl Zlatého medvěda. Dalším vítězem této ceny bude uveden Taxi Teherán z roku 2015.

  Be2Can chce rozhodně přitáhnout také nováčky, kteří festivalový film až tak nesledují. A co si tedy z programu vybrat? „Perské lekce, což je příjemný divácký objev z letošního Berlinale a zároveň dobrý příklad současného válečného filmu,“ přibližuje vybraný film Ivan Hronec a dodává o doplňujícím filmu: „Radikálně opačným příkladem současného válečného filmu je v Cannes i na Oscarech oceněný přelomový Saulův syn.

  Poslední novinka pak potvrzuje to, že se Be2Can nebojí ani experimentů. Přiveze totiž nový film Gaspara Noeho Lux Aeterna, o kterém se uvádí, že je to nejlepší nedistribuovatelný film. Tento padesátiminutový netradiční konceptuální film bude svým ohýbáním konvenčního filmového jazyka tematicky spojen s dalším Goddardovým filmem – Knihou obrazů. Více informací na www.be2can.eu.

 • Obrázek k novince 21.9.2020

  Serial Killer nabídne seriály online a zdarma

  Mezinárodní festival seriálů Serial Killer se pro třetí ročník spojil s portálem DAFilms.cz, na kterém nabídne zdarma ke sledování všechny seriály tohoto ročníku. Festival se již tradičně zaměřuje na výběr těch nejlepších a zároveň nejzábavnějších seriálů z celé Evropy. Pořadatelé slibují, že letos opět ukáží exkluzivní premiéry nových seriálů, které byste jinde neměli možnost vidět. Od 22. do 27. září budete na DAFilms moci shlédnout ochutnávku více než 30 seriálů, které budou doplněny o české i anglické titulky. Pro návštěvníky je ovšem připravena i fyzická akce v Divadle Husa na provázku, kde od 25. do 27. září proběhnou klasické projekce na velkém plátně a večírky s exkluzivními hosty.

  Program je i letos rozdělen do několika kategorií, v rámci Soutěže budou moct diváci vidět nejlepší seriály z oblasti střední a východní Evropy. Například estonský špionážní thriller Zrádce pojednávající o byrokracii a motivacích stoupat nahoru za každou cenu je inspirovaný skutečnými incidenty mezi ruskými a estonskými tajnými službami. Sleduje hru na kočku a myš mezi vysoce postaveným úředníkem a běžným důstojníkem rozvědky a potvrzuje, že Estonsko drží krok s nejvýraznějšími trendy kvalitní evropské seriálové produkce.

  Kolekce seriálů ze zbytku Evropy nazvaná Mezinárodní panorama letos ukazuje, že po silném období detektivek začal trend politických dramat a true-crime rekonstrukcí. Švédský seriál Máme to! se točí kolem pětatřicet let staré záhadné vraždy švédského premiéra. Tvůrci se ale rozhodli pojmout toto téma jako parodii na zdejší posedlost smrtí oblíbeného politika a dělají si tak legraci ze švédské mentality i notoricky známých detektivek.

  Sekce Fokus, letos zaměřená na Velkou Británii, bude patřit britcomům nebo taktéž pro ostrovy typickým sociálně reflektivním dramatům. Shlédnout tak můžete třeba nový „sadcom“ Znovu do normálu, ve kterém se hlavní postava vrací do rodného městečka po osmnácti letech, které strávila ve vězení za vraždu. Seriál v sobě kloubí sitcomové momenty, gagy a bláznivý humor s empatickým tónem a pochopením pro jakýkoliv životní vývoj.

  Další informace o festivalu vč. trailerů k seriálům naleznete na www.serialkiller.tv.

 • Obrázek k novince 21.9.2020

  Ceny Emmy 2020 ovládla HBO

  V poněkud komornějším duchu byly letos rozdávány prestižní televizní ceny Emmy. Kvůli opatřením nedošlo tentokrát na živé publikum a moderátor Jimmy Kimmel se tak s většinou nominovaných bavil pouze skrze živé přenosy, přesto i letos došlo k několika faux pas, jako když herečce Jennifer Aniston během vyhlašování prvního vítěze večere nešel uhasit požár.

   

  Večer se každopádně odehrával plně v režii kabelovky HBO, která vyhrála prakticky většinu velkých cen. Cenu za nejlepší drama si odnesl skvělý Boj o moc, za který byl oceněn také herec v hlavní roli Jeremy Strong. Minisériím pak pro změnu dominoval komiksový seriál Watchmen, za který byli dále oceněni Yahya Abdul-Mateen II za nejlepšího herce ve vedlejší roli a Regina King za nejlepší herečku v hlavní roli. Herečka Zendaya se pak stala nejmladší držitelkou Emmy v historii za svůj výkon v seriálu Euforie.

   

  Obří úspěch ovšem zaznamenal také komediální seriál Schitt's Creek, který si odnesl všechny možné ceny z komediální sekce, a to jak ty herecké, tak zároveň za scénář a za režii, a samozřejmě i tu hlavní za nejlepší komediální seriál. Emmy se kvůli zkrácení udílení hlavních cen ovšem rozdávaly v průběhu celého minulého týdne, a tak zde musíme zmínit také seriály The Mandalorian, který posbíral několik technických cen, a animovaný seriál Rick a Morty, který byl oceněn cenou za nejlépe natočenou epizodu. Kompletní přehled všech ocenění naleznete na stránkách soutěže.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 19.9.2020

  Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava bude!

  Přípravy na 24. Ji.hlavu nepolevují. Naopak! Nabitý program nabídne první a zároveň poslední snímek islandského hudebního skladatele Jóhanna Jóhannssona, filmový portrét slavné performerky Mariny Abramović i nejlepší dokument festivalu Sundance, Epicentro od Huberta Saupera.  „Cesta k letošnímu ročníku je nejdobrodružnější ve festivalové historii. Přesto věříme, že Ji.hlava proběhne fyzicky, bezpečně a návštěvníkům přinese výjimečné zážitky,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „S diváky i s filmaři chceme být v dobrých i horších časech. Prioritou je bezpečnost, ale nechceme rezignovat na setkávání a inspirativní diskuse,“ dodává. A pokud by opravdu došlo k zákazu kulturních akcí, mají pořadatelé v záloze on-line verzi festivalu.

  Program Ji.hlavy jako tradičně nabídne klasický i experimentální autorský dokument a tematické retrospektivy. K vidění bude například první a zároveň i poslední film islandského režiséra Jóhanna Jóhannssona s názvem Last and First Man. Jde o filmovou „sci-fi báseň“ na téma zánik lidstva, kterou provází hlas skotské oscarové herečky Tildy Swinton. Diváci se mohou těšit i na to nejlepší ze světových festivalů: například na Epicentro Rakušana Huberta Saupera o komunistické Kubě, který letos na festivalu Sundance vyhrál Velkou cenu poroty za nejlepší světový dokumentární film nebo intimní filmový portrét „babičky performativního umění“ Mariny Abramović.

  Rovněž retrospektivní přehlídky jsou nabité. Po loňské erotice se letošní experimentální retrospektiva zaměří na zahrady. „Zahrada je totiž jedním z oblíbených motivů, metafor i vizuálních inspirací ve filmové avantgardě,“ říká k tématu dramaturgyně sekce Andrea Slováková. Diváci uvidí tradičně také jedinečnou přehlídku experimentální a undergroundové kinematografe z východní Evropy. Pozornost je zaměřena na Polsko s sekce představí známá režisérská jména, jako je například představitel polské nové vlny Jerzy Skolimowski, ale i dosud mezinárodně neobjevená díla.

  Tradičně nebude chybět ani sekce hudebních filmů. A letos má jasný leitmotiv: jsou to snímky o ženských hrdinkách natočené ženskými filmařkami. Sisters with Transistors jsou skvělou lekcí o zásadních ženách ve vývoji elektronické hudby. Strhující portrét Lydia Lunch: The War Is Never Over ukazuje úzkou vazbu radikální tvorby na utopické společenské změny.

  24. MFDF Ji.hlava proběhne 27. října až 1. listopadu 2020, do 21. září lze zakoupit zvýhodněnou akreditaci za 600 korun. Další informace na www.ji-hlava.cz a také na festivalovém Facebooku a Instagramu.

<< předchozí 1 2 3 4 19 37 54 72