Reklama

Reklama

Jan A.P. Kaczmarek

nar. 29.04.1953 (68 let)
Konin, Polsko

Biografie

Polský hudební skladatel Jan Andrzej Pawel Kaczmarek se narodil 29. dubna 1953 v Koninu. Hudebně se vzdělával již od útlého věku, ale nakonec vystudoval práva na Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani. Byl předurčen k diplomatické kariéře, ale osud ho zavál jinam. Částečně z politických důvodů zakotvil koncem sedmdesátých let v divadle avantgardního režiséra Jerzy Grotowského. Tady nastal definitivní zlom v jeho životě.

Napsal scénickou hudbu k divadelnímu představení Osmý den a se svým týmem hudebníků založil o něco později Orchestr osmého dne. Hudba se tak pro něj stala profesí. Orchestr do dneška realizoval osmnáct velkých světových turné a získal řadu cen na hudebních festivalech. Hrál v Queen Elizabeth Hall v Londýně, v Amsterdamu, v Benátkách, na Mezinárodním hudebním festivalu v Karlových Varech, v Praze a několikrát i ve Spojených státech. Tady také v Chicagu Kaczmarek nahrál koncem roku 1982 své debutové album Music for End.

V roce 1989 vycestoval do USA znovu, aby nalezl nahrávací společnost pro svou poslední orchestrální kompozici a nakonec se natrvalo usadil v Los Angeles. Nejprve skládal hudbu pro divadlo, za níž v roce 1992 získal dvě prestižní newyorské divadelní ceny Obie a Drama Desk Award. Posléze se rozhodl rozšířit své hudební obzory a svou pozornost nasměroval k filmovým projektům.

Po dřívější zkušenosti v rodném Polsku debutoval v USA hororem DOPPELGANGER v roce 1993. Od té doby zkomponoval hudbu k více než třicítce filmů, z nichž nejzásadnějšími jsou drama o vztahu prokletých básníků Verlaina a Rimbauda ÚPLNÉ ZATMĚNÍ (1995) polské režisérky Agnieszky Holland, německé milostné drama AIMEE A JAGUÁR (1999) nebo známý polský historický film QUO VADIS (2001).

V roce 2004 zaznamenal Kaczmarek svůj dosud největší úspěch filmem režiséra Marca Fostera HLEDÁNÍ ZEMĚ – NEZEMĚ. Drama o životě sira Jamese Barrieho, tvůrce slavného dětského hrdiny Petera Pana, s Johnny Deppem a Kate Winslet sklízelo ovace po celém světě a svůj lví podíl na tomto úspěchu měl i autor hudby. Za svou práci získal v roce 2004 National Board of Review Awards a o rok později Oscara a nominace na Zlatý Globus a cenu BAFTA (British Academy of Film and Television Arts).

Kaczmarek rázem získal velké, stále rostoucí, mezinárodní renomé. V kariéře pokračoval filmy jako NEZVANÝ HOST (2007), CITY ISLAND (2009), nebo HAČIKÓ – PŘÍBĚH PSA (2009). V roce 2008 spolupracoval s režisérem a scénáristou Petrem Zelenkou na jeho česko-polské koprodukci KARAMAZOVI.

Kaczmarek je ženatý a má 4 děti. V roce 2004 založil v Polsku Instytut Rozbitek, který chce sloužit jako evropské centrum pro rozvoj filmu, hudby, divadla a nových médií formou setkávání umělců, seminářů, workshopů a konferencí.

Genero

Skladatel

Herec

Filmy
1993

Srdcová trojka

Host

Ovládací panel

Fanklub

(266)

Reklama

Reklama