foto

Zahi Hawass

  • nar. 28.5.1947 (73 let)
    Damietta, Egypt

Biografie

Dr. Zahi Hawass (narozen 28. května 1947, Damietta, Egypt) je generálním tajemníkem Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA), je jedním z předních světových egyptologů a v posledních letech se stal pro své časté vystupování v dokumntárních pořadech o egyptské civilizaci mezinárodně známým i mimo archeologické kruhy.

ocenění:
Čestný doktorát z Nové univerzitě v Lisabonu v Portugalsku
2011 - Dr. Hawass získal čestný doktorát z Nové univerzity v Lisabonu jako uznání jeho vědeckých příspěvků k poli egyptologie a archeologie. Osobnost roku ocenění od La Asociación Plataforma Para Fomento de los Oficios Artisticos (APFOA)
2010 - Dr. Hawass získal toto ocenění jako uznání pro jeho příspěvky k egyptologie, a to zejména jeho hlavní objevy a restaurátorských prací.
Jmenován jako skutečný člen rakouského Archeologického ústavu
2010 - pozvání, aby se stal Aktuální poslanec rakouského archeologického ústavu pro jeho vztah s výzkumem Ústavu.
Rakouské Velké vyznamenání cti v Silver eith Star
2010 - Dr. Hawass získal toto ocenění na počest svých příspěvků do egyptologie a jeho dlouholeté spolupráce s rakouskou archeologického ústavu v Káhiře.
Cape Breton University / Canadian International College Zvláštní cena
2010 - Dr. Hawass byl oceněn zvláštní ocenění od CBU / CIC pro jeho službu jako vzor úspěchu v oblasti egyptologie.
Čestný doktorát z univerzity v Veliko Tarnovo, Bulharsko
2010 - Dr. Hawassovi byl udělen čestný doktorát na univerzitě ve Veliké Tarnovo, Bulharsko jako uznání jeho úsilí o zachování kulturního dědictví Egypta.
Čestný doktorát na Katolické univerzitě v Santo Domingu v Dominikánské republice
2009 - Dr. Hawassovi byl udělen čestný doktorát na Katolické univerzitě v Santo Domingu v uznání jeho úsilí o zachování a ochranu egyptského kulturního dědictví, stejně jako jeho úspěchy v oblasti archeologie.
Čestný doktorát z Bansomdejchaopraya Rajabhat University v Bangkoku, Thajsko
2009 - Dr. Hawassovi byl udělen čestný doktorát z Bansomdejchaopraya Rajabhat University, Thajsko v uznání jeho příspěvků k poli egyptologie nad jeho kariéry.
Medaile španělského Řádu umění a kultury
2009 - Dr. Hawassovi byl udělen HE Cesar Antonio Molina, španělský ministr kultury, v uznání jeho příspěvků do světové kultury a jeho vřelý vztah se Španělskem.
World Tourism Award
2008 - Dr. Hawass byl poctěn cenou World Tourism jako uznání jeho dynamické a účelné vedení při rozvoji a zavádění inovativních plánů pro řízení a ochranu kulturního dědictví Egypta.
Zlatá medaile královské dudácká muzika provincie Ourense, Španělsko
2008 - Dr. Hawassovi byl uděleno uznání pro jeho neúnavnou práci na podporu a ochranu egyptského kulturního a archeologického dědictví. Předchozí laureáti tohoto ocenění jsou také Jejich Veličenstva král a královna Španělska, společně s Jeho Svatosti papeže Jana Pavla II.
Velitel, Záslužný řád Italské republiky
2008 - Dr. Hawass získal hodnost velitele Řádu za zásluhy o Italskou republiku. Tato pocta je titul jako uznání vynikajících příspěvků pro literaturu, ekonomiku, veřejné služby, a sociální, dobročinným a humanitární činnosti.
Důstojník, Řád umění a literatury Francouzské republiky
2007 - Francouzská republika ctí Dr. Hawasse stupněm inspektora v Řádu umění a literatury. Dr. Hawass se připojí ke skupině mezinárodních laureátů této ceny, včetně Williama Faulknera a Ella Fitzgeraldová, mimo jiné.
Paestum Archeologie Award
2006 - Borsa Mediterranea del Turismo Archaeologico a turistická kancelář provincie Salerno, Itálie udělali Dr. Hawassovi tuto cenu, která slaví úspěch v archeologii, podporu středomořské spolupráce, a podporu kulturního dědictví.
Emmy Award
2006 - Dr. Hawass byl poctěn americkou akademií televizních umění a věd Emmy za svůj výkon v dokumentárním filmu. On je první egypťan který přijal toto prestižní ocenění.
Nejlepší na výstavě archeologie v Dětském muzeum v Indianapolis
2006 - V Dětské muzeum v Indianapolis vystupoval Dr. Hawass na výstavě, učil děti o archeologii.
V časopisu Time 100 je jeden z nejvlivnějších lidí roku 2005
2006 - Time Magazine vybral Dr. Hawasse jako jednoho z předních světových 100 nejvlivnějších osobností roku 2005.
Ocenění "Adventures of the Mind"
2005 - Dr. Hawass byl jedním z 30 známých intelektuálů, včetně nositelů Nobelovy ceny, kteří byli vyzváni, aby přednášel pro 150 vynikajících amerických středoškoláků na Stanfordově univerzitě.
Čestný doktorát, Americká univerzita v Káhiře
2005 - Dr. Hawassovi byl udělen čestný doktorát od americké univerzity v Káhiře.

"Egyptian Pioneer Award," španělská egyptologická společnost
2002 - Dr. Hawass byl oceněn španělskou egyptologickou  společností jako jeden z pěti "egyptských ženistů," spolu s Naguib Mahfouz, Omar Sherif, Umm Kalthoum, a Ahmed Zuweil.
Explorer-in-Residence, National Geographic Society
2001 - Dr. Hawass byl vybrán National Geographic Society jako Explorer-in-Residence jako uznání jednoho z největších světových předních vědců a badatelů.
Stříbrná medaile, Ruské akademie přírodních věd
2001 - Ruská akademie přírodních věd ocenila Dr. Hawasse stříbrnou medailí a členství v akademii.
Mellon Fellowship, University of Pennsylvania
2000 - Dr. Hawass byl vybrán pro Mellon Fellowship z University v Pennsylvanii.
Golden Plate Award od americké akademie pro úspěch
2000 - Americká akademie pro úspěch předala Dr. Hawassovi cenu Golden Plate, která oceňuje jedince za vynikající výkony jako "zástupce mnoha lidí, kteří vynikají" ve svých oborech.
First-Class Award v umění a věd
1998 - Egyptský prezident Hosní Mubarak ocenil Dr. Hawass s touto cenou, která je jednou z nejprestižnějších v Egyptě, jako uznání jeho úsilí o obnovení Velké sfingy v Gíze.
"Pride of Egypt"
1998 - Dr. Hawass byl oceněn "Pride of Egypt" toto ocenění je od členů zahraničního tisku v Egyptě jako uznání jeho úspěchů v archeologii.
Fulbright Fellowship
1980 - Zahi Hawass získal Fulbrightovo stipendium ke studiu na University of Pennsylvania, kde získal doktorát v roce 1987.

✽ Veassë Taurina "Ainy" Celva ✽

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2018 Hausbot Petra Horkého (TV pořad)
2012 Hyde Park Civilizace (TV pořad)
2000 Opening the Tombs of the Golden Mummies: Live (TV pořad)
1981 20 heures le journal (TV pořad)