Reklama

Reklama

Russell Means

Russell Means

nar. 10.11.1939
Pine Ridge, South Dakota, USA

zem. 22.10.2012 (72 let)
Porcupine, South Dakota, USA

Biografie (1)

Oglala / Lakota Sioux Russell Means se narodil v rezervaci Pine Ridge v Jižní Dakotě 10. listopadu 1939. Jeho domov je v současné době nejchudší z indiánských rezervací na území USA. Russell Means byl jedním z nejvýraznějších aktivistů hnutí za práva indiánů (AIM – American Indian Movement), do kterého vstoupil v roce 1968 a byl z jedním z vůdčích postav při protivládním protestním obsazení Wounded Knee – místa, kde v roce 1890 došlo k masakru obyvatel rezervace… (více)

Zajímavosti (4)

Tygří oči (2012)

  • Tatanka Means (Martin Ortiz) a Russell Means (Willie Ortiz) boli aj v skutočnom živote syn a otec. Russell, aktivista hnutia amerických indiánov, zomrel na rakovinu pažeráka krátko po skončení natáčania. Jeho postava vo filme má takisto rakovinu. (Sufferer)

Poslední Mohykán (1992)

  • Indiáni používají v boji různé typy válečných kyjů a tomahawků. Čingačgúk (Russell Means) používá – viz závěrečná scéna s Maguou (Wes Studi) – válečný kyj připomínající pažbu pušky, tzv. "Gunstock war club". Tento válečný kyj byl vyráběn z tvrdého dřeva a byl oblíben napříč indiánskými kmeny. Typické pro tuto zbraň jsou výrazné hrany, zdobení a kovové hroty či ostré hrany zesilující smrtící účinek zbraně. (Kirman)

Poslední Mohykán (1992)

  • Čingačgúk (Russell Means), Unkas (Eric Schweig) a Magua (Wes Studi) používají v boji britské předovky s křesadlovým zámkem "Brown Bess" (hnědá Bětka). Jedná se o mušketu s hladkým vývrtem hlavně, která měla ráži 19 mm (.75 cal) a účinný dostřel cca 100 m. (Kirman)

Galerie (4)

Reklama

Herec

Host

Pořady
1993

Politically Incorrect

Ovládací panel

Fanklub

(3)

Reklama

Reklama