Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 27.5.2018

  Od Logana k Boba Fettovi

  Han Solo právě dorazil do kin a 19. prosince 2019 nás čeká Epizoda IX - tím ale potvrzené Star Wars filmy končí. Rian Johnson sice pracuje na vlastní nové trilogii, která nebude nijak souviset se Skywalkery (nebo s Epizodami I-IX), a podobnou volnost dostali i tvůrci Hry o trůny David Benioff a D.B. Weiss, kteří také migrují do předaleké galaxie. Konkrétními plány nebo premiérami se však nikde nešermuje, takže je budoucnost Star Wars doširoka otevřená. Co by v ní nemělo chybět? Už nějakou dobu se mluví o sólovce Obi-Wana Kenobiho, ta ale nemá scénář ani potvrzeného režiséra (Stephen Daldry dosud nic nepodepsal). Klidně jí tak může předběhnout sólovka Boba Fetta, kterou po vyhozeném Joshi Trankovi (reboot Fantastické čtyřky) převzal James Mangold. Ano, scenárista a režisér Logana by měl napsat a natočit film o nejdrsnějším námezdním lovci. A i když řadě lidí vrtá hlavou, o čem by měl vlastně být, čtenáři comicsů vám řeknou, že má Boba Fett velký filmový potenciál. Snad ho tedy Mangold nepromarní!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 25.5.2018

  Boyle opravdu natočí Bonda

  O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská). Zatím nepojmenovaný film jde do kin 13. září 2019 a nový Bond má stanovenou premiéru na 8. listopadu 2019. Teď se však ukázalo, že to Boylea moc netrápí, jelikož novou bondovku opravdu natočí. V oficiálním prohlášení se potvrdila nejen účast Daniela Craiga, ale i scenáristy, jímž bude Boyleův dlouholetý spolupracovník John Hodge. Špiónskou sérii tak doslova přebírají tvůrci Trainspotting, kteří mají jen rok a půl na to, aby zrealizovali velkolepý akční nářez.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 24.5.2018

  Noví Watchmeni si našli obsazení

  Možná už jste zaslechli, že se na HBO chystají seriáloví Watchmeni. Celý projekt řídí Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí) a prý nepůjde o adaptaci slavného comicsu. Lindelof místo toho vezme oblíbené postavy a zasadí je do nového příběhu, který se bude odehrávat v současnosti. Problémy reaganovské éry tak nahradí ty aktuální, a teď konečně víme, kdo u toho bude. V obsazení Watchmenů se sejdou Regina King (Pozůstalí), Don Johnson (Nespoutaný Django), Tim Blake Nelson (Lincoln), Louis Gossett Jr. (Důstojník a džentlmen), Adelaide Clemens (Velký Gatsby) a Andrew Howard (Všemocný). Někteří si zahrají dobře známé hrdiny, někteří zcela nové. Watchmeni zkrátka nebudou kopírovat Snyderův film, což je... v rámci možností docela zajímavé řešení?

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 23.5.2018

  Bay se vrací do akce s Reynoldsem

  Michael Bay si konečně našel další režijní projekt (respektive hned dva). Po pěti dílech Transformers (a Potu a krvi a 13 hodinách) se vrhne na akční thriller Six Underground, v němž šestice milionářů zfalšuje vlastní smrt, aby mohli potichu likvidovat padouchy. Scénář mají na svědomí Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, Deadpool 2), takže není velkým překvapením, že se hlavní role ujme Ryan Reynolds. Mnohem zajímavější je fakt, že půjde o jeden z největších filmů od Netflixu (rozpočet se má vyšplhat na 150 milionů dolarů), a že se začne točit už letos v létě. Nač ten spěch? Bay se chce příští rok vrhnout na sci-fi Robopocalypse, kterou zdědil po Stevenu Spielbergovi. Po roční dovolené se tak naplno vrací za kameru, a nezbývá než doufat, že nám zase jednou vytře zrak.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 22.5.2018

  Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

  Po Princi z Persie se Jake Gyllenhaal vzdal blockbusterových ambicí a začal hrát v menších filmech. Díky Patrole, Zmizení nebo Slídilovi se z něj však znovu stalo žhavé zboží, po němž touží i drahé hollywoodské projekty. Gyllenhaal se k nim vrací dost opatrně a zatím kývnul jen na videoherní adaptaci The Division. Teď ale pořádně dupnul na plyn, jelikož začal jednat o roli v dalším Spider-Manovi. Pokračování Homecoming bude první marvelovkou po Avengers 4 a natáčení má začít už v nejbližších týdnech. O zápletce přitom nic oficiálního nevíme, Spidey by se však měl vydat do Evropy, kde narazí na padoucha Mysteria. Ano, právě tuhle roli zvažuje obletovaný Gyllenhaal. A ačkoliv všechno vypadá dost nadějně, ještě se nic nepodepsalo, tak dejte to šampaňské zpátky do lednice!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 20.5.2018

  Spielberg, DiCaprio a generál Grant

  Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá dál? Ačkoliv se to vždycky může změnit, po Joneseovi chce Spielberg točit remake West Side Story. A po slavném muzikálu se možná vrhne na životopis generála (a 18. amerického amerického prezidenta) Ulyssa S. Granta, jehož by si rád zahrál Leonardo DiCaprio. David James Kelly (Robin Hood) momentálně píše scénář, jenž vychází z biografie Grant od Rona Chernowa. A pokud se jeho práce zalíbí Spielberovi i DiCapriovi, Chyť mě, když to dokážeš přestane být jejich jediným společným filmem.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 18.5.2018

  Chystá se návrat do Zombielandu

  Ačkoliv to zní neuvěřitelně, příští rok uplyne 10 let od premiéry Zombielandu. Ujetá komedie s Jessem Eisenbergem, Woodym Harrelsonem, Emmou Stone a Abigail Breslin celou dobu čeká na pokračování. A teď to vypadá, že se ho konečně dočká! Kdo ho probudil k životu? Zombieland 2 nakousli přímo scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick, kteří mluví o natáčení začátkem příštího roku a premiéře v říjnu 2019. Jméno režiséra je zatím pod pokličkou, stejně jako zápletka. V obsazení by ale měli figurovat všichni původní herci, a jelikož mají Reese a Wernick za sebou dva Deadpooly, nikoho by nepřekvapilo, kdyby se druhý Zombieland opravdu natočil. A navrch byl ještě zábavnější než jednička!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 17.5.2018

  Seriálový Pán prstenů bude o Aragornovi

  Není žádným tajemstvím, že Amazon draze koupil práva na Pána prstenů a chystá epický seriál. Už nějakou dobu víme, že půjde o prequel slavné trilogie, který ji (a tohle je jen teorie) může v posledních sériích náležitě zremakeovat. Nikoho tak nemůže překvapit, že Amazon začne u nejhrdinnějšího ze všech „prstenových“ hrdinů, samotného Aragorna. Právě budoucí král Gondoru má být středobodem první série, která se může odehrávat v Roklince, v divočině nebo na nějakém válečném tažení. V každém případě se bude Aragornovi říkat spíš Hraničář nebo Chodec (jeho pravá identita je tajná) a nejspíš počítejte s tím, že dojde na nové verze Elronda a Arwen a časem možná i Gandalfa nebo Legolase. Kdy bude mít seriál premiéru a kdo ho natočí? To zatím nevíme. Vzhledem k tomu, že jen práva vyšla na 200 milionů dolarů, se s ní ale rozhodně nebude otálet.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 16.5.2018

  Lando dostane vlastní film?

