foto

Geezer Butler

  • nar. 17.7.1949 (71 let)
    Birmingham, Anglie, Velká Británie

Biografie

Terence Michael Joseph, známý jako Geezer Butler, je baskytarista a textař metalové kapely Black Sabbath.

Butler vyrostl v chudé dělnické rodině a byl ze sedmi dětí. Katolická rodina pocházela z Irska a jako dítě každou neděli chodíval do kostela na mše. Přezdívku Geezer dostal v 8 letech, jelikož tímto slangovým výrazem označoval každého ve škole. V pubertě byl silně ovlivněn okultistou Aleisterem Crowleyem a díky jeho knihám přestal chodit na mše. Uvedl, že ztratil víru a má pocit, že každý by se měl sám rozhodnout, čemu věřit.

Během roku 1967 založil kapelu Rare Breed, kde se Ozzy Osbourne připojil jako zpěvák. V té době Butler chodil za dívkou, která bydlela poblíž Tony Iommiho. Oba pozdější spoluhráči se seznámili, když jejich kapely hrály v nedalekém nočním klubu. Osbourne a Butler založili bluesovou Polka Tulk, kde přizvali kytaristu Iommiho a bubeníka Billa Warda, kteří opustili kapelu Mythology. Nová kapela chtěla nový a lepší název. Butler inspirován hororem s hercem Borisem KarloffemBlack Sabbath (1963) zvolil tento název, který se ujal.

Butler v dobách před sabatem hrál pouze na kytaru, ale Iommi dal jasně najevo, že nechce další kytaru, a tak se Butler přestěhoval do basu. Butler hrál poprvé na půjčenou basu, která měla jen tři struny, až při jejich prvním koncertu. V té době byl Butler fanda Johna Lennona a jako svůj vzor uvádí basáka Jacka Bruce ze skupiny Cream. Iommi v počátcích kapely popsal Butlera jako někoho z jiné planety. Bral totiž LSD, nosil indické hippie šaty a vyzařoval z něho klid Budhy. V té době Butler studoval na účetního a v prvních dnech řídil finance kapely.

Když Black Sabbath v roce 1979 vyhodili zpěváka Osbourna, Butler také krátce opouští kapelu, aby se vypořádal s rozvodem se svou první ženou. V roce 1988 se připojil k doprovodné kapele Osbourna. K Black Sabbath se vrátil v roce 1991, ale znovu odchází roku 1994. Rok nato se znovu připojil k Osbourneově kapele a nahrává i sólově. Butler se vrátil do Sabbath roku 1997 a od té doby zůstal.

Butler je celoživotním fandou fotbalového klubu Aston Villa. Podle Osbourna Butler nikdy nemluvil sprostě a byl vychován jako vegetarián především proto, že jeho rodina byla příliš chudá. Veganem je od roku 1994. V roce 2015 byl Butler krátce zadržen po barové rvačce v Kalifornii a obviněn z přestupku, veřejné opilosti a vandalismu. Tuto událost Butler okomentoval slovy: „Ten opilý nácek mluvil o Židech. Židé to, Židé tamto. Moje žena je židovka a já už toho měl dost a ruka mi nějak narazila na jeho bradu. Prostě jsem mu už musel napálit.“

Butler je známý svou melodickou hrou a jako jeden z prvních basistů, kteří používají pedál wah. Texty čerpal z jeho fascinace náboženstvím, sci-fi, fantasy a úvahami o temnější stránce lidské přirozenosti, která představovala neustálou hrozbu celosvětové zničení. Butler je považován za jednoho z nejvlivnějších basistů heavy metalu. Butler ovlivnil Billyho Sheehana z Mr. Big, Steva Harrise z Iron Maiden, Jasona Newsteda z Metallicy, Rexe Browna z Pantery a mnoho dalších. Butler následně hrál na basu v Deadland Ritual, se kterými vydal několik singlů.

Grand "Epistemolog" Master

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2014 Grammy Awards 2014 (TV pořad)
2008 That Metal Show (TV pořad)
2000 FanClub (TV pořad)
1973 Fantástico (TV pořad)
1965 Beat-Club (TV pořad)
1964 Top of the Pops (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky