foto

Magda Schneider

  • nar. 17.5.1909
    Augsburg, Bavorsko, Německá říše
  • zem. 30.7.1996 (87 let)
    Berchtesgaden, Bayern, Německo

Biografie

Herečka Magda Schneider se prosadila v německém filmu již ve třicátých letech, během času na své konto nastřádala poměrně bohatou filmografii, přesto je dnes v dějinách kinematografie vnímána hlavně jako matka mnohem slavnější dcery Romy Schneider. Narodila se v Augsburgu do prosté rodiny, ve svém rodišti studovala na dívčí obchodní škole a poté pracovala jako písařka, zároveň ale zúročila své nesporné nadání studiem zpěvu na augsburské prestižní hudební škole Leopold-Mozart-Konservatorium, souběžně se v místním Stadttheater školila v baletu.

Po prvních zkušenostech na jevišti v Augsburgu zamířila Magda Schneider koncem dvacátých let do Mnichova a vystupovala na scéně Staatstheater am Gärtnerplatz. Její další kariéru ovlivnil slavný režisér Ernst Marischka, který ji pozval do Vídně a zprostředkoval jí i první vystoupení ve filmu. Magda Schneider debutovala na stříbrném plátně menší rolí komorné v dramatu BOJKOT (Boycott, 1930) režiséra Roberta Landa. Již v následujícím roce zamířila Magda Schneider k hlavním rolím a během třicátých let pak točila několik filmů ročně. Stala se vyhledávanou představitelkou prostých dívek a její filmografii dominují úsměvné romantické příběhy založené na oblíbeném klišé chudé děvče – bohatý nápadník. Nejednalo se o žádné velké umění, ale díky spolupráci s významnými režiséry neklesla Magda Schneider do podprůměru filmové produkce, na druhou stranu nelze popřít, že se stala obětí stereotypu.

K prvním úspěchům z počátku třicátých let patřily filmy ŠTĚSTÍ PŘES CELOU NOC (Glück über Nacht, 1932) nebo DVĚ ŠŤASTNÁ SRDCE (Ein bischen Liebe für Dich, 1932), oba v režii slavného Maxe Neufelda. Popularitu jí přinesl film AUTO JENOM PRO DVA (Zwei in einem Auto, 1932), ze zajetí stereotypu jí vyzvedl Max Ophüls tragickou rolí ve filmu MILKOVÁNÍ (Liebelei, 1933), který patří k jejím nejlepším výstupům před kamerou. Z řady hereckých partnerů (různých národností) stojí za zmínku rakouský rodák Wolf Albach-Retty (1906-1967), s nímž hrála poprvé ve filmu AMOR NA PROVÁZKU (Kind, ich freu mich auf Dein Kommen, 1933), z jejich další společné filmografie připomeňme adaptaci populární operety VÍDEŇSKÉ POVÍDKY (G′schichten aus dem Wienerwald, 1934). Dodejme, že řada jejích filmů z té doby byla uvedena i v prvorepublikovém Československu.

V roce 1936 se Magda Schneider za Wolfa Albach-Rettyho provdala a střídavě s ním žila v Německu a Rakousku. Jejich starší dítě, dcera Rosemarie (*1938), později známá jako Romy Schneider, se narodila ve Vídni, později přišel na svět ještě syn Wolf-Dieter (*1941), který je lékařem. S manželem hrála Magda Schneider naposledy ve filmu DVA ŠŤASTNÍ LIDÉ (Zwei glückliche Menschen, 1943), ve stejné době se ale rozešli, po válce se nakonec rozvedli (1949). Během druhé světové války Magda Schneider práci pro film značně omezila a věnovala se rodině. Pobývala v té době v bavorských Alpách v blízkosti Hitlerova Orlího hnízda. Adolf Hitler ji řadil mezi své oblíbené herečky, několikrát se spolu také setkali. Skutečná povaha jejich vztahu a případná Magdina podpora fašismu jsou dodnes předmětem protichůdných teorií a literární fabulace mívaly ještě v nedávné době soudní dohru.

Starost o rodinu po rozchodu s manželem omezovala aktivity Magdy Schneider i po válce, znovu ale začala točit filmy, opět hrála také divadlo. V roce 1953 se jejím druhým manželem stal významný podnikatel v oblasti gastronomie Hans Herbert Blatzheim (1905-1968). Ze stejného roku pochází dodnes známý film ŠEŘÍKY AŽ BÍLÉ ZAČNOU KVÉST (Wenn der weisse Flieder wieder blüht, 1953). Před začátkem natáčení v Mnichově někdo navrhl (pravděpodobně to byla sama Magda), zda by ve filmu nemohla hrát i její dcera Rosemarie. Tím začala oslnivá mezinárodní kariéra Romy Schneider. Její matka Magda Schneider byla v počátcích dceřiny herecké dráhy de facto její manažerkou a její kariéru cíleně budovala. V roce 1954 spolu hráli ve filmu KRÁLOVNA VIKTORIE (Mädchenjahre einen Königin, 1954), Romy Schneider pak zazářila v celoevropsky úspěšné trilogii o rakouské císařovně Alžbětě (SISI, 1955; SISI, MLADÁ CÍSAŘOVNA – Sissi, die Junge Kaiserin, 1956; SISSI – OSUDOVÁ LÉTA CÍSAŘOVNY – Sissi – Schicksalsjahre einer Kaiserin, 1957). V těchto třech filmech hrála Magda Schneider císařovninu matku, bavorskou vévodkyni Ludoviku.

Počátkem šedesátých let se Magda Schneider stáhla do ústraní, později se ale objevila ještě ve dvou seriálech. Druhý manžel Hans Herbert Blatzheim zemřel v roce 1968, hereččino stáří pak ztrpčovaly další osudové události v rodině – v roce 1981 tragicky zahynul vnuk David, o rok později zemřela dcera Romy Schneider. Světlými body Magdina života se stalo udělení čestné ceny za celoživotní dílo v rámci Německých filmových cen (1982) a uzavření třetího manželství s kameramanem Horstem Fehlhaberem (*1919).

Magda Schneider zemřela v Berchtesgadenu 30. července 1996 ve věku 87 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1962 Forever My Love
1961 Verdammt die jungen Sünder nicht
1958 Das Dreimäderlhaus
Poloněžná
1957 Robinson nesmí zemřít
Sissi, císařovnina osudová léta
Von allen geliebt
1956 Sissi, mladá císařovna
1955 Hudba pro císaře
Sissi
1954 ...und ewig bleibt die Liebe
Mládí královny Viktorie
1953 Šeříky až bílé začnou kvést
1950 Die Sterne lügen nicht
1948 Ein Mann gehört ins Haus
1945 Eines Tages
1943 Ein Mann für meine Frau
Komedie lásky
Zwei glückliche Menschen
1942 Die heimlichen Bräute
1941 Am Abend auf der Heide
1940 Slečna sekretářka
Vídeň miluje a zpívá
1939 Právo na lásku
Wer küßt Madeleine?
1938 Jarní vánek
Její husar
Zlaté srdce lékařky
1937 Hudba pro tebe
Utrpení a láska ženy
1936 Královna loutek
Lustigen Weiber, Die
Prater
Rendezvous ve Vídni
Tajemství starého domu
1935 Die Katz' im Sack
Eva
Nezapomeň na mne
Winternachtstraum
1934 Děvče víří světem
Hříchy slečny Liselotty
Neznám tě a miluji tě
Vídeňské povídky
1933 Alle machen mit
Going Gay
Kind, ich freu' mich auf Dein Kommen
Milkování
Une histoire d'amour
Zuzana ve vaně
Šťastnou cestu
1932 Chanson d'une nuit, La
Das Testament des Cornelius Gulden
Dvě šťastná srdce
Haló slečno omyl!
Píseň noci
Tell Me Tonight
Touha 202
Zwei in einem Auto
Štěstí přes noc
1930 Primanerehre

TV seriály

1968 Drei Frauen im Haus (TV seriál)

Dokumentární

2009 Apokalypsa: 2. světová válka (TV seriál) - a.z.
Šok (E03) - a.z.
2002 Prisoner of Paradise - a.z.
1992 Stars der UFA
1957 Making of Sissi - Die junge Kaiserin

Host

TV pořady

1974 Anneliese Rothenberger gibt sich die Ehre (TV pořad)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace