Reklama

Reklama

Jon Spaihts


New York City, New York, USA

Biografie

Jon Spaihts je americký filmový scenárista a spisovatel. Spaihts je synem Jean Spaihtse, počítačové programátorky, a Jima Spaihtse, který je elektronický inženýr. Spaihts je absolventem Princetonské univerzity.

Jeho sci-fi romantika Pasažéři (2016) byla zařazena na Černou listinu neprodukovaných, ale vysoce hodnocených scénářů z roku 2007. Keanu Reeves a Stephen Hamel najali Spaihtse, aby napsal scénář pro jejich film, jenže aby jim ten film mohl napsat, tak se museli původně připojit ke Spaihtsovu opuštěnému scénáři k sci-fi filmu Shadow 19. Poté, co Reeves souhlasil, že bude produkovat s Hamelem Pasažéry, Spaihts byl povolán Scottem Freeem, aby napsal další filmy do Vetřelecké ságy, a to dva prequel filmy, které režíroval Ridley Scott. Spaihts nakonec napsal film Prometheus (2012), který ještě ke konci musel přepisovat scenárista Damon Lindelof. Pro New Regency Spaihts také napsal scénář k thrillerovému filmu Černá hodina (2011).

Spaihts pracoval na filmové verzi „Sv. Jiřího a Draka“ pro Sony Pictures, jenže ten nevznikl a místo něho vznikal film studia Disney s názvem Children of Mars. V roce 2012 podepsal smlouvu se studiem Jerry Bruckheimer Films, aby mohl zadaptovat grafický román Ashleyho Wooda „World War Robot“, jenže místo něj napsal vesmírný dobrodružný film založený na jeho vlastním originálním námětu.

Spaihts je také spoluautorem scénáře k filmu Doctor Strange z roku 2016 od Marvel Studios. Spaihts je zároveň i spoluautorem scénáře k remakeový verzi filmu Mumie (2017), kterou režíroval Alex Kurtzman. V roce 2013 začal Spaihts pracovat na scénáři k remakeu muzikálu Black Hole (1979) od Walta Disneyeho.

Práva k jeho sci-fi scénáři k Pasažérům byla původně prodána společnosti Weinstein, kde hlavní role měly hrát Keanu Reeves a Reese Witherspoon, film měl režírovat režisér Hry o trůny (od r. 2011) Brian Kirk. Projekt byl později odkoupen Sony Pictures v roce 2014. Film byl produkován společností Original Film and Company Films, kde se režie chopil Morten Tyldum a do hlavních rolích byly obsazeny Jennifer Lawrence a Chris Pratt.

Spaihts napsal několik knih pro Princentonskou univerzitu. Spaihts žije a pracuje v Benátkách a v Kalifornii. Je ženatý s herečkou Johannou Watts. Také se živí jako fotograf.

Cever

Scenárista

Herec

Tvůrce

TV seriály
2021

Dune: The Sisterhood

 

Pilot (E01)

Ovládací panel

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama