Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024 Autor Filmmaniak

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a León. Slavnostním večerem provázela španělská herečka a zpěvačka Ana Belén a seriáloví herci, režiséři a scenáristé Javier Calvo a Javier Ambrossi, kteří tvoří filmařské duo Los Javis.

 

Španělským nejlepším filmem roku 2023 se stalo Sněžné bratrstvo, skutečnou událostí inspirované drama o přeživších letecké katastrofy v zasněžených Andách, kteří uprostřed hor strávili několik měsíců. Film proměnil dvanáct ze svých třinácti nominací, přičemž ovládl v podstatě všechny technické kategorie od hudby a kamery po střih a zvuk. Jeho režisér J. A. Bayona, jenž se podílel i na jeho scénáři a produkci, byl též oceněn soškou za nejlepší režii. Sněžné bratrstvo mělo světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, od 4. ledna je k vidění na streamovací službě Netflix.

 

Jedním z favoritů večera byl i film 20 tisíc druhů včel režiséra a scenáristy Estibalize Urresoly, drama o osmileté dívce, která nahlíží na osudy tří žen ve vlastní rodině a sama hledá odpovědi na otázky ohledně své genderové identity. Snímek se stal debutem s největším počtem nominací v historii udílení cen, do té doby byl držitelem tohoto rekordu se čtrnácti nominacemi horor Sirotčinec z roku 2007, režírovaný právě J. A. Bayonou. Film 20 tisíc druhů včel nakonec uspěl mimo jiné v kategorii pro nejlepší původní scénář a cenu si za něj odnesla díky svému výkonu ve vedlejší roli i herečka Ane Gabarain. Co se týče hereckých ocenění v hlavních rolích, tak v těch uspěli David Verdaguer za hudební drama Saben aquell a Malena Alterio za hororově laděný film Que nadie duerma.

 

Nejlepším španělským animovaným filmem roku byl vyhlášen snímek Pes a jeho kamarád Robot, jemuž byla zároveň udělena i cena za nejlepší adaptovaný scénář, což je u bezeslovného filmu poměrně pikantní. Nejlepším zahraničním španělsky mluveným filmem byl vyhlášen na Oscara nominovaný chilský dokument Věčná paměť, zatímco cenu pro nejlepší evropský nešpanělsky mluvený film obdržel francouzský vítěz festivalu Cannes a držitel pěti nominací na Oscara Anatomie pádu. Čestné uznání si ve svých 103 letech vysloužil španělský kameraman a filmový restaurátor Juan Mariné. Potřetí byla udílena mezinárodní cena Goya pro osobnosti filmového plátna, kterou obdržela herečka Sigourney Weaver.

 

Kompletní přehled oceněných a nominovaných naleznete v sekci Ocenění pod tímto odkazem, spolu s kompletním archivem vítězů a nominovaných i ze všech předchozích ročníků.

Reklama

Související novinky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024 Reklama

Zima nám stále ještě nekončí, a tak pokud hledáte nápady, jak si zpříjemnit chladné večery strávené u televizních obrazovek v pohodlí a teple domova, máme pro vás opět pár zajímavých i netradičních… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

V úterý 23. ledna 2024 byl v Samuel Goldwyn Theater v Beverly Hills z úst herců Jacka Quaida a Zazie Beetz oznámen kompletní výčet nominací pro nadcházející 96. ročník předávání cen americké Akademie… (více)

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (více)

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2023

Blíží se konec roku, a tak opět nastal čas na bilancování toho, které filmy a seriály z letošní produkce se umístily nejlépe v ČSFD žebříčku, jehož podoba není ovlivněna ničím jiným než celkovým… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Nejlepší filmy roku dle spolků amerických kritiků

Nejlepší filmy roku dle spolků amerických kritiků

27.12.2023

Prosinec každoročně bývá obdobím, kdy ve Spojených státech většina různých spolků a asociací filmových kritiků vydává své žebříčky a ocenění pro nejlepší filmové počiny a tvůrčí výkony uplynulého… (více)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Nebýt přesunu druhé Duny na jaro 2024, byl by uplynulý filmový rok výjimečný. I přesto ale byl skvělý, plný filmových překvapení. Tím největším byl “selfmade fenomén” sociálních sítí Barbenheimer,… (více)

Nová Emmanuelle rozšiřuje obsazení

Nová Emmanuelle rozšiřuje obsazení

20.12.2023

Nová verze klasického eroticky laděného dramatu Emmanuelle z pera autorky thajského původu Emmanuelle Arsan je už nějaký čas na cestě na velká plátna. A zatímco nyní už by se první anglicky mluvený… (více)

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (více)

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers

02.02.2024

Přichází smutné zprávy ze zámoří. Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve čtvrtek 1. února v kalifornském Los Angeles americký herec Carl Weathers, známý především svou rolí boxera Apolla Creeda z… (více)

Nejnovější novinky

Ballerina přitančí s ročním zpožděním

Ballerina přitančí s ročním zpožděním

včera

Fanoušci zabijáka Johna Wicka a herečky Any de Armas budou muset zatlačit slzu zklamání, na jejich společné akční dobrodružství si budou nakonec muset počkat výrazně déle. Dlouho připravovaný a mimo… (více)

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (více)

Reklama

Reklama