foto

Dakota Goyo

  • nar. 22.8.1999 (20 let)
    Toronto, Ontario, Kanada

Biografie

Celým jménem Dakota Goyo Avery se narodil 22. srpna 1999 v kanadském Torontu. Je synem Debry Goyo, bývalé modelky a zpěvačky, která se stará o jeho kariéru a Davida Goyo. Má dva starší bratry Dallas Goyo a Devon Goyo.

První zkušenosti přicházejí s hudebním komediálním seriálem pro předškolní děti stanice Disney Channel, JOJO´S CIRCUS (2003), kde malý Dakota Goyo propůjčuje hlas postavičce Little Blue. Jeho přirozené herectví, emocionální projev a schopnost zapamatovat si scénář v tak mladém věku mu otevřely dveře k rolím v několika televizních a animovaných seriálech.

Mezi jeho nejlepší pak patří role v televizním filmu ULTRA (2006), TV animovaném seriálu SUPER WHY! (2007) jako Little Boy. Ve třech dílech (2009) detektivního TV seriálu MURDOCH MYSTERIES (2008) si zahrál roli chlapce Alwyna Jonese. Jako Nicki si zahrál v TV seriálu THE LISTENER (2009) nebo ve stejném roce Austina Hesta v MY NEIGHBOR´S SECRET. Mladého Tommyho Conroye v HAPPY TOWN (2010). V roce 2010 pak propůjčil hlas kreslené postavičce “Timmy Trible“ ve čtyřech epizodách animovaného seriálu televizní stanice CBS, ARTHUR (od r.1996).

Na svůj věk si Dakota Goyo zahrál už i v několika celovečerních filmech. Jeho první hlavní role přišla již v útlém věku šest let, když si zahrál Teddyho Kernana v REPORTÉR V RINGU (2007) po boku herců jako Samuel L. Jackson nebo Josh Hartnett. Za tuto roli byl nominován na Young Artist Award. V sedmi letech si pak zahrál po boku Susan Sarandon a Christophera Plummera ve filmu CITOVÉ POUTO (2007). V 9 letech pak vedle Woody Harrelsona jako Jack Carter - devíti v DEFENDOR (2009).

Na počátku roku 2010 hledá studio DreamWorks Picture mladého herce pro připravovaný film OCELOVÁ PĚST. Ve věku deset let byl vybrán právě Dakota a mohl si tak zahrát jednu z hlavních rolí. Po boku Hugha Jackmana (Charlie Kenton) hraje jeho syna, Maxe Kentona. Film režiséra Shawna Levyho a producenta Stevena Spielberga měl v USA premiéru v říjnu 2011. Do konce září 2010 Goyo dokončil natáčení filmu OCELOVÁ PĚST a byl ihned obsazen v napjatě očekávaném akčním fantasy studia Marvel a režiséra Kennetha Brannaha, THOR, který měl v USA premiéru v květnu 2011. Zde si zahrál mladého Thora po boku herce sir. Anthony Hopkinse.

Jelikož mu není cizí dabování postav v animovaných filmech a seriálech, je v 11 obsazen do nově připravovaného animovaného akčního dobrodružství studia DreamWorks Animation, RISE OF THE GUARDIANS, kde propůjčí hlas postavě Jamieho. Objeví se tak po boku herců jako jsou: Alec Baldwin, Jude Law, Hugh Jackman, Chris Pine a Isla Fisher.

V roce 2009 byl také jedním z adeptů do připravovaného filmu CESTA, kde měl hrát po boku Viggo Mortensena. Dakota se nakonec dostal do finálního výběru s dalším mladým hercem Kodim Smit-McPhee, který byl pro roli Mortensenova syna ve finále vybrán.

V nynější době má také dva psy, Chloe a Abby a v osobním životě rád hraje golf a šachy. Soudě podle těchto pozoruhodných výkonů, má tento mladý herec před sebou hvězdnou kariéru a již dnes má do budoucna připraveno několik nových projektů.

Jiří "Beastmaster4" Novák

Herecká filmografie

Filmy

2019 The Legend of William Tell: 3D
2014 Noe
Volání divočiny
2013 Temné nebe
2012 Legendární parta
2011 Ocelová pěst
Thor
2009 Defendor
Utajený zločin (TV film)
2007 Citové pouto
Reportér v ringu
2006 Ultra (TV film)

TV seriály

2010 Happy Town (TV seriál)
Questions and Antlers (E06)
Hodina duchů (TV seriál)
2009 The Listener (TV seriál)
Případy detektiva Murdocha (TV seriál)
Vlkodlaci (S02E12)
Rekonvalescence (S02E09)
Já, Murdoch (S02E08)
2007 Super Why! (TV seriál)
2003 JoJo's Circus (TV seriál)
1996 Arthur (TV seriál)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace