Pierre Richard - tichý muž

(TV film)
  • Francie Pierre Richard - Le discret (více)

Roztržitý Velký blondýn s černou botou je vynikajícím mimem, komikem i charakterním hercem. Pokud se o některém herci dá říct, že zraje jako víno, platí to určitě o Pierru Richardovi. Čas od času se o tom ostatně můžeme přesvědčit i u nás, protože populární Francouz pravidelně jezdí například do Prahy. Jakkoli to zní neuvěřitelně, Richard si svůj filmový debut odbyl už před šedesáti lety. Popularitu ovšem získal až v roce 1970 díky svému skvělému výkonu v komedii Roztržitý. V poslední době inklinuje k charakterním rolím, ale mima, kterým chtěl kdysi být, v sobě nezapře. To dokazuje i v dnešním dokumentu, v němž vytvořil velmi originální pantomimické mezihry. (Česká televize)

otík

Především první polovina dokumentu má neskutečnou energii, bohužel druhá polovina přesně naopak tempo brutálně ztratí a dokument tak nějak doklopítá do zdárného konce. Samotná přítomnost Pierre Richarda se omezila jen na komicko-trapné pohyby a pohledy, jinak mluví jen vypravěč a on sám v dialozích natočených dávno předávno. Nestandardně natočený dokument, který ale většinu diváků určitě potěší a naladí diváka k tomu, aby si nějakou tu praštěnou komedii opět pustil. Hudba: Vincent Theard ()

Pierre

Naprostý souhlas s Enšpíglem. V tomto případě opravdu nepotřebuju poslouchat řeči nějakých mudrlantů o definici roztržitého člověka, společnosti apod. Mnohem víc bych ocenil rozhovory s Pierrovými kolegy (Depardieu, Veber, Zdi, Birkin, Maccione atd.) A nezmínit se ani písmenem o Vladimíru Cosmovi je těžký hřích. Na druhou stranu mám velkou radost z ukázek z archivních rozhovorů s Pierrem, s pantonomických meziher , dabingu Petra Olivy a hlavně závěrečného dojemného zařazení Pierra do síně slávy mezi jeho oblíbené grotestní komiky. ()

filmmovier

Fajn dokument, jen by to ale chtělo trochu míň všech těch šíleně trapných vědeckých analýz a komentářů a víc všeho ostatního, zejména pak Richarda a rozhovorů s ním, samozřejmě. Ty němé předěly s ním byly natočeny moc krásně a závěr mně vyloženě dojal. Pořád je to ale nadprůměrný dokument, který skvěle představuje kariéru jednoho z největších komiků, ale bohužel jenom tu filmovou a komediální v 70. a 80. letech, což je trochu škoda. A taky veliký dík za Petra Olivu. 70%. ()

rikitiki

Francouzské dokumenty velmi často pomíjejí fakta. Takže o životě Pierra Richarda se toho moc nedozvíme, spíš něco o jeho tvorbě, ale ani to není slavné. Zajímavostí je samotný Pierre Richard, který dokument bezeslovně glosuje krátkými skeči. SHRNUTÍ: Ale je pravda, že on má dar působit vtipně už jen tím, že vejde na scénu. ()

topi

Zmapovat život a dílo tohoto legendárního francouzského komika by mělo být natočeno podrobně jako seriál minimálně o deseti hodinových dílech. Do padesáti minutové stopáže se prostě vše nacpat nedá a tak poznáme z větší části jen Pierrovu kariéru dvacetiletky z období sedmdesátých a osmdesátých let. I tak je to hodnotný dokument o životě komika, jehož nikdo nikdy napodobit nedokázal a ani nedokáže. Osobnost velkého talentu. Krásně dojemný je konec, kdy se mezi komiky němé éry zařadí i ten roztržitý, který je nesmělý, ale léčí se. ()