foto

Maria Bonnevie

  • nar. 26.9.1973 (47 let)
    Västerås, Västmanlands län, Švédsko

Biografie

Tato severoevropská herečka se narodila 26.9.1973 ve Švédsku, ale vyrůstala s matkou v norském Oslu. Vlastním jménem Anna Maria Cecilia Bonnevie pochází z umělecké rodiny - je jedinou dcerou norské herečky Jannick Bonnevie /nar.16.6.1945, Norsko/ a švédského herce Pera Waldvika /nar.28.1.1950, Švédsko/, její rodiče se však rozvedli. Když byla malá, chtěla se stát porodní bábou, naštěstí se projevily geny rodičů a Maria svou budoucí životní cestu směřovala k herectví. Hereckého vzdělání se jí dostalo na Stockholm Scenskola, kterou ukončila roku 1997 a svou první divadelní roli ztvárnila ve hře DEN HVITE VIKING /The White Viking/ islandského tvůrce Hrafna Gunnlaugssona.

V témže roce debutovala na prknech švédského divadla Dramaten ve hře YVONNE známého Ingmara Bergmana. Své první filmové krůčky však učinila už dávno předtím. V roce 1991 si zahrála princeznu ve fantasy snímku BÍLÝ MEDVĚDÍ KRÁL /Kvitebjorn Kong Valemon/. Následovalo dánsko-norské drama TELEGRAFISTA /Telegrafisten/, z roku 1993. Velký průlom však pro ni znamenalo až drama JERUSALEM /1996/ režiséra Billa Augusta, kde ztvárnila hlavní roli Gertrud. Další filmové nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hrála v norském thrilleru INSOMNIE /Insomnia, 1997/ po boku Stellana Skarsgarda, v hollywoodském fantasy - dobrodružném snímku VIKINGOVÉ /The 13th Warrior, 1999/, kde se setkala např. s hercem španělského původu Antoniem Banderasem. Ovšem její životní role ji teprve čekala. Přišla v roce 2002 v dramatu DINA /I Am Dina/ Ole Bornedala. Role psychicky narušené, nevyrovnané a posedlé dívky Diny, která si sebou nese stín minulosti, kdy jako malé děvčátko nešťastnou náhodou zavinilo smrt své milované matky, jí vyneslo několik nominací na filmové ceny a celkem dvakrát ji dokázala proměnit - v Norsku jí ocenila filmová akademie jako nejlepší herečku a získala cenu Amanda a na Montréal World Film Festival převzala cenu Best Actress /kategorie "Nejlepší herečka"/.

Maria Bonnevie se ani po tomto úspěchu nenechala ukolébat a natočila další filmy - VYSVOBOZENÍ /I Am David, 2003/ po boku dalšího hollywoodského herce Jamese Caviezela, jednu z klíčových postav za kterou později byla nominovaná na další cenu v kategorii nejlepší herečka si zahrála v dánském romantickém dramatu REKONSTRUKCE /Reconstruction, 2003/, Marii mohli čeští diváci shlédnout také v ruském drama VYHOŠTĚNÍ /Izgnanie, 2007/, či v dánsko-švédském politickém dramatu s prvky thrilleru CO NIKDO NEVÍ /Det som ingen vet, r. 2008/, kde ztvárnila roli Ursuli. Mezi její další projekty patří dramatický tv seriál HARRY A CHARLES /r. 2009/ z norské televizní tvorby, oceňovaný dramatický film ENGELEN /r. 2009/, jejíž vedlejší role jí roku 2010 vynesla další nominaci na cenu Amanda v kategorii "nejlepší herečka". V říjnu roku 2010 měl premiéru další dramatický příběh z norské produkce, ve kterém si zahrála jednu z hlavních rolí MASKEBLOMSTFAMILIEN /r.2010/ a zatím její poslední připravovaný projekt nese název BELLE DU SEIGNEUR /r. 2012/, jedná se o evropské koprodukční romantické drama, kde ztvárnila roli Isoldy např. po boku irského známého herce Jonathana Rhys- Meyerse.

Maria chodila v letech 1998 - 2003 se švédským hercem Mikaelem Persbrandtem /nar.1963/, se kterým se dokonce zasnoubila, bohužel jejich vztah nevydržel. Nyní je jejím partnerem bývalá talk show hvězda norského původu Fredrik Skavlan /nar.1966/. Maria Bonnevie měří 173 cm. Roku 2009 byla přizvána do ČR jako porotkyně na 44. mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary (KVIFF).

Lynette

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1992 Gomorron (TV pořad)

Fanoušci tvůrce