Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Transformery čeká reboot 18.2.2018

  Transformery čeká reboot

  Nesmějte se, je tomu tak. Loňská pětka Transformers vydělala zhruba polovinu toho co čtvrtý díl, což je v Hollywoodu jasný argument pro stopku. Optimus Prime je ale příliš prodávanou hračkou na to, aby vyklidil filmové pole. Místo Transformers 6 tedy za pár let dostaneme reboot, v němž se nový tvůrčí tým pokusí rozjet nový robotí příběh. Správně připomínáte, že má jít letos do kin sólovka Bumblebeeho, kterou režíruje Travis Knight (Kubo a kouzelný meč). Ta dorazí podle plánu 27. prosince, prequelem z 80. let ale Bayův transformeří vesmír oficiálně skončí. Na sérii, jíž od druhého dílu provázela nepřízeň kritiků, je šest celovečeráků úctyhodný výkon. Bayovi nástupci tak nebudou mít lehkou práci a kdekdo si vlastně neumí představit, jak by mohli drahou fackovačku obřích robotů pojmout zásadně jinak.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Netflix ulovil Ryana Murphyho 16.2.2018

  Netflix ulovil Ryana Murphyho

  Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A jelikož dvaapadesátiletý producent, režisér a scenárista nezastavuje, není divu, že si ho všiml Netflix. Streamovací gigant si Murphyho v podstatě koupil na příštích 5 let. Všechny jeho nové filmy a seriály budou od července startovat na Netflixu, a už teď je jasné, že půjde o kupu velmi odvážných projektů. Kolik peněz Murphy za tuhle exkluzivitu vyinkasoval? Interní zdroje mluví o částce kolem 300 milionů dolarů. Slavný tvůrce má tedy do konce života vystaráno, a navíc si může točit, co se mu zlíbí. Co by za to jeho kolegové dali!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo natočí Call of Duty? 14.2.2018

  Kdo natočí Call of Duty?

  Herní série Call of Duty se chystá na velké plátno a možná se toho nemusíme bát. Firma Activision si totiž po vzoru Marvelu založila vlastní produkční firmu (Activision Blizzard Studios), která dohlédne na to, aby se z herního vesmíru pečlivě vybudoval filmový. Jasně, Assassin's Creed nebo Warcraft přesně tenhle úkol nesplnily. Tady se ale nebude spoléhat na klasický Hollywood, což by (v ideálním případě) mělo zafungovat podobně jako u Iron Mana. Má Activion nějaké další trumfy? V tuhle chvíli ještě ne, ale rozhodně se jeden pokouší sehnat. O režii prvního celovečeráku se totiž jedná se Stefanem Sollimou, jenž má na kontě krimi Suburra a letos nám dodá Sicaria 2. Sollima je i díky seriálu Gomora náramně obletovaným tvůrcem. Call of Duty pod jeho dohledem je tudíž jasná volba, která se snad brzy promění v realitu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Fassbender a Kung Fury 2 13.2.2018

  Fassbender a Kung Fury 2

  Před třemi lety uchvátil svět půlhodinový film Kung Fury od Davida Sandberga. Osmdesátkový úlet o policajtovi, který musí s pomocí Thora a dinosaurů porazit Adolfa Hitlera (a to je jen začátek!), se dokonce chlubil písničkou od Davida Hasselhoffa. A přestože dvojku nikdo nečekal, Sanberg jí bude točit už letos v létě a navíc půjde o celovečerák. Kdo si v novém filmu zahraje? Účast Davida Hasselhoffa asi nikoho nepřekvapí a hlavního hrdinu si znovu střihne Sandberg. Před kamery ale dorazí i Michael Fassbender, což z Kung Fury 2 dělá vcelku legitimní biják s komerčním potenciálem. Jedničku ostatně zhlédlo přes 40 milionů lidí. A i když to automaticky neznamená, že dvojka prodá miliony lístků, šance na úspěch (a tudíž i na trojku...) tu bezesporu je.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson 11.2.2018

  Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

  Pokud vás fascinovala hudba u Zmizení, Sicaria a Příchozích, začínáte číst velmi smutnou zprávu. V pouhých 48 letech nás totiž opustil její autor Jóhann Jóhannsson, jeden z nejvýraznějších hudebních skladatelů posledních let. Islandský rodák vydal spoustu vlastních alb a skládal hudbu i pro dokumenty a krátké filmy. Zlomové pro něj však byly až tři zmíněné spolupráce s Denisem Villeneuvem a také soundtrack k Teorii všeho, za nějž dokonce získal Zlatý glóbus. Minulý rok jsme Jóhannssona nikde neslyšeli - u Blade Runnera 2049 byl totiž nahrazen Hansem Zimmerem a Benjaminem Wallfischem a u matky! došel společně s Darrenem Aronofskym k závěru, že film lépe funguje bez hudby. Jeho fanoušci se tak můžou těšit na drama The Mercy, biblickou Máří Magdalénu a thriller Mandy s Nicolasem Cagem, tím však (relativně) krátká Jóhannssonova kariéra skončí.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Michael Bay se zajímá o Loba 10.2.2018

  Michael Bay se zajímá o Loba

  Po pátých Transformerech, to vypadá, že šestka jen tak nedorazí. A pokud ano, nebude u toho Michael Bay, který vyhrožuje odchodem už od třetího dílu. V tuhle chvíli nevíme, co bude "pan blockbuster" točit dál. Jednou z možností je ale celovečerák s Lobem, vesmírným lovcem lidí, proti němuž je Deadpool něžný slušňák. Studio Warner Bros. film chystá asi 15 let a v tuhle chvíli má scénář od Jasona Fuchse (Wonder Woman), jehož realizace by vyšla na 200+ milionů dolarů. Taková investice je samozřejmě nesmysl, a kupodivu to vědí jak Warneři, tak Bay. Lobo nutně potřebuje eRkový rating a daleko nižší rozpočet. Fuchs tedy začal scénář přepisovat, a pokud se výsledek zalíbí studiu i obletovanému režisérovi, Lobo od Michaela Baye se může brzy proměnit v realitu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Z Joaquina Phoenixe bude Joker 9.2.2018

  Z Joaquina Phoenixe bude Joker

  Studio Warner Bros. loni oznámilo, že hodlá vedle filmů z propojeného vesmíru od DC (Justice League a spol.) točit i separátní, "originálnější" comicsovky. První z nich bude gangsterka s Jokerem, která se má odehrávat v 80. letech v Gothamu a dohlíží na ni Todd Phillips (Pařba ve Vegas). A jelikož půjde o drsný eRkový biják, který by měl produkovat Martin Scorsese, s obsazením se nemířilo zrovna nízko. Původně se do role Jokera ukecával samotný Leonardo DiCaprio. Nakonec ji ale přijal Joaquin Phoenix, s nímž už musí "jen" dořešit všechny potřebné detaily. Phoenixův Joker každopádně nebude překážet Jaredu Letovi, který se jako součást propojeného vesmíru objeví v Sebevražedném oddílu 2, romanci Joker a Harley Quinn, dámské týmovce Gotham City Sirens a sólovce Harley Quinn. Tedy samozřejmě za předpokladu, že všechny tyhle filmy vzniknou...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Od Hry o trůny ke Star Wars 7.2.2018

  Od Hry o trůny ke Star Wars

  Letos v květnu nás čeká spin-off s mladým Hanem Solem a v prosinci 2019 bude mít premiéru Epizoda IX. Tím však oznámené Star Wars filmy končí a stále nevíme, co přesně bude dál. Máme alespoň hrubou představou? To je samozřejmě jiná. Lucasfilm si totiž objednal novou trilogii od Riana Johnsona (Star Wars: Poslední z Jediů) a nyní uvrtal do dalších Star Wars Davida Benioffa a D.B. Weisse. Tvůrci seriálové Hry o trůny dostanou stejně jako Johnson velkou kreativní svobodu. To znamená, že si můžou svoje filmy umístit kam se jim zlíbí a nemusí se trápit ani s časovým zasazením nebo s návazností na předchozí celovečeráky. V překladu: Star Wars od Johnsona a Star Wars od Benioffa s Weissem nebudou nijak souviset se Skywalkery a s Epizodami I - IX (rozhodně nepůjde o Epizody X - XII). V obou případech dostaneme zbrusu nové postavy, s nimiž se podíváme do jiných koutů předaleké galaxie, což by mělo vést k originálním příběhům a ke dlouhé životnosti oblíbené sci-fi značky.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Barbar Conan míří do televize 6.2.2018

  Barbar Conan míří do televize

  Amazon dal před pár měsíci najevo, že si hodlá sehnat vlastní Hru o trůny. Krokem číslo jedna byl nákup televizních práv na Pána prstenů, z čehož se má ukuchtit prequel slavné filmové trilogie. Krok číslo dvě přichází nyní a je dost podobný - Amazon totiž chystá seriálového Barbara Conana, na něhož režijně dohlédne Miguel Sapochnik. Ano, za kameru usedne režisér největších dílů Hry o trůny, jenž nedávno rozjel drsnou sci-fi Altered Carbon. Hora svalů od Roberta E. Howarda by tak měla být v dobrých rukou, a navíc to vypadá, že se Hyborie podíváme ještě předtím, než Amazon poskládá dohromady novou Středozem.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Soderbergh se vrací do akce 5.2.2018

  Soderbergh se vrací do akce

  Začnou se hollywoodské filmy točit na iPhone? V nejbližší době to samozřejmě nehrozí, Steven Soderbergh si ale myslí, že pomalu míříme právě tímhle směrem. Co udělal proto, aby tenhle trend nastolil? Jednoduše se stal prvním známým režisérem, který natočil celovečerák na svůj telefon, a to v mohutném rozlišení 4K. Jeho horor Unsane bude mít premiéru za pár týdnů na Berlinale. Soderbergh ale už nyní hledí ke svému dalšímu projektu, jímž by mohl být akční thriller Planet Kill. Nástřel příběhu od Scotta Z. Burnse (Nákaza) a Jamese Greera (Chůva v akci) se zatím přísně tají. Název ale značí trochu větší biják, takže bude zajímavé sledovat, s čím Soderbergh vyrazí na plac tentokrát.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 108 215 321 428

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Celodenní „trailer“ festivalu filmové hudby 21.5.2016

  Celodenní „trailer“ festivalu filmové hudby

  Filmová hudba má výrazný podíl na celkovém diváckém zážitku, beze slov umocňuje děj, probouzí emoce, mnohdy žije v paměti déle než samotný příběh... Unikátní oslavou filmové hudby všech žánrů a forem je nový Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady, první a jediný svého druhu v České republice. Veřejnosti se poprvé představí v sobotu 27. srpna celodenní „ochutnávkou", předznamenávající oficiální 1. ročník, který se uskuteční koncem srpna příštího roku. Sobotní program s aktivitami pro celou rodinu vyvrcholí velkolepým koncertem filmové hudby pod poděbradským zámkem na břehu Labe.


  Nový rodinný festival SOUNDTRACK Poděbrady je jedinečný nejen zaměřením na filmovou hudbu, ale také orientací na nové formy, multimédia, nejmodernější technologie, proměňující pasivní poslech v interaktivní zážitek. Festivalový program cílí na návštěvníky všech generací – od dětí přes teenagery až po „zralé" publikum. Za originálním konceptem stojí zkušený produkční tým kolem Michala Dvořáka (vizitkou je například realizace úspěšných projektů Lucie 2014 a Vivaldianno – Město Zrcadel, Michal Dvořák je mimo jiné autorem hudby k filmům Amerika, Zapomenuté světlo nebo Báječná léta pod psa). „Filmovou hudbu považuji za nejkrásnější hudební dobrodružství, rádi bychom ji uváděli v netradičních nových formách a zajímavých prostorech uvnitř i pod širým nebem. V Poděbradech jsme našli ideální zázemí. Věříme, že festivalem bude žít celé město," říká Michal Dvořák, ředitel a iniciátor Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady.


  Festivalový „trailer" v sobotu 27. srpna organizátoři označují za propagační, informační a testovací akci. „Rádi bychom veřejnosti ukázali, jak by měl vypadat první ročník v roce 2017. Na své si přijdou návštěvníci z širokého okolí i domácí. Na odpoledne plné zábavy pro celou rodinu naváže večerní koncert v režii Michala Cabana, ve kterém Soundtrack Orchestra, sestavený speciálně pro tuto příležitost, doprovodí přední české interprety," upřesňuje Michal Dvořák. Vstup bude zdarma, do prodeje půjde pouze část vstupenek na místa do uzavřeného prostoru bezprostředně pod hudební scénou. Partnery Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady jsou město Poděbrady a Středočeský kraj. Mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, ČSFD.cz, Seznam.cz. Více informací ZDE.

 • Obrázek k novince Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze 17.5.2016

  Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

  Držitel cen Grammy a Emmy, britský skladatel David Arnold, chystá na neděli 5. června svůj první koncert v České republice. Autor hudby k velkofilmům Hvězdná brána, Den nezávislosti, Casino Royale a také k seriálu Sherlock uvede své největší hity v pražském Rudolfinu v rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu. „O účast Davida Arnolda jsme se snažili několik let. Jsem rád, že to konečně vyšlo," řekl za organizátory Nikola Bojčev, ředitel pořádajícího festivalu Film Music Prague.

   

  Program koncertu zahrne nejen ukázky z filmů, na kterých Arnold spolupracoval se slavným režisérem Rolandem Emmerichem, včetně Godzilly, ale zazní také skladby ze čtyř snímků o agentu Jamesi Bondovi. Vystoupí 140 profesionálních hudebníků v orchestru Praga Sinfonietta a Kühnově smíšeném sboru pod vedením japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho. „Není to dlouho, co David Arnold začal koncertovat. A těchto představení se neúčastní jen jako pasivní divák, ale neváhá se chopit kytary, sednout za klávesy nebo zazpívat," doplňuje Bojčev. Koncert doprovodí speciální scénické osvětlení, které je pro koncerty festivalu Film Music Prague typické. Vstupenky jsou k dostání na webu www.filmmusicprague.com.


  Festival Film Music Prague v minulých letech přivítal slavné skladatele Hollywoodu – držitele Oscara Elliota Godlenthala (Frida), Rachel Portman (Čokoláda), Jana Kaczmarka (Hledání Země-Nezemě), dále skladatele Harryho Pottera Nicholase Hoopera a Patricka Doylea. V loňském roce festival s velkým úspěchem uspořádal koncert skladatelské dvojice Harry Gregson-Williams (Shrek, Marťan) a Fernando Velázquez (Sirotčinec, Purpurový vrch).


  David Arnold se narodil v roce 1962 v britském Lutonu. Brány do Hollywoodu mu otevřel snímek Hvězdná brána z roku 1994 v režii Rolanda Emmericha. A neméně úspěšným projektem byl jejich následný film Den nezávislosti o dva roky později. Do třetice se Arnold s Emmerichem setkali u snímku Godzilla (1998). David Arnold skládal hudbu k bondovkám Jeden svět nestačí, Dnes neumírej, Zítřek nikdy neumírá, Casino Royale a Quantum of Solace. V současné době s britským skladatelem Michael Pricem pracuje na populárním seriálu televize BBC – Sherlock. Podrobnosti o chystaném koncertu „DAVID ARNOLD: Live in Concert", který bude 5. června, najdete na webových stránkách www.filmmusicprague.com.

   

 • Obrázek k novince Polští orli 11.5.2016

  Polští orli

  Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích. Vyhlášení probíhá v posledních letech obvykle v měsíci březnu. První tři ročníky vedli i cenu pro producenty, ale v roce 2002 od ní upustili. Nejnovějšími kategoriemi jsou Cena pro nejlepší dokument (od roku 2013) a Cena pro nejlepší hraný seriál (od roku 2015). Zvláštností polských cen je to, že oceňují nejlepší evropský film (od roku 2005). Ve výběru jsou vždy tři filmy a v roce 2009 se v něm objevil český snímek Jana Svěráka Vratné lahve, ale vítězem se nestal.

   

  V dosavadní historii jsou dva filmy, které drží rekord ve vyhraných cenách. Osm cen jako dosud jediní vyhrály filmy The Pianist (2002) a Rewers (2009). Oba dva taky patří mezi tři filmy, které získaly nejvíce nominací a to třináct. V roce 2015 získal třináct nominací i film Bogowie (2014), ale s vítězstvími se umístil těsně pod rekordem na sedmi vítězných oceněních. Největším smolařem vyhlašování polských cen je film, který si neodnesl ani jedno vítězství z největšího množství nominací. Stal se jím film Tydzień z życia mężczyzny (1999), který měl v roce 2000 celkově jedenáct nominací, ale neuspěl ani jednou.

   

  Nejúspěšnějším režisérem je momentálně Wojciech Smarzowski, který jako jediný má už tři vítězství za režii. A proto jistě stojí za povšimnutí jeho nový film Wołyń (2016). Mezi herečkami nemá absolutně žádnou konkurenci Kinga Preis, která měla už celkově 15 nominací a z toho pětkrát vyhrála. Dvakrát jako hlavní herečka, třikrát za vedlejší roli. Mezi herci v tomto směru vládne Janusz Gajos s celkově devíti nominacemi a čtyřmi výhrami. Třemi za hlavní roli jednou za roli vedlejší. Navíc obdržel cenu za celoživotní dílo. Více podrobností o polských vítězích zjistíte, když navštívíte sekci Ocenění a projdete si jednotlivé ročníky.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Zlín Film Festival s vůní Francie 4.5.2016

  Zlín Film Festival s vůní Francie

  Filmové cestování po Evropě pokračuje letos výletem do provoněné Francie a Zlín Film Festival odtud přiveze návštěvníkům více než 40 archivních i nejnovějších filmových počinů. Sekce Dny francouzské kinematografie se skládá z 5 minisekcí. Mimo to budou francouzské filmy i soutěžit o festivalové ceny v mezinárodní soutěži filmů pro mládež, Evropských debutů, krátkých animovaných filmů pro děti a studentských filmů. Jako odborný konzultant na dramaturgii spolupracoval David Čeněk. Při vzniku minisekce "Francouzské dětství" nebyl kladen důraz na časově reprezentativní výběr, nýbrž na výjimečná či zlomová díla např. geniální režisér, scénárista a komik Jacques Tati nabízí formu grotesky ve filmu Můj strýček, Michel Deville vdechuje své bezdialogové Partičce trocha magie a vizuální básně nesou označení dnes již klasická díla Alberta Lamorisse Bílá hříva a Červený balónek. Současnou dětskou a mládežnickou produkci budou reprezentovat filmy jako Nový spolužák či Pomalu a zběsile.

   

  Ve francouzské kinematografii nepříliš častý žánr filmové pohádky je v sekci „Dětská literatura ve filmu"zastoupen dvěma skvosty – Kráska a zvíře a Oslí kůže s Jean Maraisem v hlavních rolích. Nejnovější adaptace Malého prince, archivní černobílá Knoflíková válka či první filmová adaptace slavného komiksu René Goscinnyho a Alberta Uderza Asterix a Galové jsou příklady kritikou i diváky ceněných filmových přepisů ikonické dětské literatury, které nesmějí ve francouzské přehlídce chybět. Festival nabídne rovněž spojení klasiků v sekci francouzské animace - Paul Grimault (Král a pták, 1979), Sylvain Chomet (Trio z Belleville, 2003), Michel Ocelot (Pohádky noci, 2011) – a příklady současné francouzské animace jako O myšce a medvědovi či Phantom Boy.

   

  V sekci „Dítě ve filmu klasiků" přináší festival přehled některých kanonických děl francouzské kinematografie, v nichž je dětský hrdina klíčový. Oživíme tak vzpomínky na nestárnoucí díla jako Dětské tváře Jacquese Feydera, Zrzek Juliena Duviviera, Nikdo mě nemá rád od Francoise Truffauta nebo Zazie v metru Louise Mallea. Někteří diváci budou mít poprvé možnost vidět francouzské herecké hvězdy na stříbrném plátně a v originálním znění. Jean-Paul Belmondo, Pierre Richard, Anna Girardot, Jean Reno, Alain Delon a další v jejich nezapomenutelných rolích budou filmovou perličkou. Na výběru filmů do sekce „Francouzské hvězdné nebe" se podíleli sami diváci, kteří se zúčastnili nedávné ankety.

   

  Nádech Francie bude mít i letošní doprovodný program, který nabídne mimo jiné koncert šansoniérky a herečky Chantal Poullain, bohatý kulturní program na Festival Soirée – Vive La France! či Francouzskou uličku s národními gurmánským specialitami a bude se dokonce tančit v ulicích. Hosté se mohou setkat ve Zlíně setkat s plejádou francouzských filmových profesionálů, kteří budou součástí delegací, porot či různých spřátelených festivalů. Více na www.zlinfest.cz

 • Obrázek k novince Koncert filmové hudby PFO 26.4.2016

  Koncert filmové hudby PFO

  Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve Společenském sále Kongresového centra Praha. Tentokrát ve spojení orchestru i chóru Pražských pěvců a DPS Paleček pod vedením sbormistrů Stanislava Mistra a Šárky Mistrové, zazní mistrovská díla skladatele Jamese Hornera pro snímky jako je Titanic či Avatar, dále také Braveheart či Apollo 13. Pro všechny Hornerovy skladby je společný rukopis v dojemných i monumentálních melodiích. Při první zmíněné vystoupí sólově sopranistka Barbora Řeháčková.

  Koncert dále nabídne hudební návštěvu prvního Jurského parku režiséra Stevena Spielberga a nezaměnitelné spojení s dílem Johna Williamse, jehož geniální um poté doplní i skladba "Duel of the Fates" z Hvězdných válek, konkrétně Epizody I: Skrytá Hrozba. Trojici skladatelů završí David Arnold pro Den nezávislosti, který vzhledem k blížící se premiéře pokračování nemůže chybět. Vstupenky na tento a další koncerty rezervujte online na stránkách orchestru www.pfo.cz/koncerty, popřípadě telefonicky na číslech 731 172 038 nebo 605 218 387.

 • Obrázek k novince Retrospektiva režisérky Kelly Reichardt 19.4.2016

  Retrospektiva režisérky Kelly Reichardt

  V pražských kinech Světozor a Aero odstartuje v úterý 19. dubna retrospektiva jedné z nejvýznamnějších osobností současného amerického nezávislého filmu, režisérky a scénáristky Kelly Reichardt. Přehlídka s názvem The American Landscape: filmy Kelly Reichardt představí českému publiku autorčina zásadní díla, jež se stala dominantami mezinárodních festivalů. Její snímky slavily úspěch mezi jinými na festivalu v Sundance a uchvátily i publikum v Cannes, Benátkách či Torontu.

   

  Americká kritika řadí Kelly Reichardt mezi nejvýznamnější představitele autorského filmu. Její tvorba se vyjímá svou osobitostí a představuje to nejlepší, co v oblasti amerického nezávislého filmu v současnosti najdeme. Její dvorní herečkou je americká hvězda první velikosti Michelle Williams (Můj týden s Marilyn, Zkrocená hora, Prokletý ostrov). V dalších snímcích se objeví například talentovaná Dakota Fanning (Twilight sága, The Runaways), Jesse Eisenberg (Café Society, Social Network, The Double) či Peter Sarsgaard (Škola života, Sirotek).

   

  Hostem programu bude další významná osobnost filmového světa, italský kritik, žurnalista a především umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu ve švýcarském Locarnu, Carlo Chatrian. Kelly Reichardt měla přehlídku uvést osobně, ze závažných důvodů však nemůže cestu do Evropy podstoupit a s pražským publikem se tedy několikrát spojí prostřednictvím videolinku. Rozhovor z Prahy do New Yorku s ní přímo na plátně kina Světozor po dva večery, 20. a 21. dubna, povede právě Carlo Chatrian, který také filmy před promítáním uvede.

   

  Retrospektiva filmů Kelly Reichardt s názvem The American Landscape: filmy Kelly Reichardt se uskuteční ve dnech 19. až 24. dubna v kinech Aero a Světozor. Více informací a program jsou k dispozici na www.kinosvetozor.cz a www.kinoaero.cz.

 • Obrázek k novince Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51 18.4.2016

  Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

  Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) v exkluzivní středoevropské premiéře uvede např. jeden z nejpalčivějších dokumentů současnosti, snímek Zastavte vymírání oscarového režiséra Louieho Psihoyose (Zátoka).

   

  Celý festival zahájí rozmáchlá dobrodružná podívaná z produkce BBC Earth Divoká Afrika 3D s českým dabingem od Elišky Balzerové. Těsně předtím, než se do české distribuce vydá emocionální antarktická výprava Nebe a led dalšího oscarového tvůrce Luca Jacqueta (Putování tučňáků), bude film právě na #AFO51 bojovat o cenu za nejlepší pop-vědeckou podívanou. Celkově na festivalu poběží víc než 120 snímků, jeho rozmanitou programovou skladbu skrz naskrz protíná téma Space & Place neboli místo pro náš život v současnosti i budoucnosti. Do Olomouce tak zavítá stvořitel konceptu tzv. vertikálního farmaření Dickson Despommier, popularizátor architektury Adam Gebrian, audiovizuální mág Vladimir 518, ale také ředitel největšího festivalu o filmu a architektuře, holandský stavitel a filmař Jord den Hollander. Své davy navíc už podruhé strhne i komiksový vědec, excelentní řečník a někdejší konzultant adaptace Watchmen – James Kakalios.

   

  Jedním z absolutních highlightů bude rovněž přednáška Douglase Vakocha! Řeč je o prezidentovi mezihvězdné METI International a člověku, který se dá považovat za regulérního mluvčího planety Země. Stručně řečeno: pokud bychom zachytili zprávu od mimozemšťanů, byl by to právě Doug Vakoch, kdo by sestavoval odpověď. Těžko si představit lepšího kandidáta na odborný úvod k filmové klasice Kontakt. Akreditace na festival je ZDARMA a veškeré potřebné info hledejte jedině afo.cz.

 • Obrázek k novince Zlínský festival vzdá hold filmovým velikánům 12.4.2016

  Zlínský festival vzdá hold filmovým velikánům

  Zlín Film Festival je jednou z nejstarších a největších filmových přehlídek svého druhu na světě. Každý rok jeho filmový program a řada dalších doprovodných akcí přiláká do Zlína přes sto tisíc malých i velkých návštěvníků. Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež proběhne od 27. května do 3. června. Diváci se stejně jako v přechozích letech mohou těšit na více než 300 zajímavých snímků pro děti a mládež, evropské první filmy, animovanou tvorbu a studentské filmy a mnoho dalších v soutěžní i mimosoutěžní sekci. Ty budou letos promítány především v sálech multikina GAC a dalších prostorách. Tradiční místo festivalových projekcí - Velké kino - bude z důvodu připravované rekonstrukce uzavřeno.

   

  Pro návštěvníky je opět připravený také pestrý doprovodný program, ve kterém si jistě každý najde to své. Poprvé má veřejnost možnost zúčastnit se také slavnostních večerů spojených s hlavními festivalovými tématy. V neděli 29. května je tak na programu Pocta velikánům k 80. výročí založení zlínských ateliérů. Ta připomene osobnosti těch, kteří stáli u zrodu zlínské filmové tvorby. V podání Filharmonie Bohuslava Martinů si během večera hosté poslechnou Perskou suitu významného skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky. Ve vzpomínkách a fotografiích se také ohlédnou za historií zlínského filmového studia. Večer 2. června bude potom patřit druhému hlavnímu tématu letošního Zlín Film festivalu - Francii. Komponovaný pořad Festivalové Soirée – Vive la France! nabídne premiéru nových aranží francouzské filmové hudby v podání Filharmonie Bohuslava Martinů, recitál šansoniérky Malaurie Duffaud a taneční vystoupení Jana Ondera a Lucie Hunčárové. Hosté budou mít také jedinečnou příležitost ochutnat špičkovou gastronomii, která je s Francií neodmyslitelně spojena.

   

  Kromě tradičních večerních koncertů v Open Air zóně (Monkey Business, Slza, Čechomor, Richard Müller a další) nabízí letos festival i další mimořádně zajímavé akce, jako je koncert Pavla Šporcla, recitál šansonů Chantal Poullain, dětské baletní představení Špalíček nebo divadelní hra Poslední trik Georgese Mélièse Divadla Drak. Na různých místech Zlína tak mohou hosté navštívit nejen řadu divadelních představení, koncertů, workshopů, odborných přednášek, výstav, interaktivních a benefičních programů, ale také společenské a sportovních, akce. Novinkou letošního festivalu je i 1. ročník Festivalového půlmaratonu. Více informací na www.zlinfest.cz.

 • Obrázek k novince Amadeus Live 11.4.2016

  Amadeus Live

  Film Amadeus z roku 1984 oceněný osmi Oscary bude v pražském Kongresovém centru uveden 13. listopadu v 18:30, necelý měsíc po světové premiéře v londýnské Royal Albert Hall v originální podobě - promítaný na obrovském HD plátně za synchronizovaného doprovodu živého orchestru a sborů. Proslulý velkofilm vznikl jako adaptace původní divadelní hry Petera Shaffera. Vítěz osmi Oscarů včetně ocenění za nejlepší film, přepychový Amadeus Miloše Formana, je zvukovým a vizuálním potěšením všech smyslů. Strhující příběh osudového střetu geniality s průměrností se natáčel před 32 lety v Praze a podílelo se na něm velké množství českých filmových tvůrců i herců. Dokonalá kamera Miroslava Ondříčka, fantastické kostýmy Theodora Pištěka ml., krása pražských paláců, divadel a uliček, to vše propůjčilo filmu nesmazatelnou atmosféru. Forman, mistr velkých lidských dramat, dokázal s Mozartovou pomocí zprostředkovat dnešnímu divákovi prožitek ze špičkové klasické hudby.

   

  "Amadeus spřádá krásný, tragický příběh, jenž okouzluje děti i dospělé. Má v sobě vše – lásku, nenávist, krveprolití, smlouvu s Bohem, dobové elity, tajemného cizince, vraždu i jedna z nejlepších hudebních děl, která byla kdy složena. Který jiný film vám nabídne byť jen polovinu?" (The Guardian). Uvedení Formanova Amadea právě teď, v roce významných Mozartových jubileí a těsně po světové premiéře, bude bezpochyby velkou událostí pro všechny příznivce Mozartovy hudby, Formanových filmů, milovníky Prahy a vůbec všechny diváky hrdé na naše umělce oceněné i v zahraničí. Představení pořádá společnost JV Agentura s.r.o. Pražskou komorní filharmonii a sbor Canti ti Praga diriguje - stejně jako v Royal Albert Hall- dirigent Ludwig Wicki. Sólové Mozartovy party na klavír přednese pianista Jan Bartoš.

   

  Vstupenky jsou již od pondělí v předprodejních sítích Ticket Art, Ticketportal a Ticketpro v cenových relacích od 800 – 2800,- Kč (VIP balíček). Více informací na www.jvagentura.cz nebo www.amadeus-live.com.

 • Obrázek k novince Kino na hranici/na Granicy 2016 9.4.2016

  Kino na hranici/na Granicy 2016

  Těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a polském Těšíně, je zdrojem podnětů ve filmové komunitě zemí Visegrádské čtyřky. Osmnáctý ročník Kina na hranici by tedy rozhodně neměl chybět v diáři žádného filmového fanouška. Od 28. dubna do 3. května 2016 se milovníci stříbrného plátna mohou těšit na více než sto projekcí. Prostor dostanou nejen nejnovější české, polské a slovenské filmy.

   

  „Největší síla přehlídky tkví v propojování české, polské a slovenské filmové kultury. V České republice nenajdete jinou filmovou akci, která by po 18 ročníků představovala systematicky kinematografie těchto tří příhraničních států v rozsahu, který důstojně prezentuje nejen tematické retrospektivy významných režisérů, herců, nebo žánrů, ale zejména aktuální současnou filmovou produkci Česka, Polska a Slovenska," říká programový ředitel přehlídky Martin Novosad. Rozhodující je přitom důraz organizátorů na umělecky ambiciózní produkci. „Právě kvalita je zásadním hlediskem při výběru do programu, který čítá na 130 filmových titulů. Kino na hranici navíc poskytuje prostor pro setkávání diváků s filmovými tvůrci. Tento bezprostřední zážitek nejen z filmové projekce, ale také z bezprostředního kontaktu a diskuze s filmaři, dává jedinečnou šanci každému z návštěvníků lépe poznávat a porozumět filmům, tématům i kultuře našich sousedů a tím možná i lépe pochopit svět kolem nás," doplňuje Novosad. Z polských novinek by si diváci neměli nechat ujít například filmy Nevinné Anny Fontain, Kosmos Andrzeje Źulawského či Baby Bump Kuby Czekaje.


  Důležitou součástí programu jsou retrospektivy významných umělců a tematické sekce. V retrospektivách se v tomto roce dostane uznání režisérům Dušanu Trančíkovi, Ladislavu Helgemu a Grzegorzi Królikiewiczovi. Herecké retospetivy se zaměří na filmografii tří výrazných hereček: Magdu Vášáryovou, Annu Geislerovou a Agatu Kuleszu, které osobně do Těšína dorazí. Připraveny jsou tematické sekce s filmy věnovanými době dospívání a prvním láskám, retrospektivě Filmové školy v Lodži, která je považována za jednu z nejlepších uměleckých škol na světě či noční cyklus erotických filmů. Nebude chybět ani tradiční maďarský filmový element. Organizátoři nezapomněli ani na dětské diváky a i pro ně vybrali nejzajímavější filmové novinky. O dotvoření správné atmosféry festivalu se v hudebním klubu postarají brněnská kapela Čankišou, pražská Holden Caulfield, slovenská Fallgrapp, polská Zimowa či uhrančivá polská vokalistka Mary Komasa. Bližší informace na www.kinonahranici.cz.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace