Derrick

Západní Německo / Německo, (1974–1998), 284 h 20 min (Minutáž: 57–75 min)

Scénář:

Herbert Reinecker

Horst Tappert, Fritz Wepper, Ulrich Matthes, Margit Carstensen, Kurt Raab, Peter Kremer, Günther Kaufmann, Hans Kraus, Manou Lubowski, Eduard Linkers (více)

Epizody(281)

Šéfinšpektor mníchovskej polície Stephan Derrick (HORST TAPPERT) so svojím asistentom Harrym Kleinom (FRITZ WEPPER) rieši prípady vrážd na základe psychologického rozboru zločinu. Jeho najdôležitejšou zbraňou sú telefón a osobné rozhovory s ľuďmi. K odhaleniu vraha ho bezpečne dovedie rozbor osobností hlavných podozrivých. Derrick nie je len obyčajný krimiseriál, je to skutočný mýtus, aký sa televízii podarí vytvoriť len zriedkavo. Derrick je kult a masový fenomén. Hlavným hrdinom výsostne ľudských kriminálnych príbehov je hlavný inšpektor, vyšetrovateľ a kriminalista stelesnený Horstom Tappertom. Jeho Derrick je zdvorilý džentlmen s melancholickým srdcom, ktorý odhaľuje páchateľa pomocou ľudského pochopenia. Je to postava, s ktorou sa divák vždy rád stotožní. Všade na svete je šéfinšpektor Stephan Derrick vítaným spestrením televíznych obrazoviek. So známou dvojicou Derrick Harry Klein sa môžeme stretnúť na obrazovkách v celej stovke krajín, tak v Číne, ako aj na exotickom ostrove Maurícius. Derrickova sláva prekročila veľmi rýchlo hranice, jeho fanúšikov nájdete od Argentíny až po Zimbabwe. Od prvého dňa nakrúcania, 30. júla 1973 v Mníchove, do posledného dňa histórie seriálu, ktorým bol 16. október 1998, vzniklo 281 epizód. Všetky napísal autor Herbert Reinecker, pravý Derrickov otec. Ďalším perfekcionistom zo zákulisia je producent Helmut Ringelman, ktorý neomylne obsadil hlavné postavy tými najvhodnejšími hercami. Keď v roku 1988 chceli producenti seriál ukončiť a nakrútiť poslednú epizódu, vzopäla sa taká vlna nevôle a diváckych protestov, že seriál musel jednoducho pokračovať. Dnes je nepochopiteľné, že v roku 1974, keď seriál začínal, takmer nikto neveril v jeho úspech. A už vôbec nikoho nenapadlo, že by mohol prekročiť hranice rodného Nemecka. Zrejme to mala na svedomí silná konkurencia americkej produkcie s atraktívnymi automobilovými naháňačkami a nepretržitým strieľaním. Vďaka tvrdohlavosti producenta Helmuta Ringelmanna a televíznej spoločnosti ZDF sa stal našťastie pravý opak. Horst Tappert svojej postave šéfinšpektora Derricka venoval dvadsaťpäť rokov života, a tak si ho diváci na celom svete predstavujú aj v súkromnom živote rovnako. Horst Tappert však tvrdí, že v súkromnom živote si nedokážem vždy uchovať taký nadhľad ako moja postava. Keď sa mi niečo nedarí, viem byť veľmi nepríjemný. Horst Tappert sa narodil 26. mája 1923 vo Wuppertale. Ako mladý o hereckej kariére nesníval, vyučil sa za obchodníka. Počas 2. svetovej vojny sa ako príslušník Wehrmachtu dostal do zajatia. Až potom sa rozhodol radikálne zmeniť svoj život a v rokoch 1945 1946 debutoval v mestskom divadle v Stendale, kde v hre Medové týždne stvárnil postavu Dr. Stribela. Herecké vzdelanie získal u známeho herca a pedagóga Paula Rosa. Po vystriedaní viacerých divadelných angažmán sa roku 1956 presadil na jednej z najprestížnejších nemeckých scén v mníchovskom Kammerspiele. Tu sa zoznámil aj so svojou treťou manželkou Ursulou, s ktorou sa oženil roku 1957 a mali spolu tri deti (v decembri 2001 jeho 52-ročný syn Gary, architekt, zomrel na zlyhanie životne dôležitých orgánov po dlhodobej kóme). Chvíle voľna rád trávi aj so ženou v letnom domčeku na malom nórskom ostrove. Má rád kone, psy, dlhé vychádzky a v Nórsku si rád zarybárči. Za svoje herecké majstrovstvo získal množstvo ocenení, k najvýznamnejším patria Telestar za celoživotné dielo (1998) a vyznamenanie Nadácie Willyho Brandta za zbližovanie národov (máj 2002). Fritz Wepper (17. august 1941, Mníchov) sa preslávil už ako osemnásťročný v legendárnom filme Die Brücke (Most, 1959). Do najširšieho diváckeho povedomia sa však dostal až ako asistent Harry Klein v kriminálnom seriáli Derrick. Potom nasledoval dlhý rad úloh v rozličných televíznych inscenáciách, ale až roku 1972 si zopakoval svoj medzinárodný úspech z prvého filmu tentoraz v snímke Kabaret, kde si zahral po boku Lizy Minelliovej, Michaeal Yorka a Helmuta Griema. V roku 1983 ho obsadil Luc Besson do filmu Die letzte Schlacht. Fritz Wepper však nezanevrel ani na divadlo. Do jeho programu patrili početné turné a angažmán, najmä v Kolíne. Fritz Wepper nesporne patrí k najvýraznejším postavám nemeckej televízie. Z množstva televíznych seriálov spomeňme napr. seriály Der Kommisar, Derrick a od roku 1994 aj seriál Zwei Brüder. K najvýraznejším filmom patria Drei in fremden Betten (1996, r. Otto W. Retzer), Das Traumschiff Bali (1999, r. Michael Steinke). (oficiální text distributora)

candy73

V detstve som mal tento seriál,celkom rád z velkej časti preto,že v Ceskoslovenskej televízii,toho vela na výber nebolo...Po dlhých rokoch,som si pozrel znova asi 50.častí a nudný inšpektor Derrick,už dnes asi nikoho nenadchne.V konkurencii dnešných kriminálok,sa proste stráca,jak para nad hrncom...-33%. ()

maxxxim odpad!

Seriál z dôb, keď bohovia boli ešte krutí a malicherní a ľudia poslušní a zaradení, len jeden človek sa dokázal vzoprieť ich "síle" hrdina menom Derrick s cejchom nudy na čele a s vakmi ako kengura pod očami. Jeho vždy poslušný nohsled Harry a tie najzapeklitejšie kriminálne prípady vyspelého Západného Nemecka na osi Rím, Berlín, Tokio sú typickými črtami tohto podareného nepodarku. Dvojica peacemakerov sa v najväčšej tichosti a počestnosti nepozorovane pohybuje po miestach činu, uliciach, či budovách. Sú v tom takí precízni, že producenti seriálu sa sťažovali, že peniaze, ktoré vrazili na nákup munície, v ich brandži tak potrebnej, nenašli svoje uplatnenie a razom sa stali utopenými nákladmi. Pretože hustotu streľby na meter štvorcový predčí čo i len zúrivejšia vzbura predškolákov pred poobedným spánkom. Na celú tristodielnu sériu spotrebovali 1,5 nábojnice, 2 vodné pištole, 1 molitanovú nepriestrelnú vestu (však to poznáte taká žltá pena používaná aj ako betóny na hokej) a 200 kartónov kakaa, ktoré obaja tak veľmi milovali. Môj dojem prameniaci z premárnených večerov 90. rokov je konštruovaný na báze nikdy nekončiaceho údivu, z toho ako môže byť krimi séria tak statická až fádna. Zápletky boli vymýšľané pravdepdobne medzi klapkami, kulisy, hudba a atmosféra veľké tlačené e obrátené doľava a diagonálne prečiarknuté. A herci splašení vo výpredaji vo Východnom Nemecku za stravné lístky. Istota s akou sa Derrick pohybuje po plátne vychádzala z jeho intelektu a faktu, že bol vždy o krok popredu ako zločinec, alebo mal problémy s pohybovým aparátom? Za 70 rokov, čo sa tento gerontokrat spomedzi seriálov premieta som nevidel náznak vtipu, vtipného gesta, či nebodaj vtipnej situácie. V porovnaní s inými dobovými konkurentami je Derrick a jeho priatelia len slabučkým pokusom o záujem diváka, ale nemožno sa čudovať, že niekto si nedá na neho dopustiť. Veď neraz zožal slávu nielen u divákoch ale aj na filmových festivaloch, či neoficiálnych zjazdoch ÚVKSSZ ako dôkaz, že západná kultúra sa rúti do zatratenia. Derrick je pre mňa a moje okolie prapočiatok niečoho špatného v nemeckej kinematografii akéhosi kŕča, ktoríého sa nevedia zbaviť ani po rokoch, keď už je relatívny kľud. Ako dôkaz môžem ponúknuť jednu scénu, ktorá mi utkvela v pamäti a neviem sa jej zbaviť hoci o ňu nestojím. Bolo to asi nasledovne, mladý sused vystriehne na svojho staršieho suseda pracujúceho s peniazmi, napadne ho pri ich prenose a odcudzí mu ich. V panike sa vráti do bytu a schováva ich veľmi rafinovaným spôsobom do píisacého stola. Starému susedovi dopáli, že peniaze mu musel ukradnúť len jeho mladší sused, pretože na mieste činu našiel pero, ktoré požičial susedovi večer pred lúpežou, keď u neho hrali v karty. Tak sa starký domákol, že jeho sused je asi sýkorka a ide za ním, že ho bude inštruovať ako sa má postupovať, keď sa chce niekto dobrovoľne udať. Tak sa s ním pekne zvíta v jeho byte a opatrne naznačuje, že vie kto mu peniaze štípol. Mladý hrá najskôr prihlupého, ale potom mu stisne, keď sa dedko pomaly poberá na políciu. To mu však nemôže mladý dovoliť a tak začína taktická bitka o polohu v akej dedkovi predvedie svoje umenie prstokladu na jeho hrtane. Prstoklad má vycibrený, ale dedko spočiatku nesúhlasí a má námietku zaujatosti, ktorú sa snaží proklamovať poukazujúc na návrh, že ak ho nechá odísť aj s peniazmi, nič policajtom nepovie. Tento návrh nemal robiť, pretože mladému sa nepáčil, čo demonštroval následne druhou lekciou jeho saxofónom vycibreného prstokladu, div že mu z krku nevypučil večeru. Tejto brutálne prevedenej scéne (na vtedajšie pomery) predchádzalo zdvorilé predkladanie návrhov, akoby obaja boli na narodeninovej oslave vnučky o chvíľu nebohého dedka. Scéna ako vystrihnutá z televarieté. Na koniec však všetko dobre dopadlo prišiel Derrick, Harry v tesnom závese za nimi asi dve a pol hodiny nudy a po zbytočných prieťahoch aj tento diel dospel do úspešného konca. Na záver vás snáď poteším zvestovaním tej úžasnej noviny, v Nemecku sa schyľuje k natočeniu pokračovania slávnej série. Na svetlo sveta presiakli informácie, že nový Derrick bude ešte starší, pomalší a nudnejší ako jeho predchodca. Tentoraz nebude jeho partnerom Harry ale Godzila junior, ktorá mu bude konkurenciou ak nie rovnocenným spoločníkom na ich spoločnej ceste životom. () (méně) (více)

Anderton

Bohužial na našich televíziách chodí posledných desať rokov iba séria z devedesiatych rokov, kedy to už bola dosť slabota. Takže treba veriť našim rodičom, že to bola kedysi pecka. Na tých mnou videných častiach mi prekáža výrazná didaktičnosť a snaha o morálne ponaučenie za každú cenu, ako keby sme boli v BH 90210. Derrick je seriál pre dôchodcov, tak ho treba aj brať. ()

Odpadlik

Souhlasím s jedním komentářem, že některé epizody mají něco do sebe a příběhy jsou opravdu zajímavé. Možná i díky tomu mi stálo za to překousnout některé opravdu nudné příběhy, kdy Derrick celé dlouhé minuty (v příběhu spíš hodiny) tráví vysedáváním a debatováním s podezřelými. Samotný představitel Derricka mi však přijde poněkud křečovitý (všimněte si podivných gest rukama). ()

ezop1012

Kvalita seriálu je v dobre napísaných príbehoch. Z dnešného pohľadu sa tí ľudia až príliš báli a obávali polície, polícia bola vážená jednotka v spoločnosti, to iste reprezentuje Columbo. Je zaujímavé, že sa tento seriál dá pozrieť aj v dnešných časoch a neomrzí, nepotrebujem tam akčné scény, výbuchy na každom kroku, explodujuca voda a kamene ako mister Bay, vsakze. Keď tak nad tým premýšľam, asi už viem prečo tento seriál má tak nízke hodnotenie, chyba tam černoch. ()

• Práva byla prodána do 108 zemí. (Karlos80)
  • V celom seriáli bolo dokopy 286 páchateľov a 344 obetí. (Raccoon.city)
  • Policajné riaditeľstvo v Ettstraße, kancelária číslo 211, kde Derrick (Horst Tappert) pracoval, sa natáčala v mníchovskom televíznom štúdiu Bavaria Film Studios v Geiselgasteigu a v ateliéri Brunner & Einsenreich. (Raccoon.city)