foto

Maria Bonnevie

  • nar. 26.9.1973 (45 let)
    Västerås, Västmanlands län, Švédsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tato severoevropská herečka se narodila 26.9.1973 ve Švédsku, ale vyrůstala s matkou v norském Oslu. Vlastním jménem Anna Maria Cecilia Bonnevie pochází z umělecké rodiny - je jedinou dcerou norské herečky Jannick Bonnevie /nar.16.6.1945, Norsko/ a švédského herce Pera Waldvika /nar.28.1.1950, Švédsko/, její rodiče se však rozvedli. Když byla malá, chtěla se stát porodní bábou, naštěstí se projevily geny rodičů a Maria svou budoucí životní cestu směřovala k herectví. Hereckého vzdělání se jí dostalo na Stockholm Scenskola, kterou ukončila roku 1997 a svou první divadelní roli ztvárnila ve hře DEN HVITE VIKING /The White Viking/ islandského tvůrce Hrafna Gunnlaugssona.

V témže roce debutovala na prknech švédského divadla Dramaten ve hře YVONNE známého Ingmara Bergmana. Své první filmové krůčky však učinila už dávno předtím. V roce 1991 si zahrála princeznu ve fantasy snímku BÍLÝ MEDVĚDÍ KRÁL /Kvitebjorn Kong Valemon/. Následovalo dánsko-norské drama TELEGRAFISTA /Telegrafisten/, z roku 1993. Velký průlom však pro ni znamenalo až drama JERUSALEM /1996/ režiséra Billa Augusta, kde ztvárnila hlavní roli Gertrud. Další filmové nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hrála v norském thrilleru INSOMNIE /Insomnia, 1997/ po boku Stellana Skarsgarda, v hollywoodském fantasy - dobrodružném snímku VIKINGOVÉ /The 13th Warrior, 1999/, kde se setkala např. s hercem španělského původu Antoniem Banderasem. Ovšem její životní role ji teprve čekala. Přišla v roce 2002 v dramatu DINA /I Am Dina/ Ole Bornedala. Role psychicky narušené, nevyrovnané a posedlé dívky Diny, která si sebou nese stín minulosti, kdy jako malé děvčátko nešťastnou náhodou zavinilo smrt své milované matky, jí vyneslo několik nominací na filmové ceny a celkem dvakrát ji dokázala proměnit - v Norsku jí ocenila filmová akademie jako nejlepší herečku a získala cenu Amanda a na Montréal World Film Festival převzala cenu Best Actress /kategorie "Nejlepší herečka"/.

Maria Bonnevie se ani po tomto úspěchu nenechala ukolébat a natočila další filmy - VYSVOBOZENÍ /I Am David, 2003/ po boku dalšího hollywoodského herce Jamese Caviezela, jednu z klíčových postav za kterou později byla nominovaná na další cenu v kategorii nejlepší herečka si zahrála v dánském romantickém dramatu REKONSTRUKCE /Reconstruction, 2003/, Marii mohli čeští diváci shlédnout také v ruském drama VYHOŠTĚNÍ /Izgnanie, 2007/, či v dánsko-švédském politickém dramatu s prvky thrilleru CO NIKDO NEVÍ /Det som ingen vet, r. 2008/, kde ztvárnila roli Ursuli. Mezi její další projekty patří dramatický tv seriál HARRY A CHARLES /r. 2009/ z norské televizní tvorby, oceňovaný dramatický film ENGELEN /r. 2009/, jejíž vedlejší role jí roku 2010 vynesla další nominaci na cenu Amanda v kategorii "nejlepší herečka". V říjnu roku 2010 měl premiéru další dramatický příběh z norské produkce, ve kterém si zahrála jednu z hlavních rolí MASKEBLOMSTFAMILIEN /r.2010/ a zatím její poslední připravovaný projekt nese název BELLE DU SEIGNEUR /r. 2012/, jedná se o evropské koprodukční romantické drama, kde ztvárnila roli Isoldy např. po boku irského známého herce Jonathana Rhys- Meyerse.

Maria chodila v letech 1998 - 2003 se švédským hercem Mikaelem Persbrandtem /nar.1963/, se kterým se dokonce zasnoubila, bohužel jejich vztah nevydržel. Nyní je jejím partnerem bývalá talk show hvězda norského původu Fredrik Skavlan /nar.1966/. Maria Bonnevie měří 173 cm. Roku 2009 byla přizvána do ČR jako porotkyně na 44. mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary (KVIFF).

Lynette

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace