Reklama

Reklama

Alois Mecera

Alois Mecera

nar. 13.12.1901

zem. 1963
neznámo kde

Biografie

Alois Mecera se narodil 23. července 1898 v Praze do dělnické rodiny. Kvůli těžké rodinné finanční situaci nemohl jít studovat, vyučil se zámečníkem, truhlářem a štukatérem. Je zajímavé, že právě tyto řemesla mohl uplatnit při své budoucí architektonické práci.

Do filmového světa ho po první světové válce přivedl švagr, filmový režisér, scenárista, kameraman, producent a podnikatel Josef Kokeisl (1894 až 1951). Oborem, kterému se celý život věnoval, byla filmová scénografie a architektura. Nejprve začínal na postu asistenta architekta Bohuslava Šuly (1887 – 1967), např. u dramatu Borise Orlického UKŘIŽOVANÁ (1921).

Od poloviny 20. let pracoval jako samostatný filmový architekt v ateliérech AB na Vinohradech, poté Na Kavalírce v Košířích, ve 30. letech v ateliérech AB na Barrandově, po roce 1945 samozřejmě přešel do Československého státního filmu.

Během své kariéry spolupracoval i s rakouskou a německou (mj. německé verze českých filmů nebo filmy, natočené pouze v německé jazykové mutaci: POLIBEK VE SNĚHU či PÍSEŇ DROŽKÁŘE) i slovenskou (př. MLADÉ SRDCIA) kinematografií. Účelnou filmovou stavbou obohatil desítky němých i zvukových (později i poválečných) českých filmů. Jeho filmografie čítá přes sto titulů.

Alois Mecera se ve 20. letech, v dobách němé kinematografie, podepsal pod snímky Václava Kubáska (JINDRA, HRABĚNKA OSTROVÍNOVÁ, DVOJÍ ŽIVOT, DĚVČE Z HOR, JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ, OKOVY, VÁLEČNÉ TAJNOSTI PRAŽSKÉ, V PANSKÉM STAVU, NEMODLENEC), Hanse Otto (DÁMA Z BARU), Svatopluka Innemanna (Z ČESKÝCH MLÝNŮ, JOSEF KAJETÁN TYL, ŠVEJK V RUSKÉM ZAJETÍ, LÁSKY KAČENKY STRNADOVÉ, MILENKY STARÉHO KRIMINÁLNÍKA, PLUKOVNÍK ŠVEC), švagra Josefa Kokeisla (PARNASIE, POPELKA), Karla Antona (DO PANSKÉHO STAVU), Přemysla Pražského (BATALION), Karla Lamače (ŠVEJK NA FRONTĚ), Gustava Machatého (ŠVEJK V CIVILU), Rudolfa Měšťáka (SVÉHLAVIČKA) a nebo Miloše Hajského (LOUPEŽNÍCI NA CHLUMU).

Ve zvukové éře 30. a začátku 40. let navázal Alois Mecera po tříleté přestávce spolupráci se stávajícími a s novými režiséry: Václav Kubásek (OSUDNÁ CHVÍLE, SVĚTLO JEHO OČÍ, DĚTI VELKÉ LÁSKY, NAŠI FURIANTI, ŽENY U BENZINU, DVOJÍ ŽIVOT), Václav Binovec (POLIBEK VE SNĚHU, DRUHÉ MLÁDÍ, BLÁHOVÉ DĚVČE), Miroslav Cikán (LOJZIČKA, PELIKÁN MÁ ALIBI), Jan Sviták (ROZVOD PANÍ EVY, POSLEDNÍ PODSKALÁK), Ladislav Brom (HARMONIKA, ŽIVOT JE KRÁSNÝ), Vladimír Slavínský (ZLATÝ ČLOVĚK, DĚDEČKEM PROTI SVÉ VŮLI, PŘÍTELKYNĚ PANA MINISTRA, POZNEJ SVÉHO MUŽE, DVA TÝDNY ŠTĚSTÍ, ADVOKÁT CHUDÝCH) či Martin Frič (MUŽ Z NEZNÁMA, TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA, MUZIKANTSKÁ LIDUŠKA, ROZTOMILÝ ČLOVĚK, HOTEL MODRÁ HVĚZDA).

V roce 1941 omezil svojí činnost v českém filmu, po pětileté pauze se do něho opět vrátil. Byla to však už znárodněná poválečná doba. Opět tvořil stavby pro Václava Kubáska (VELKÝ PŘÍPAD, V HORÁCH DUNÍ, PORTÁŠI, ŽELEZNÝ DĚDEK a MILUJEME), Jiřího Slavíčka (MORDOVÁ ROKLE) a nově pro Josefa Macha (VELKÝ PŘÍPAD, RACEK MÁ ZPOŽDĚNÍ a HOŘKÁ LÁSKA), Václava Wassermana a Ivo Nováka (NEJLEPŠÍ ČLOVĚK) a také Jaromíra Pleskota (OBUŠKU, Z PYTLE VEN!, KAM S NÍM? a ROBINSONKA). Zcela naposledy se pět let před svou smrtí Alois Mecera podílel na titulu Josefa Macha HOŘKÁ LÁSKA (1958) se Zdeňkem Štěpánkem, Josefem Bekem a Evou Kubešovou v titulních úlohách.

Ještě v němé éře si dvakrát zahrál epizodky na filmovém plátně. Byl nejprve milým služky Františky (Marie Fingerová) Ferdíkem v komedii Václava Kubáska JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ (1925) a bytovým architektem v melodramatu KDYŽ VALČÍK ZNÍ (1929) Oldřicha Kmínka. Za stavby pro film Martina Friče MUŽ Z NEZNÁMA (1939) obdržel Národní cenu (1940).

Filmový architekt Alois Mecera zemřel 6. prosince 1963 v Praze ve věku pětašedesáti let. Stal se jedním z průkopníků české filmové scénografie, kterou pomáhal formovat v těžkých a stále ještě pionýrských dobách 20. let a obětavě se jí snažil rozvíjet až do let padesátých.

Jaroslav "krib" Lopour

Scénograf

Filmy
1958

Hořká láska

1956

Robinsonka

1955

Kam s ním?

 

Obušku, z pytle ven!

1954

Nejlepší člověk

1952

Mladé srdcia

1951

Milujeme

1950

Mordová rokle

 

Racek má zpoždění

Reklama

Reklama

1948

Železný dědek

1947

Portáši

1946

V horách duní

 

Velký případ

1943

Slabá chvíle

1941

Advokát chudých

 

Gabriela

 

Hotel Modrá hvězda

 

Roztomilý člověk

 

Těžký život dobrodruha

1940

Dva týdny štěstí

 

Minulost Jany Kosinové

 

Muzikantská Liduška

 

Panna

 

Pelikán má alibi

 

Poslední Podskalák

 

Poznej svého muže

 

Přítelkyně pana ministra

 

Směry života

 

Život je krásný

1939

Dvojí život

 

Dědečkem proti své vůli

 

Mořská panna

 

Muž z neznáma

 

Zlatý člověk

 

Žabec

 

Ženy u benzinu

1938

Bláhové děvče

 

Druhé mládí

 

Manželka něco tuší

 

Pod jednou střechou

1937

Harmonika

 

Naši furianti

 

Píseň drožkáře

 

Rozvod paní Evy

 

Ztratila se Bílá paní

 

Švanda dudák

1936

Děti velké lásky

 

Lojzička

 

Manželství na úvěr

 

Světlo jeho očí

1935

Osudná chvíle

 

Polibek ve sněhu

 

Viktorka

1933

Exekutor v kabaretu

1930

Černý plamen

1929

Andělíčkářka

 

Boží mlýny

 

Chudá holka

 

Hanba

 

Hanka a Jindra

 

Kamarádské manželství

 

Když valčík zní

 

Loretánské zvonky

 

Plukovník Švec

 

Popelka

 

Pražské švadlenky

 

Starý hřích - kalich hořkosti

 

Tchán Kondelík a zeť Vejvara

 

Z českých mlýnů

1928

Dva pekelné dny

 

Kainovo znamení

 

Kedlubnový kavalír

 

Láska kvete v každém věku

 

Osudné noci

 

Tvrdohlavý Jura

 

Ve dvou se to lépe táhne

 

Známosti z ulice

1927

Bahno Prahy

 

Batalion

 

Kašpárek a Budulínek

 

Krásná vyzvědačka

 

Milenky starého kriminálníka

 

Perníková chaloupka

 

Sladká Josefínka

 

V panském stavu

 

Švejk v civilu

1926

Dar svatební noci

 

Loupežníci na Chlumu

 

Lásky Kačenky Strnadové

 

Příběh jednoho dne

 

Svéhlavička

 

Válečné tajnosti pražské

 

Švejk na frontě

 

Švejk v ruském zajetí

1925

Do panského stavu

 

Jedenácté přikázání

 

Josef Kajetán Tyl

 

Okovy

 

Parnasie

 

Z českých mlýnů

1924

Dvojí život

 

Děvče z hor

 

Jindra, hraběnka Ostrovínová

 

Nemodlenec

Krátkometrážní
1941

Střevíčky slečny Pavlíny

1930

Dáma z baru

1928

V blouznění

Herec

Reklama

Reklama