  Sólovka Hana Sola jde do kin příští týden, první reakce ale už teď naznačují, že v ní diváky nejvíc baví Lando v podání Donalda Glovera. Nejspíš vás tedy nepřekvapí, že by Lando mohl dostat vlastní film, ve kterém se dozvíme... jak se dostal do Oblačného města? Ne, detaily zatím dostupné nejsou. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy pouze řekla, že se sice chystají další dobrodružství Hana a Chewbaccy, ale že by se měl další Star Wars spin-off točit kolem Landa. Znamená to, že jsou drby o sólovce Obi-Wana Kenobiho opravdu jen drby? Kdo ví. Po úspěchu Black Panthera by film s Landem určitě dával větší smysl, tak uvidíme, jestli se jedno propagační souvětí vážně promění v obří celovečerák.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 15.5.2018

  Zabiják a bodyguard se vrátí

  Z malé akční komedie Zabiják & bodyguard se loni vyklubal solidní hit. Nikoho by tak nemělo překvapit, že se pracuje na dvojce, k níž by se měl vrátit celý vítězný tým. Scénář znovu sepíše Tom O’Connor, za kameru usedne Patrick Hughes a hlavních rolí se ujmou Ryan Reynolds a Samuel L. Jackson. A pokud se neobejdete bez Salmy Hayek, máte kliku, jelikož se dvojka jmenuje Bodyguard zabijákovy ženy. Produkční firma Millenium Films, která chystá i pětku Ramba (nebo čtyřku Expendables), film momentálně prodává v Cannes, kde už dokonce visí první plakáty. Zabiják a bodyguard by se tak měli vrátit do dvou let a s trochou štěstí si nejspíš vydělají i na trojku.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 110 218 327 435

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 5.6.2014

  49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

  Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O křišťálový glóbus budou mimo jiné soupeřit francouzský režisér Pascal Rabaté (Dehet a peří), uznávaný gruzínský režisér George Ovashvili (Kukuřičný ostrov), či Belgičan David Lambert (Jsem tvůj). Poprvé se pak v soutěži MFF KV utká o glóbus také animovaný snímek, a to Šutry v kapsách lotyšské režisérky Signe Baumaneové. Českou republiku budou v hlavní soutěži reprezentovat hned dva snímky: Díra u Hanušovic – debut významného českého divadelníka a uznávaného herce Miroslava Krobota – a Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové. Mimo soutěž se pak své světové premiéry dočkají další dva české snímky – Zejtra napořád, debut režiséra Rudolfa Havlíka, a celovečerní dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové.

  Deset světových a dvě mezinárodní premiéry přinese soutěžní sekce Na Východ od Západu – mezinárodní soutěž debutů a druhých celovečerních filmů ze střední a východní Evropy, Balkánu, Turecka a zemí bývalého Sovětského svazu. Mezi debutujícími snímky se objeví například autentická výpověď o mladé srbské generaci (Barbaři, Ivan Ikić), výtvarně stylizovaný snímek o poživačném upírovi Zanovi (Norsko, Yannis Veslemes) či maďarský indie film o hledání sebe samého (Jsou věci divné a nevysvětlitelné, Gábor Reisz). Zahajovacím snímkem sekce se stane žánrově těžko zařaditelný debut o vyrovnávání se se smrtí blízkého člověka maďarské režisérky Virág Zomboráczové.

  Soutěži Fórum nezávislých letos dominuje barmsko-český snímek Mnich – první nezávislý celovečerní film z Barmy vzniklý pod hlavičkou barmského projektu FAMU. Debut z barmského venkova vznikl pod režijní taktovkou studenta FAMU Maw Naing Aung, a je tak dalším významným článkem FAMU projektu pro transformaci Barmy fungujícího již od roku 2005. V soutěži Fórum nezávislých se dále objeví například pochmurné americké drama Malé nehody (snímek se objevil na letošním Sundance), či psychologické drama Je dost času íránského režiséra Abdolreza Kahani (v roce 2009 získal Kahani v Karlových Varech Zvláštní cenu poroty za snímek Dvacet).

