foto

Damien Chazelle

  • nar. 19.1.1985 (35 let)
    Providence, Rhode Island, USA

Biografie

Damien Chazelle je americký režisér a scenárista. Vyrostl v Princetonu v New Jersey. Oba rodiče jsou univerzitními profesory. Otec je původem Francouz, Chazelle francouzštinu perfektně ovládá, takže i díky tomu mu byl otevřen svět francouzského/evropského filmu. Za jeho studentských let byl bubeníkem v jazzové kapele, hudba ho nepřestává fascinovat a hraje často zásadní roli v jeho filmech.

Odmala byl fascinován filmy a obzvláště muzikály. Jako největší inspiraci uvádí film s tehdy začínající Catherine Deneuve Paraplíčka ze Cherbourgu. Jeho velkým kamarádem z dob studií na Harvardu je jen o tři dny mladší spolužák Justin Hurwitz, který k roku 2019 složil hudbu ke všem Chazellovým filmům. Oba kamarádi si odnesli Oscara za film La La Land ve svých kategoriích – Chazelle za nejlepší režii, Hurwitz za nejlepší hudbu.

Jeho filmovým debutem je Guy and Madeline on a Park Bench (2009), černobílý muzikál, romance mezi trumpetistou a dvěma ženami. Na základě vlastních zkušeností napsal a natočil v roce 2013 krátký dvacetiminutový film Whiplash o bubeníkovi, který pod taktovkou despotického učitele-dirigenta bojuje o místo v kapele. O rok později dostane Chazelle na základě tohoto snímku možnost natočit celovečerní film Whiplash (2014), tentokrát ale s jiným obsazením v hlavní roli (Miles Teller) a ve své životní roli opět J.K. Simmons, později oceněný Oscarem za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Z filmu se stal velký hit, nadšeně přijat jak fanoušky, tak kritikou.

Po tomto úspěchu dostává Chazelle možnost natočit svůj vysněný projekt La La Land (2016). Začal ho už psát v době, kdy to vypadalo, že pro něj brány Hollywoodu zůstanou navždy zavřeny. Muzikál ze současnosti, který na jednu stranu vzdává hold slavným muzikálům minulosti, na stranu druhou dokáže najít vlastní styl muzikálům minulosti navzdory. Film získal rekordních čtrnáct nominací na Oscara (spolu s dalšími dvěma filmy) a stal se na dvě a půl minuty vítězem kategorie „Nejlepší film“ než se napravila nepochopitelná chyba se záměnou obálek a La La Land tak prohrává přímý souboj s filmem Moonlight. I tak získává film šest Oscarů včetně herečky v hlavní roli (Emma Stone) a režie pro Chazella, který se tak ve 32 letech stává nejmladším oceněným režisérem vůbec.

Druhou Chazellovou spoluprací s hercem Ryanem Goslingem se po La La Landu stává životopisný film o Neilu Armstrongovi, První člověk (2018). Zároveň je to první film, ke kterému Damien Chazelle nenapsal scénář. Ten napsal Josh Singer na základě knihy James R. Hansena „First Man: The Life of Neil A. Armstrong“.

Damienovou přítelkyní je herečka Olivia Hamilton, která dostala i role v jeho dvou filmech (malou roli v La La Land, větší roli ve První člověk). Chazelle pravidelně obsazuje i sestru Annu.

petr "jerabin" ptáček

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2021 Babylon
2018 První člověk
2016 La La Land
2014 Whiplash
2013 Whiplash
2009 Guy and Madeline on a Park Bench

TV seriály

2020 Eddy (TV seriál)
Julie (E02)
Elliot (E01)

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Kameramanská filmografie

Střihačská filmografie

Host

TV pořady

2017 Oscar 2017 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(373)