Reklama

Reklama

Marie Vildová

Marie Vildová

nar. 28.01.1897
Lnáře, Rakousko-Uhersko


neznámo kdy a kde

Biografie

Herečka, operetní subreta a tanečnice Marie Vildová se narodila v jihočeských Lnářích, jako Marie Wildová. Bylo to 28. ledna, 1897, z jejího osobního života víme jen to, že její otec se jmenoval Emanuel Vild, maminka Kateřina. Měla sestru Annu, se kterou pak žila ve společné domácnosti v Praze. O její profesní kariéře toho však víme také málo. Je zaznamenaná jako členka divadla Uranie, pak kabaretu Červená sedma a též Plzenského divadla. Další informace z jejího působení nejsou zatím známá.

Ve filmu si poprvé zahrála v roce 1921, film se jmenoval Irčin románek II. a Marie v něm hrála kamarádku Irči, jejím filmovým partnerem byl herec František Smolík. Už v roce 1922 dostala hlavní roli ve filmu Jejich svatební noc, kde hrála novomanželku Věru, jejím partnerem byl tentokráte herec Lexa Jarošín.

Pak se na dlouhých 14 let odmlčela, aby se do něho vrátila v roce 1936, ale už jen jako představitelka epizodních někdy i komparzních rolí. Těch v letech 1936 až 1949 vytvořila na 40. První rolí v tomto období byla profesorka ve filmu Manželství na úvěr (1936), nejčastěji pak hrála různé hosty na večírcích, v barech, na různých zábavách.

Z trošku větších rolí lze zmínit majitelku cukrárny ve filmu Pelikán má alibi (1940), rázná cestující ve vlaku ve filmu Ideál septimy (1938), prozíravá dáma v baru ve filmu Kristián, elegantní dáma ve filmu Mořská panna (1939).

Po roce 1945 však rolí i jejich velikosti výrazně ubylo, hrála již jen ve čtyřech filmech a pouze jako komparzistka, např. film Právě začínáme (1946), kde si zahrála divačku na jízdě smrti.  Posledním filmem ve kterém si zahrála byl film Dnes o půl jedenácté (1949), jako host na slavnosti.

V roce 1952 se přestěhovala do Plzně a ztrácí se nám její stopa, neznáme ani rok jejího úmrtí. Jediné co víme je, že ještě v tom roce 1952 (bylo jí 55 let), byla svobodná, a bezdětná.

JA.RO.KO.

Ovládací panel

Reklama

Reklama