foto

Andrzej Grabowski

  • nar. 15.3.1952 (65 let)
    Chrzanów, Polsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Filmový, televizní a divadelní herec, komik, to je Andrej Grabowski. Narodil se roku 1952 v Alwernii, jež leží v jížní části Polska. Roku 1974 úspěšně absolvoval divadelní školu Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Nedlouho poté započal svou kariéru v Krakovském divadle Teatr im. Juliusza Słowackiego ve kterém působil dlouhou řádku let. První úspěch dosáhl roku 1976 rolí v divadelní hře Przepraszam, czy tu biją, za kterou byl oceněn Cenou mladých Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF-u). Za své divadelní role v dalších letech získal spoustu cen. Hodněkrát také vystupoval s bratrem Mikołajem Grabowskim jež je také herec.

Ve filmu hrál již na studiích, jeho první role byla v seriálu ODEJŚCIA, POWRÓTY v roce 1972, což byl ale řečeno slovy filmové branže jen „štěk“. V dalších letech se objevoval jen v malých epizodních rolích, než přišel rok 1989 a s ním první větší role v KAPITAL, CZYLI JAK ZROBIC PIENIADZE W POLSCE kde hrál postavu Stefana Sarpei. Nicméně, role která jej proslavila v rodném Polsku přišla s rokem 1998. V té době polská komerční televize Polsat spustila komediální seriál SWIAT WEDLUG KIEPSKYCH ve kterém Andrej Grabowski ztvárnil roli primitivního alkoholika a otce rodiny Ferdinanda Kiepského (kiepsky v překladu znamená něco jako špatný, smolný). Seriál slavil v Polsku fenomenální úspěch, několik let po sobě byl vyhlašován nejlepším komediálním seriálem roku.

Byl ženatý s herečkou Annou Tomaszewkou, se kterou má dvě dcery, Katarzynu a Zuzannu. Druhá jmenovaná se rovněž vydala na hereckou dráhu. Po rozvodu si v roce 2009 vzal filmovou maskérku Anitu Kruzsewskou.

Martin "Caelos" Skuřok

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace