foto

Bruce Robinson

  • nar. 2.5.1946 (71 let)
    Broadstairs, Kent, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Bruce Robinson je anglický herec, režisér, scénárista a spisovatel. Na kinematografické výsluní se pravděpodobně dostal díky kultovnímu snímku WITHNAIL A JÁ, ke kterému napsal scénář a také jej režíroval.

Narodil se v Broadstair v Kentu, Anglii. Už v mládí prokázal velký zájem stát se velkým a uznávaným hercem. Svůj talent doplnil o vzdělání na umělecké škole Central school of speech and drama v Londýně. Jako Benvolio si poprvé zahrál zahrál ve filmové adaptaci ROMEA A JULIE v režii Franca Zefirelliho. O dva roky později v roce 1970 se objevil ve filmu Kena Rusella MILOVNÍCI HUDBY.

Následovala řada filmů menších i větších rolí, přesto na tom Bruce nebyl zrovna dvakrát dobře a tak začal psát scénáře. Na zakázku Davida Puttnama napsal scénář k filmům Rolanda Joffeho VRAŽEDNÁ POLE a TLUSŤOCH A CHLAPEČEK. Za první zmiňovaný snímek dostal cenu BAFTA a nominaci na Oscara.

Proslavil se však snímkem, ke kterému nejen napsal scénář, ale také jej režíroval, WITHNAIL A JÁ. Příběh popisující život nezaměstaných herců čerpá ze životních zkušeností samotného Bruce. Samotný Bruce říká, že charakter Withnaila napsal podle svého dlouholetého kamaráda, Viviana MacKerella, a charakter Marwooda ("JÁ") podle sebe.Přesto, že se příběh nestal nikterak výdělečným, stal se uznávaným, britským kultovním filmem. Film Mimochodem zahájil hereckou karieru Richarda E. Granta.

V dalších letech usedl dvakrát na režisérkou židli a natočil HOW TO GET AHEAD IN ADVERTISMENT, do kterého obsadil ověřeného herce, Granta, a JENIFER 8. Oba dva filmy však nebyly publikem přijaty. Bruce zahořkl na práci režíséra vrátil se k psaní scénářů. Napsal scénáře k NÁVRATU DO RÁJE a K PŘÍZRAKŮM ZE SNŮ. Oba dva filmy se však staly propadáky (milionové finanční ztráty) a přitom byly jejich scénáře drasticky přepsány.

K řežírovaní se vrátil prostřednictvím adaptace románu Hunter S. Thompsona, RUMOVÝ DENÍK. Ve filmu si zahrála přední hollywoodský hvězda Johny Depp po boku Aarona Eckharta a Richarda Jenkinse. Opět šlo o finanční propadák (výdaje kolem 45 mil. - zisk kolem 33 mil. dollarů).

V roce 2012 by měla vyjít pro obrazovky upravená verze Brucova komediálního románu, A FANTASTIC FEAR OF EVERYTHING, ve kterém hraje roli britský komik, Simon Pegg.

Bruce Robinson žije se svou manželkou, Sophii Windham, a dětmi, Lily Indie a Willoughby, v Herefordshire. Je vyléčeným alkoholikem, který nepije od roku 2003.

Driss

Scenáristická filmografie

Filmy

2011 Rumový deník
1998 Poprava
1989 Jak prorazit v reklamě
1987 Withnail a já
1984 Vražedná pole

Dokumentární

2001 Empires: Egypt's Golden Empire (TV seriál)

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace