foto

Darren Aronofsky

  • nar. 12.2.1969 (51 let)
    Brooklyn, New York City, New York, USA

Biografie

Po dokončení pouhých dvou celovečerních filmů se Darren Aronofsky stal jedním z nejvíce uznávaných nezávislých režisérů ve Spojených státech.

Darren Aronofsky se narodil 12. února 1969 v New Yorkském Brooklynu. Sám se označuje jako “televizní maniak”, když ho v dětství matka posadila před televizi a řekla mu: “Už nikdy nebreč”. Zamiloval si klasické filmy a jako teenager trávil čas malováním graffiti. Po střední škole se Darren vydal na Harvardskou univerzitu studovat animaci a hraný film. Kde jako závěrečnou práci natočil film SUPERMARKET SWEEP s hercem Seanem Gulletteem (hvězda z filmu PI). Film získal několik filmových ocenění a dostal se do finále National Student Academy Award. Po úspěšném dokončení studia na Harvardu, Darren začal navštěvovat americký filmový institut (AFI), kde natočil roku 1993 film PROTOZOA s herečkou Lucy Liu. Kameru mu dělal Matthew Libatique a díky němu se zrodilo mnoho vizuálních technik, které poté použili spolu s Darrenem v dalších svých filmech.

V únoru 1996 se začal rozvíjet další Aronofskyho projekt PI, psychologický sci-fi thriller. Po kladných reakcích na scénář od přátel začali s produkcí. Bohužel neměli dostatek peněz a vedoucího výroby Scotta Franklina napadla myšlenka ptát se každého, kdo by mu půjčil $100 s tím, že pokud film bude mít úspěch, vrátí jim $150 zpět. Tak získali zbylé peníze a Darrenu Aronofskymu se dostala chvála ze strany kritiků a filmových fanoušků stejnou měrou film získal ocenění za režii na Sundance Film Festivalu. Následovalo koupení filmu produknčí společností Artisan a hned ho vpustili do kin (1998).

Jedna z Darrenových oblíbených knih je Poslední odbočka na Brooklyn do Huberta Selbyho. Při úpravách na PI, výrobce Erik Watson doporučil Aronofskymu další Shelbyho knihu Requiem for a Dream (Darren ve skutečnosti začal číst knihu před lety, ale čtení přerušil). Zatímco Darren byl zaneprázdněn přemýšlením o ztvárnění filmu a hledáním peněz na adpataci, byl spojován s dvěma dalšími projekty. PI bylo ještě stále v kinech, přicházeli zprávy že Aronofsky chystá natočit adaptaci comicsu Franka Millera RONIN (Darren byl velký fanda komiksů spolu s dalšími Millerovými komiksy, černobílé snímání PI bylo vlivem comicsu SIN CITY od Franka Millera). Přibližně ve stejné chvíli, kdy se zprávy kolem natáčení Ronina nepotvrdily, se objevily nové zprávy. Darren Aronofsky byl zapojen do dalšího filmu Proteus (nyní znám pod názvem BELOW). Hned na to se plně věnoval REQUIEM FOR A DREAM. Spolu s Hubertem Selbym Jr. pracovali na scénáři a mezi postavy obsadil herce z předchozího filmu Pi. Do kin se dostal v roce 2000.

Když byl Requiem dokončen, začaly se objevovat problémy u projektů RONIN a BELOW. Přípravy na Ronina byly zastaveny (i když se k projektu prý vrátí) a pod film Below se režijně podepsal David Twohy, Darrenovi zůstal scénář a výroba. Jako fanoušek komiksů chtěl režírovat komiks WATCHMEN, ale nakonec projekt padl a byl spojován s filmem BATMAN BEGINS, který nakonec režíroval Christopher Nolan. Aronofskyho poslední projekt THE FOUNTAIN se měl původně natáčet už v roce 2002 s rozpočtem 75 milionů dolarů s hereckým obsazením Bradem Pittem a Cate Blanchettovou. Jenže těsně před natáčením Pitt dal přednost filmu TROY. Aronofsky tedy přepsal scénář a rozpočet klesl na 40 milionů dolarů. Obsadil herce Hugh Jackmana a Rachel Weisz. Film THE FOUNTAIN se dostal do kin v roce 2006, ale reakce byly rozporuplné.

Po Fontáně byl Darren Aronofsky spojován s dvěma filmy. Oba byly z prostředí ringu. Jeden boxerský a druhý wrestlerský. Nakonec vyhrál WRESTLER a druhý námět k filmu FIGHTER zrežíroval David O. Russell. WRESTLER se natočil za pohých 35 dní s nízkým rozpočtem a získal si přízeň kritiků i diváků. Na filmovém festivalu v Benátkách získal Zlatého lva a herečka Maria Tomei spolu s Mickey Rouke si vysloužili nominace na Oscara.

Dva roky po Wrestlerovi se do kin dostal další nízkorozpočtový film BLACK SWAN s Natalií Portman v hlavní roli. Na scénáři se pracovalo 10 let a Darren Aronofsky dodává, že filmy HNUS a NÁJEMNÍK od režiséra Romana Polanskiho měly velký vliv na styl filmu. ČERNÁ LABUŤ měla světovou premiéru jako zahajovací film na 67. ročníku Mezinárodnígo filmového festivalu v Benátkách a dostalo se jí bouřlivých ovací. Získal rekordních 12 nominací Broadcast Film Critics Association, čtyři nominace Independent Spirit Award, čtyři nominace Zlatý glóbus, tři nominace SAG a mnoho dalších ocenění. Aronofsky si získal nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší režii.

Honza "Kryšpín" Marcinek

Režijní filmografie

Filmy

2017 matka!
2014 Noe
2010 Černá labuť
2008 Wrestler
2006 Fontána
2000 Requiem za sen
1998
1994 No Time
1993 Protozoa (studentský film)
1991 Fortune Cookie (studentský film)
Supermarket Sweep (studentský film)

Dokumentární

2017 The Truth Is Hard to Find the New York Times: Brian Denton

Hudební videoklipy

2011 Lou Reed & Metallica: The View (hudební videoklip)

Scenáristická filmografie

Filmy

2017 matka!
2014 Noe
2006 Fontána
2002 Hlubina
2000 Requiem za sen
1998
1993 Protozoa (studentský film)
1991 Supermarket Sweep (studentský film)

Producentská filmografie

Filmy

2019 Pacificado
2018 Mladý gangster
2017 Cesta bez návratu
matka!
2016 Jackie
2014 Noe
2008 Wrestler
2002 Hlubina
1991 Fortune Cookie (studentský film)

Dokumentární

2020 Some Kind of Heaven

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)
Scream Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2011 (TV pořad)
2009 Zlatý Glóbus 2009 (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
2004 At the Movies (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(6 633)