Reklama

Reklama

Vladimír Slavínský

Vladimír Slavínský

nar. 26.09.1890
Dolní Štěpánice, Rakousko-Uhersko

zem. 16.08.1949 (58 let)
Praha, Československo

Biografie (1)

Vladimír Slavínský, vlastním jménem Otakar V. Pitrman, se narodil 26. září 1890 v Dolní Štěpánici u Jičína do chudé plátenické rodiny. Od mládí ho přitahovalo umění, hlavně poezie a divadlo. Nadšeně ochotničil. V sedmnácti letech odešel na inzerát, jako milovník, ke kočovné společnosti v Přešticích. Cestou si prý vymyslel svůj pseudonym Slavínský. Hraní ho nedokázalo uživit, proto pracoval v tiskárně a vyučil se typografem a sazečem. Tiskařské povolání střídal s… (více)

Zajímavosti (10)

  • Podle divadelní předlohy A. J. Urbana začal natáčet film „Jediný krok“, natáčení však bylo přerušeno v důsledku internace představitele hlavní role Oldřicha Nového gestapem a film zůstal nedokončen. (sator)
  • Jaroslav Marvan o ňom: "Slavínský snad neznal jediné: oddech. Práce s ním byla proto velmi namáhavá. Byl přísný sám k sobě i k druhým a vyžadoval od svých spolupracovníků včasnou a přesnou přípravu. Nikdy nehazardoval zbytečně s časem a právě proto byl pravděpodobně nejoblíbenějším a podnikateli nejčastěji vyhledávaným režisérem. Vůbec jsem se filmařům nedivil, protože čím méně bylo filmovacích dnů, tím více se snižovaly náklady..." (Šuplík)
  • Raoul Schránil o ňom: "Režisér Slavínský se mě ujal přímo s otcovskou péčí, aby ze mne, filmového začátečníka, učinil aspoň něco, co by mohlo pro film přijmouti přísné oko kamery. Režiséru Slavínskému budu vždy velkými díky zavázán za to, že to byl právě on, který mi otevřel dveře k hereckému povolání." (Šuplík)

Galerie (9)

Reklama

Režisér

Scenárista

Herec

Reklama

Reklama