foto

Sybil Danning

  • nar. 24.5.1952 (68 let)
    Wels, Horní Rakousy, Rakousko

Biografie

"První herečka úspěšně kombinující půvab a brutální sílu." - Roger Ebert

Sybil Danning, platinový prsatý sexsymbol 80. let a kultovní královna béčkových perel jako SADOR VLÁDCE VESMÍRU, CHAINED HEAT a ŽENSKÁ VĚZNICE se narodila 24. května 1949 v Rakousku jako Sybille Johanna Danninger. K filmu se dostala na konci 60. let přes modeling a poprvé se před kamerou objevila v německé komedii KOMM NUR, MEIN LIEBSTES VOGELEIN (1968), v níž zvárnila Lorelei, legendární sirénu lákající svým zpěvem ze stejnojmenné skály nad Rýnem rybáře do náručí smrti. Její fotografie z tohoto filmu, na níž pózuje na zmíněné skále oděna jen do svých platinových vrkočí, proběhla toho času evropským tiskem a způsobila senzaci.

S nabídkami na filmování se následně roztrhl pytel, ale i ostatní role jí byly většinou psané "na tělo" a operovaly hlavně s jejím sex appealem, zatímco Sybil poctivě brala hodiny herectví. To byl případ i další mýtické postavy, Kriemhildy, z o rok mladší erotické filmové adaptace Písně Nibelungů SIEGFRIED UND DAS SAGENHAFTE LIEBESLEBEN DER NIBELUNGEN, ve kterém už Sybilinu nahotu nezakrývalo vůbec nic. Postupně se jí ale podařilo vybřednout z bahna německých sex komedií a italských giall díky štěkům ve větších produkcích, např. v Lesterových TŘECH MUŠKETÝRECH (1973) a jejich pokračování (1974) Fleischerově PRINCI A CHUĎASI (1978), sci-fi METEOR (1979) či katastrofickém CONCORDE - LETIŠTĚ 1979 (1979).

Klíčový byl pro ni rok 1980, kdy se objevila hned v 6 filmech, mezi kterými se našlo i několik výživných rolí jako vesmírná amazonka Valkýra z cormanovské sci-fi SADOR, VLÁDCE VESMÍRU, která ji vynesla ocenění Golden Scroll Award of Merit udělované Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films. Valkýra představovala typ role, jakými si chtěla Sybil podmanit publikum, a sice spojující koncentrovaný sex appeal se silnou osobností. Sybil pak nechala Evropu za zády a bez smlouvy, agenta a tušení, co jí budoucnost přinese se vydala do Hollywoodu, odhodlaná stát se první velkou akční hrdinkou stříbrného plátna.

Doba jejímu snu přála. První polovina 80. let byla ve znamení vlny fantasy filmů jako BARBAR CONAN nebo PÁN ŠELEM, vzedmuté popularitou Dračího doupěte a dalších her na hrdiny. V roce 1983 se po ní svezla i Sybil ve dvou levných cannonovských béčkách SEVEN MAGNIFICENT GLADIATORS a HERCULES, které natočili pozoruhodní italští béčkaři/céčkaři Bruno Mattei (Virus, Porno Holocaust, Zombi 3) a Luigi Cozzi (Starcrash, Sindibád sedmi moří). Vystupovala v nich v rolích neohrožených barbarských bojovnic po boku béčkových hvězd Lou Ferrigna a Brada Harrise (první manžel Olgy Schoberové) a jak o jednom z těchto snímků napsal jeden z recenzentů na IMDB "za vstupné stojí už jen samotný Sybilin kostým". Díky HERCULOVI si také připsala druhé ocenění Golden Scroll of Merit a rovněž to dotáhla na obálku srpnového Playboye, který ji na ní označil za královnu akčních filmů a uvnitř jí věnoval 10ti stránkový pictorial.

Ve stejném roce natočila také jeden ze svých nejslavnějších snímků, WIP (Women In Prison) klasiku CHAINED HEAT, kde si zahrála v legendární sprchové scéně s Lindou Blair (kterou se filmoví producenti v té době marně pokoušeli protlačit jako sexuální symbol a která mimochodem patří k na filmovém plátně nejčastěji znásilňovaným herečkám).Sybil tu ztvárnila Eriku, bisexuální kápo bílého vězeňského gangu, přičemž černý gang vedla Tamara "Cleopatra Jones" Dobson a v jedné z menších rolí se tu objevila i manželka Russe Meyera Edy Williams. Film je esencí žánru - najdete tu přemíru nahoty i násilí, lesbické scény, znásilňování, prostituci, korupci, drogy, natáčení vězeňského porna, to vše korunované krvavou vzpourou. K tomuto snímku přidala Sybil o čtyři roky později další kultovní WIP záležitost REFORM SCHOOL GIRLS (v našich videopůjčovnách pod názvem ŽENSKÁ VĚZNICE), kde povýšila na zkorumpovanou, bibli předčítající správkyni titulního zařízení.

I nadále střídala akční a lechtivé role. V koprodukčním laciném GWG (Girls With Guns) PANTHER SQUAD (1984) si zahrála členku žoldáckého komanda sexy koček (a obdržela za ni španělskou MEJOR ACTRIZ AWARD) a v erotickém slasheru THEY´RE PLAYING WITH FIRE ze stejného roku sváděla coby univerzitní profesorka svého studenta. Podobný námět jako PANTHER SQUAD měl i rovněž koprodukční exploitation snímek EUER WEG FüHRT DURCH DIE HöLLE aka JUNGLE WARRIORS, ve kterém letadlo plné modelek sestřelí a zajme soukromá armáda jihoamerického narkobarona.

Následující rok jí přihrál jednu z jejích nejvýraznějších rolí, královnu vlkodlaků Stirbu v u nás natočeném hororu HOWLING II: TVÁ SESTRA JE VLKODLAK s hororovým veteránem Christopherem Lee a po letech si opět připomněla těžké začátky v německých sex komediích s LADY CHATTERLEY II. Rok 1986 se pak vedle již zmíněných REFORM SCHOOL GIRLS nesl v duchu spolupráce s kultovním céčkařem Fredem Olenem Rayem (Hvězdný kriminál: Útěk, Hollywood Chainsaw Hookers, Hvězdný lovec), se kterým natočila horor PHANTOM EMPIRE a vystřihla cameo na začátku jeho dalšího hororu TOMB. V tomto roce jí bohužel také utekla role mariňačky Vasquezové v Cameronových Vetřelcích.

V Los Angeles si koupila vilu ve španělském slohu v Holywood Hills, kterou Howard Hughes svého času najal pro jinou blonďatou sexbombu, Jean Harlow. Společnost jí v ní dělala její milovaná fenka německého ovčáka jménem Hansi a ve volném čase Sybil pracovala na své fantastické fyzičce a kromě posilování také trénovala nějaký čas judo a karate. Mezi její další oblíbené sporty patřilo a patří lyžování, raketball, tennis, hokej, jízda na koni, závody v autech a tanec. Jako členka Beverly Hills Gun Club umí výborně střílet z pistole, ačkoliv ze střelných zbraní preferuje brokovnici. Její dva pin-up plakáty od nejlepšího hollywoodského fotografa celebrit Harry Langdona šly na dračku a bylo to poprvé co Pro Arts Poster Company, která plakáty vyráběla, dopřála nějaké celebritě hned dva. Sybil také vydala vlastní bondovský comics BLACK DIAMOND, jehož byla hrdinkou a dvakrát si našla cestu i do seriálu SIMPSONOVI. Objevila se také v řadě seriálů, z nichž nejpamátnější byla její role v seriálu V JAKO VÍTĚZSTVÍ.

Poté co se podílela na produkci PANTHER SQUAD, založila vlastní produkční společnost ADVENTURESS PRODUCTION, INC., v níž si vyprodukovala akční snímek L.A. BOUNTY (1989). Ten si také sama napsala a hrála vytouženou hlavní, eastwoodovskou roli drsné lovkyně lidí a pro jednou zůstala po celý film oblečená od hlavy až k patě. Film bohužel neměl výraznější ohlas. V následujícím roce se Sybil vážně zranila a celý další rok 1991 strávila na lůžku, ze kterého sledovala v televizi válku v zálivu. Po dlouhém odolávání manželství se pak provdala za německého obchodníka Horsta Lasse. Do showbussinessu se vrátila až o více než deset let později v roce 2003, kdy vystoupila na řadě fanouškovských akcí, rozjela svůj oficiální web, uvedla na trh svůj vlastní parfém Sybil´s Secret Scent, pracuje na své autobiografii a připravuje další projekty, které produkuje a účinkuje v nich.

Josef "choze" Blažek

Herecká filmografie

Filmy

2010 Virus X
2008 Smrt v horách
2007 Grindhouse: Werewolf Women of the S.S.
Halloween
1990 Pale Blood
1989 L.A. Bounty
1988 The Phantom Empire
1987 Amazonky na Měsíci
Talking Walls
Warrior Queen
1986 Dívčí nápravná škola
Vykradač hrobů
1985 Kvílení vlkodlaků II
Malibu Express
Mladá Lady Chatterleyová II.
Soukromé vášně
1984 Euer Weg führt durch die Hölle
Hra s ohněm
Nájemné ženy
1983 Herkules
Imps*
Julie Darling
Peklo za mřížemi
S.A.S. à San Salvador
Sedm slavných gladiátorů
1981 Salamandr
Separate Ways
1980 Cuba Crossing
Den Cobry
Jak vyzrát na vysoké životní náklady
Nightkill
Sador, vládce vesmíru
Sam Marlow, Private Eye
1979 Concorde - Letiště 1979
Meteor
1978 Cat in the Cage
1977 Operace ENTEBBE
Princ a chuďas
1976 Albino
Boží zbraň
1975 Akce Lady Marlène
Der Geheimnisträger
Folies bourgeoises
Noces de porcelaine, Les
1974 Arrivano Joe e Margherito
Tři mušketýři 2
1973 Peppino z Neapole
Tři mušketýři
1972 Amante dell'orsa maggiore, L'
Barbe-bleue (TV film)
Die liebestollen Apothekerstöchter
Gelobt sei, was hart macht
La dama rossa uccide sette volte
Modrovous
Mädchen mit der heißen Masche, Das
Occhio nel labirinto, L'
1971 Das ehrliche Interview
Ehemänner-Report
Hausfrauen-Report 1: Unglaublich, aber wahr
Paragraph 218 - Wir haben abgetrieben, Herr Staatsanwalt
Stewardessen, Die
The Lustful Barbarian
Urlaubsreport - Worüber Reiseleiter nicht sprechen dürfen
1970 Liebesmarkt in Dänemark
1969 Sam's Song
1968 Komm nur, mein liebstes Vögelein

TV seriály

1993 Almenrausch und Pulverschnee (TV seriál)

Dokumentární

2016 FantastiCozzi - a.z.
2014 Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
2009 Remember the Alamo
2004 UnConventional
1982 Famous T & A

Producentská filmografie