Reklama

Reklama

Příběhy civilizací

(seriál)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Téměř všechny příběhy velkých civilizací končily jejich rozpadem. Zdá se, že i my stojíme na křižovatce. Může se stát, že budeme následovat osud všech pradávných vyspělých civilizací, které zanikaly nebo se proměňovaly? Vědecká bádání ukazují, že lze nalézt a definovat určité opakující se jevy, které pády vyspělých civilizací provázely. Šestidílný seriál natáčel Petr Horký po celém světě. Postupně se s egyptologem Miroslavem Bártou začal zaměřovat na principy, které provázely kolapsy všech civilizací. Nad tématem se zamýšlejí protagonisté zvučných jmen, například Zahi Hawass, Joseph Tainter, Jane Goodallová nebo Scilla Elworthyová. Z českých vědců pak Dana Drábová, Petr Pokorný nebo Václav Cílek. (Česká televize)

(více)

Recenze (7)

FOCKE_WULF 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Funguje Lidstvo na Zemi jako parazit? Jednoduchá otázka, stačí upřímně zodpovědět, jestli jsme s přírodou v symbióze. Jedná se o situaci win - win? Nebo jenom kořistíme? Jsme báječní těžaři, tisíce děkovných dopisů za skvělé dálnice, ropovody, oceány poseté petlahvemi a ropnými skvrnami, radioaktivitu, světelný smog a všechno nádherné, co produkujeme. A jestli se skutečně blíží pád civilizace, což už by planeta potřebovala jak prase drbání, tak se musíme ujednotit na ideologii, která nás všechny spojí, a tou je v současné době JÁSTVÍ, to úžasné sebedojímání nad jedinečností a důležitostí každého subjekta. Kdo třeba byl na Macoše a viděl všechny ty blbečkovce, jak se marně snaží udělat selfí s propastí, ví, o čem mluvím.___Moje zvláštní specifická úvaha - tento systém věcí se zhroutí z toho důvodu, že už sám sebe nebaví, je neinvenční, znuděný, rigidní a mimoevoluční. ()

Reklama

subic 

všechny recenze uživatele

Příběhy civilizací, aneb co s námi bude, jak uvádí název posledního dílu. Je to takové filozofické rozjímání o nás, co bude, na základě toho, co už bylo. 7/10 ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Já si pamatuji na pořad Petra Horkého Oáza, který mě v dětství/pubertě moc bavil. Pak se mi tento muž ztratil z dohledu, byť teda pro televizi dělal dál. Tento projekt je ale nesmírně zajímavý, protože na téma porovnání minulých civilizací v kontextu srovnání s tou naší už bylo napsáno i několik knih světových autorů. A je zajímavé, že každá civilizace, ať různě vyspělá, s různými morálními standarty, kulturou, přístupem k přírodě, jiným civilizačním vývojem či dobou, kdy se vyvíjela skončila nakonec stejně - zánikem. Naše civilizace je nejdelší ve své historii. Přesto, nebo právě proto zažíváme velkou krizi hodnot. Nevíme jak nakládat s odpady, jak se chovat k životnímu prostředí a jak šetřit naše zásoby čehokoli. Faktem je, že kolega níže má pravdu. Nebyly vysloveny žádná skutečná fakta, která by někam vedla. Ani se závěry badatelů nesouhlasím. Že se vlastně nic neděje, že na tom nejsme tak špatně, ačkoli řada vědců tvrdí, že je za minutu dvanáct, co se znečištění klimatu nebo tání ledovců týče a to jsou důsledky lidského chování. Všichni, kteří se projektu účastnili alespoň slovem spíše říkali, co je pravda a kde jsme nyní, ale řešení žádné. Opakování toho, co víme je sice hezké, ale jak ze současných nebo budoucích problémů ven? ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Je asi moje chyba, že jsem hlavně kvůli Miroslavovi Bártovi měl dost vysoká očekávání, která se ale příliš nenaplnila. Byla vyslovena sice celá řada pravd, ale na můj vkus příliš obecných a navíc jakýmsi jen vlažným,  ne příliš motivujícím způsobem. Autoři jako by se báli vstoupit na tenčí led a rozhněvat třeba i své chlebodárce, kdy svobodné a třeba i provokativní diskuzi už není v mainstreamu opět přáno. Plíživá bezzubá autocenzura je sice možná z kariérních důvodů pochopitelná, ale je bohužel zároveň ke škodě věci samotné. Žádná skutečná řešení (nezbytnost systémových změn) nebyla ani naznačena. ()

Galerie (29)

Reklama

Reklama