foto

Gérard Oury

  • nar. 29.4.1919
    Paris, Francie
  • zem. 19.7.2006 (87 let)
    Saint-Tropez, Francie

Biografie

Francouzský filmový scénárista a režisér židovského původu, vlastním jménem Max-Gérard Tannenbaum. Narodil se roku 1919 v Paříži jako syn židovského houslisty Sergeje Tannenbauma, přišlého z Ruska, a novinářky Marcelle Houry. Původně byl divadelním hercem a členem „Comédie-Francaise“. Za 2. světové války musel z rasových důvodů z Francie uprchnout a útočiště nalezl nakonec v Ženevě.

Po skončení války se vrátil zpět. Koncem 50. let začal točit kriminální filmy a v 60. letech se pak proslavil svěžími komediemi s koncentrovaným humorem. Scénáře si často psal sám. Do hlavních rolí obsazoval známé filmové komiky: především svého přítele Louis de Funese, ale také Pierre Richarda, Bourvila a Belmonda, s nimiž natočil nejslavnější filmové komedie. Roku 1993 získal za nejlepší režii francouzské ocenění Césara, které uděluje Francouzská umělecká akademie. Jeho komedie SMOLAŘ, VELKÝ ŠÉF, DOBRODRUŽSTVÍ RABÍNA JÁKOBA a další právem patří do zlatého fondu tohoto žánru.

Byl ženat s herečkou Michele Morganovou, která byla před tím již provdána za Billa Marshalla a poté za Henri Vidala. Z dřívějšího vztahu Gérarda Ouryho s Jacqueline Romanovou měl dceru Danielu Thompsonovou (1942), filmovou režisérku.

Mariin

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Host

TV pořady

1999 C'est au programme (TV pořad)
1996 Thé ou café (TV pořad)
1994 Ça se discute (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
Système 2 (TV pořad)
1968 À bout portant (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(109)