  Soutěž dokumentů nabídne šestnáct snímků z různých koutů světa. Fishtail režiséra Andrew Renzi nabídne širokoúhlý pohled na americké rančery, slovenský Comeback bude ve světové premiéře sledovat cestu za svobodou dvou slovenských trestanců. Českou republiku bude v soutěži dokumentů zastupovat snímek Martina Duška o vyprázdněném životě jednoho Čecha s názvem K oblakům vzhlížíme, svou světovou premiéru si v rámci sekce odbude také snímek Jany Ševčíkové s názvem Opři žebřík o nebe portrétující život Mariana Kuffy.

  (Caym)
 • Obrázek k novince 28.5.2014

  54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

  Je to ideální datum, protože mimozlínšťané mohou využít k návštěvě Zlína především víkend. Nejedná se totiž jen o festival určený dětem a mládeži, zajímavé filmy z více než 55 zemí světa zde zcela jistě najdou také filmoví fajnšmekři, studenti či fanoušci ČSFD.cz! Festival představí to nejlepší z filmů pro děti a mládež za poslední dva roky v mezinárodních soutěžích, mimo to mohou diváci vidět filmy mladých začínajících režisérů v sekci evropských debutů nebo filmy studentské. Stěžejním motivem letošního ročníku bude polská kinematografie, v jejíž rozsáhlé kolekci festival představí nejen díla klasiků, ale především nové snímky posledních let. 

   

  Velmi zajímavé filmy nabídne sekce Young Stars, která je věnovaná mladým a talentovaným hercům, kteří své filmy ve Zlíně osobně představí. Mladší generaci zde zastupují herci z filmů Jack a Běž, chlapče, běž. Další z mladých talentů je Magdalena Berus, která se objeví hned ve dvou festivalových filmech – Baby blues a Nekonečně. Paula Kalenberg a Tim Oliver Schultz jsou jména dvou německých shooting stars, které přivezou do Zlína novou hudební romanci Když Inge tančí. V sekci Young Stars se mohou diváci těšit i na českou premiéru amerického nezávislého filmu Mud s oscarovým Matthew McConaugheym v jedné z hlavních rolí. Z dalekého ostrova Man pochází zástupce britské nové generace herců Jamie Blackley, který se ve Zlíně představí rovněž ve dvou filmech – Chceš, abych ho zabil? a Magoři. Oblíbená sekce Noční horizonty je věnována kontroverzním a provokativním tématům a v letošním roce uvede mj. snímky Plovoucí věžáky, Verše pro démony nebo Na hraně.

   

  Na své si přijdou příznivci Václava Marhoula, Jaroslava Sedláčka či Martina Pomothyho, kteří v rámci Industry programu promluví k masám. Industry nabídne také sondu do filmového marketingu v podobě představení kampaní k filmům Příběh kmotra nebo Kandidát a mnoho dalšího. Filmy lze navíc navštěvovat téměř zdarma – za pouhých 40 Kč, pokud si pořídíte Filmpas - potom ještě mnohem levněji. Mimo kina a přednáškové sály se můžete zastavit na koncertě Xindla X nebo Chinaski a poklábosit u piva v party stanu. Tak neváhejte a přijeďte, zlínský festival není jen ten dětskej! Veškeré informace najdete na www.zlinfest.cz

 • Obrázek k novince 17.5.2014

  Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

  Francouzská kinematografie oslovuje tradičně široké masy diváků, a tak se distribuční společnost Film Europe Media Company rozhodla zrealizovat festival Crème de la crème, kde slovenským divákům představila to nejlepší ze současného francouzského filmu. Jako samostatnou přehlídku pak výběr z těchto filmů přenáší i do Prahy. Trojlístek pražských kin, který zařadil přehlídku do svého programu je následující - kino Evald, kino Lucerna a kino MAT. V týdnu od 15. do 21. května promítnou celkem na 17 filmů jako Život Adèle, Camille Claudel 1915, S Molièrem na kole, Renoir, Černá vdova, Má vlast, Život té druhé, 17 dívek, Velký závod, Přepadení, Mozartova sestra, Operation Libertad, Z prezidentské kuchyně, Tango libre, Jeptiška, Paříž-Manhattan či Lurdy. „Jedná se o snímky, které měly v českých kinech již svoji premiéru, avšak kina si je opětovně nasazují do programů a diváci je vyhledávají. Chceme jim touto ucelenou přehlídkou zpříjemnit jarní čas a přinést to nejlepší, co současné Francie nabízí," dodává Iva Žáková, programová manažerka Film Europe CZ.

 • Obrázek k novince 15.5.2014

  Květen - měsíc dárců kostní dřeně

  Už jste o tom přemýšleli, ale moc o tom nevíte. Nemáte čas. Netýká se vás to. Prý na to berou obrovskou jehlu. Prý to hrozně bolí. NENÍ TO TAK ÚPLNĚ PRAVDA. V českém registru dárců kostní dřeně je kriticky nízký počet lidí a během příštích pěti letech z něj bude až 6 000 lidí vyřazeno. Chceš pomoct jiným a být frajer? Buď hrdinným ČSFĎákem, vstup do registru dárců.

  Jde to jednoduše - objednáš se na prostý odběr vzorku krve. Samotná dřeň (resp. krvetvorné buňky) se odebírají až po nalezení shody s konkrétním pacientem, což může trvat měsíce i celá desetiletí. Dárce musí být zdravý jedinec mezi 18 a 35 lety, odběr probíhá dvěma způsoby - v celkové narkóze nebo filtrací z krve. Nejde tedy o žádné mimořádně bolestivé zákroky, tyhle mýty jednoduše neplatí. Než se k odběru přistoupí, kompletně se prošetří dárcův zdravotní stav, riziko je tedy takřka nulové. Ve třech čtvrtinách případů jsou dárce a pacient cizí lidé. Nikdy nevíš, komu svým dobrým skutkem zachráníš život. Tady nejde o hrdinství - pomoc cizímu člověku, to je frajeřina.

  Přijď nás podpořit, něco se dozvědět a ještě si poslechnout dobrou muziku - 22. května vystoupí u Bajkazylu na pražské náplavce Michal Hrůza, skupiny Jelen, The Finally a zpěvačka Berenika Kohoutová. Na místě se bude možné rovnou objednat na vstup do registru dárců, vstup je volný. Veškeré info o dárcovství a koncertu na www.nadren.eu. Iniciativa Na dřeň je čistě studentský projekt, který podpořily osobnosti jako olympijská vítězka Eva Samková, Tomáš Vorel ml., Jenovéfa Boková nebo filmový portál ČSFD.cz.

 • Obrázek k novince 13.5.2014

  CINEBENELUX 2014

  Od pátku 16. května do neděle 18. května se ve Veselí nad Moravou uskuteční již druhý ročník nekomerční filmové přehlídky CineBenelux, jež navazuje na tradici filmových seminářů, která započala v 90. letech minulého tisíciletí. CineBenelux přináší českému divákovi současné i archivní snímky z oblasti Beneluxu – tedy Belgie, Nizozemí a Lucemburska.

  Hlavní osobností letošního ročníku bude klasik nizozemského filmu Jos Stelling, který festival poctí svou návštěvou a osobně uvede reprezentativní retrospektivu svých děl. Stelling debutoval v polovině 70. let snímkem Mariken van Nieumeghen, který byl vybrán do hlavní soutěže festivalu v Cannes, což se dalšímu nizozemskému filmu opět podařilo až loni (Borgman – také v programu CineBenelux). Autor slavného němého Iluzionisty či výjimečného historického eposu Létající Holanďan představí ve Veselí nad Moravou svojí kompletní filmografii. Druhá retrospektiva bude věnována jednomu z nejžádanějších talentů současného belgického filmu, Joachimu Lafossemu. Ten je autorem čtyř celovečerních filmů, které byly pravidelně uváděny na velkých světových festivalech (Cannes, Benátky, Locarno). Mistr vycizelovaných psychologických dramat patří mezi nejžádanější jména současného evropského autorského filmu.

  V českých kinech se jen zřídkakdy setkáváme s filmy z námi sledované oblasti. Proto se pokusíme divákům nabídnout co nejrozmanitější výběr ze snímků natočených v posledním roce. Pro letošek se jedná především o osudové bluegrassové melodrama Broken Circle Breakdown Felixe van Groeningena (nominace na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film), mysteriózní a v Cannes bodující Borgman Alexe van Warmerdama či černohumorný snímek Ve jménu syna uvedený loni v Karlových Varech.

 • Obrázek k novince 10.4.2014

  49. MFF Karlovy Vary coming soon

  Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci se mohou těšit na italského filmaře Elia Petriho, indického tvůrce Anuraga Kashyapa a britského režiséra Bena Riverse.

  Elio Petri bývá označován za jednu z nejvýznamnějších osobností italského poválečného filmu, jeho dílo se však neitalskému publiku prakticky neznámé. Jeho filmy jsou často označovány za politické, divák v nich však nalezne i náboženská, morální a existenciální témata. Petri je držitelem Zlaté palmy z Cannes (Dělnická třída kráčí do ráje) a Oscara za nejlepší cizojazyčný film (Podivné vyšetřování). Často spolupracoval se scénáristou Toninem Guerrou (Sečtěné dny či Tiché místo na venkově), hercem Marcellem Mastroiannim (Vrah či Desátá oběť) a skladatelem Enniem Morriconem, který se podílel na sedmi jeho filmech.

  Anurag Kashyap je jeden z nejoceňovanějších indických filmařů současnosti. Jeho gangsterská sága Gangs of Wasseypur byla uvedena v Cannes v roce 2012 a na stejném festivalu se objevil i jeho zatím poslední režisérský počin Ugly. Natočil také temně humorný psychologický thriller se surreálnými prvky No Smoking, inspirovaný povídkami Stephena Kinga. Českému divákovi však bude z jeho filmografie nejspíše nejznámější Cizí oběd, který Kashyap koprodukoval. Kashyap letos na festivalu osobně představí filmy Dev.D, Gulaal a Dívka ve žlutých botách.

  Jako součást sekce Imagina pak bude uvedena tvorba současného britského režiséra a umělce Bena Riverse, jehož filmy stírají hranice mezi dokumentem a fikcí. Rivers točí na 16mm film a ve své tvorbě se často zaměřuje na intimní portréty společenských outsiderů, což dokazuje i jeho celovečerní debut Two Years at Sea, který byl uveden na festivalu v Benátkách. Podobně jako Kashyap i Rivers do Karlových Varů přijede, aby osobně své filmy uvedl.

  Na festivalu bude letos také uvedena zrestaurovaná kopie Ostře sledovaných vlaků od Jiřího Menzela, které v roce 1967 získaly Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Po filmech Hoří má panenko a Všichni dobří rodáci to bude zatím třetí český film, který bude v rámci projektu Nadace české bijáky zrenovován.

  49. ročník MFF Karlovy Vary se bude konat od 4. do 12. července 2014.

  (StarsFan)
 • Obrázek k novince 8.4.2014

  AFO 2014: Festival plný hvězd

  Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos vzdá hold geniálnímu astronomovi Carlu Saganovi. Jeho legendární série Cosmos: Cesta do neznáma ve své době suverénně přiměla miliony diváku k zájmu o vesmírný oceán. Na AFO se navíc uskuteční i kinopremiéra napjatě očekávaného cyklu Kosmos - časoprostorová odysea z produkce herce Setha MacFarlanea. Ta je poctou Saganovi a zároveň pevně současnou ságou o objevování zákonitostí přírody, jíž navíc provádí další veličina - astrofyzik Neil deGrasse Tyson.

  Jasným filmovým tahákem festivalu budou rovněž Nevěřící – snímek, v němž ikony jako Stephenem Hawking, Woody Allen nebo Lawrence M. Krauss cestují po světě, aby rozprávěli o nutnosti kritického myšlení. Právě poslední jmenovaný - Lawrence M. Krauss - jeden z největších teoretických fyziků současnosti a držitel ceny Grammy za komentář k hudbě ze Star Treku, bude přitom hlavním hostem AFO. Výjimečnou podívanou slibuje i všech 17 snímků vybraných do soutěže o nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film. Americký filmař a bývalý fyzik Mark Levinson ve svém dokumentu Částicová horečka nabídne unikátní pohled do CERNu skrze osobní příběhy jeho zaměstnanců. Slovenský dokument Vlčí hory pro změnu diváky vezme na neuvěřitelnou exkurzi do jedné z nejméně obydlených oblastí Evropy, aby společně s filmaři zachytili zvířata na samém pokraji vyhynutí. Kompletní program sledujte na www.afo.cz.

 • Obrázek k novince 4.4.2014

  Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

  Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s cílem reflektovat aktuální trendy současné evropské kinematografie.

  Přehlídku současné evropské kinematografie zahájí ve čtvrtek 10. 4. v kině Světozor snímek Dvojník, který natočil, po svém úspěšném debutu Jmenuji se Oliver Tate, jako volnou adaptaci románu Fjodora Michajloviče Dostojevského, Richard Ayoade. Ten je známý především jako herec a komik (nezapomenutelný ajťák Moss ze seriálu IT Crowd). Slavnostního zahájení se zúčastní režisér irského snímku Moře Stephen Brown. Ten také uvede projekci filmu v sobotu 12. 4. ve 20.30 hodin v kině Světozor. Dalším hostem zahájení DEF bude režisér bulharského snímku Červenec Kiril Stankov. Režisér potvrdil účast i na projekci tohoto jeho prvního hraného filmu 10. 4. v 17.00 hodin v kině Lucerna. Bruno Forzani a Helene Cattet, režiséři belgického thrilleru Podivná barva slz Tvého těla, budou hosty DEF v jeho druhé polovině. Slovenský snímek Sametoví teroristé přijedou osobně představit režisér Ivan Ostrochovský.

  Vstupné na jednotlivé projekce v Praze a Brně je 100 Kč. Dále chystáme slevy pro seniory + seniorské projekce v Lucerně. Nebude také chybět oblíbená akce vše za 49 Kč. Online rezervace a prodej vstupenek je zaveden nejen v pražských kinech Lucerna a Světozor, ale letos nově i v brněnském kině Scala. Ozvěny Dnů evropského filmu se odehrají v těchto městech a termínech: Boskovice (23. - 25. 4. 2014), Jablonec nad Nisou (23. - 27. 4. 2014), Hradec Králové (23. - 25. 4. 2014), Havířov (24. - 27. 4. 2014), Plzeň (23. - 24. 4. 2014). Podrobnější informace o tom nejlepším, co za poslední rok v evropské kinematografii vzniklo, najdete na DnyEvropskehoFilmu.cz.

 • Obrázek k novince 14.3.2014

  Seminář duchovních filmů

  Od 21. do 23. března 2014 v hodonínském kině Svět proběhne I. ročník Semináře duchovních filmů. Vrcholem programu bude strhující dvouapůlhodinový film Na druhé straně kopců nejznámějšího představitele současné rumunské nové vlny Cristiana Mungia, který vychází ze skutečného tragického případu vymítání ďábla, jež mělo v roce 2005 v jednom rumunském klášteře za následek smrt mladé dívky.

  V programu nemůže chybět Slovo (1955) dánského režiséra Carla Theodora Dreyera, klasický příklad takzvaného transcendentního stylu. Na jeho impuls nedávno navázal mexický autor Carlos Reygadas v milostném příběhu Tiché světlo. Sugestivní drama ruského režiséra Andreje Zvjaginceva Vyhoštění zase vychází z málo známé novely Williama Saroyana a inspiruje se stylem Andreje Tarkovského. Některé filmy se náboženství dotýkají polemicky, jako zběsile roztančený horečnatý pamflet Čas vody kubánského režiséra Manuela Octavia Gómeze, natočený podle skutečného případu vizionářky a léčitelky Antoñicy Izquierdové. Morální rozprava Zoltána Fábriho Pátá pečeť využívá jako alegorii kristovský motiv, zatímco lyricky úchvatná Kamenná svatba Mircei Veroiua a Dana Piţy navazuje na pohanské tradice. Démonickou spiritualitu bude zastupovat černobílý film dalšího světoznámého kubánského tvůrce Tomáse Gutiérreze Aley Zápas s démony. Dočkáme se i poněkud bizarní detektivky V zelených pahorcích, kterou v transylvánských plenérech podle vlastního románu natočil za Ceauşescovy diktatury rumunský spisovatel Nicolae Breban.

  Diváky možná překvapí, že lze mezi tvůrce spirituálních filmů zahrnout také nedávno zesnulého českého filmaře Jiřího Krejčíka. Z jeho televizní tvorby uvidíme krátký vánoční snímek Svatá noc a poslední opus Osudové peníze podle Karla Čapka. Většinu programu tvoří tituly u nás málo známé, zapomenuté, případně ve zdejší distribuci nikdy nepromítané. Pět z nich bylo svého času uvedeno nebo vyznamenáno na festivalu v Cannes, Slovo vyhrálo Zlatého lva na festivalu v Benátkách, Čas vody a Pátá pečeť se mohou chlubit oceněním z festivalu v Moskvě. Lektorským slovem bude diváky provázet filmový kritik Jaromír Blažejovský z Masarykovy univerzity v Brně. Seminář je určen filmovým fanouškům, členům filmových klubů, studentům a nejširší veřejnosti. Více na www.kinosvet.eu.

 • Obrázek k novince 7.3.2014

  Festival sci-fi filmů

  Lákají vás neprobádané hlubiny vesmíru? Rádi přemýšlíte o tom, jak by mohla vypadat budoucnost lidstva? Pak by vám neměl uniknout první ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate. V pražském kině Bio Oko budete mít možnost ve dnech 13. - 16. března 2014 zhlédnout filmové legendy, ale i naprosté filmové novinky oblíbeného žánru. Většinu z nich jste na velkém plátně ještě neměli šanci vidět a jejich promítání v rámci festivalu bude českou premiérou. Již nyní je možné si na filmovou přehlídku v předstihu zakoupit lístky v pokladně kina Bio Oko nebo online zde. Vstupné na jeden film je 100 Kč, permanentky v omezeném počtu na všech 7 projekcí jsou v prodeji za 400 Kč.

  Festival Future Gate bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 13. března 2014 projekcí amerického snímku Europa Report, který přiblíží, jak by mohl vypadat život na Europě, šestém měsíci planety Jupiter. Páteční program festivalu nabídne hned dva zajímavé tituly – švédskou parodii na filmy o superhrdinech Kenny Begins a první díl dnes již kultovní sci-fi série Vetřelec z roku 1979 v hlavní roli se Sigourney Weaver pod režijní taktovkou Ridleyho Scotta. Příznivci žánru anime si přijdou na své v sobotu díky snímku Ghost in the Shell 2.0, legendě japonských animovaných filmů režiséra Mamoru Oshii. Post hlavního večerního obsadily hororové Poslední dny na Marsu s Lievem Schreiberem v roli člena vědecké expedice, svádějícího krutý boj z neznámou životní formou.

  Neděle nadchne milovníky noční oblohy a objevování neznáma v nekonečném vesmíru. Program otevře japonský akční snímek Space Battleship Yamato a festival bude zakončen slavným filmem Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Více na www.futuregate.cz.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace