foto

Doug Liman

  • nar. 24.7.1965 (54 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Narodil se v roce 1965 v New Yorku. Připojil se k International Center of Photography už během studia na střední škole. Navštěvoval Brown Univerzity na Rhode Islandu, kde také pomohl při vytváření místní studentské kabelové televize. Krátké filmečky Liman natáčel už od svých sedmi let. Navštěvoval a absolvoval program Škola biografu a televize na Univerzity of Southern California, kde také režíroval svůj první osobní projekt, komediální thriller GETTING IN (1994), kde si zahrál Stephen Mailer a Matthew Perry.

Úspěch však přišel s filmem SWINGERS (1996), který se stal menšinovým hitem na různých filmových festivalech. Film byl natočen téměř zadarmo rozpočet činil $250 000. Peníze mu pomohl sehnat jeho otec pozdější protiiránský vyšetřovatel Arthur Liman, který také vykonával u filmu post právního zástupce produkce filmu. Scénář filmu získal Liman od Jona Favreaua, který si zároveň zahrál hlavní roli společně s Vincem Vaughnem, Ronem Livingstonem a Patrickem van Hornem. Děj se točil okolo hledání lásky v prostředí retro swingových barů v Las Vegas. Liman zde také zastal funkci hlavního kameramana. Jeho dalším režijním počinem se stal film GO (1999). Film se stal hitem na festivalu v Sundance a kritika se k němu postavila taky kladně. Ve třech různých, ale propojených příbězích, které jsou někdy označovány jako teeangerské Pulp Fiction, si zahráli Sarah Polley, Katie Holmes nebo William Fichtner. Podobně jako u Swingers, tak i zde si Liman stoupnul za kameru.

Čekalo se, s jakým projektem přijde Liman po dvou nezávislých projektech teď. Nechal se zlákat do vod mainstreamu na natáčení filmu AGENT BEZ MINULOSTI (THE BOURNE IDENTITY - 2002). Postavu špičkového agenta Jasona Bournea, který ztratil paměť stvořil spisovatel Robert Ludlum. Když Ludlum prodával práva na zfilmování své třídílné série, tak souhlasil s tím, aby scénáristé knihu proškrtali a stvořili nový příběh. Hodně lidí se divilo tomu, proč na takový projekt producenti zaangažovali právě nezávislého filmaře. Jenomže to se nakonec ukázalo, jako vynikající tah. Liman totiž sršel nápady snad v každé druhé scéně. Příběh o souboji osamoceného agenta Matta Damona jeho (ne)dobrovolné přítelkyně Frankty Potente proti všudupřítomným zabijákům CIA, Liman natočil ve svižném stylu a do akčních scén vnesl silnou dávku realistického naturalismu. Film v pokladnách kin zabodoval a druhý díl přišel v roce 2004. Jeho režii Liman k překvapení všech odmítnul, přenechal ji Paulu Greengrassovi a sám zaujal pouze post výkonného producenta.

Otázku na odmítnutí režie Bournova mýtu možná zodpoví už letos filmem MR. AND MRS. SMITH (2005). Film o manželské dvojici špičkových agentů v podání Brada Pitta a Angeliny Jolie, kteří dostanou úkol zabít toho druhého, vypadá podle traileru prozatím velmi slibně. Kromě režie se však věnuje hlavně produkci. Za kameru se postavil pouze dvakrát ve svých prvotinách. Občas točí také reklamy. Jedna z nejznámějších byla pro firmu Nike, kde si zahrál golfista Tiger Woods. Je zaangažován do různých charitativních a pomocných projektů. Projekt Safe Space má například za úkol pomáhat mladým pouličním umělcům v New Yorku a Legal Action Centre zase lidem, kteří se nakazili virem HIV.

Jiří "Isherwood" Valášek

Režijní filmografie

Filmy

2025 Live Die Repeat and Repeat
2021 Chaos Walking
2017 Barry Seal: Nebeský gauner
The Wall
2014 Na hraně zítřka
2010 Fair Game
2008 Jumper
2007 Mr. and Mrs. Smith (TV film)
2005 Mr. & Mrs. Smith
2002 Agent bez minulosti
1999 Go
1996 Proutníci
1994 Getting In

TV seriály

2019 Impulse (TV seriál)
Mind on fire (S02E01)
2018 Impulse (TV seriál)
Pilot (S01E01)
2012 I Just Want My Pants Back (TV seriál)
2003 O.C. (TV seriál)
The Model Home (S01E02)
Pilot (S01E01)

Dokumentární

2015 Reckoning with Torture

Kameramanská filmografie

Filmy

1996 Proutníci

Scenáristická filmografie

TV seriály

2018 Impulse (TV seriál)

Herecká filmografie

Dokumentární

2012 Příběh Angeliny Jolie (TV film)
2006 Věda a la Hollywood (TV seriál)

Producentská filmografie

Dokumentární

2019 Tread

Host

TV pořady

2013 Ok! TV (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(119)