foto

Clint Walker

  • nar. 30.5.1927
    Hartford, Illinois, USA
  • zem. 21.5.2018 (90 let)
    Grass Valley, California, USA

Biografie

Do pozice oblíbeného filmového - westernového hrdiny se vypracoval z ničeho, a jen málokdo, tím spíše filmoví herci mohou říct, že poznali ve svém životě tak tvrdou a zocelující práci, jako dva metry vysoký, vypracovaný  Clint Walker. Narodil ve státě Illions v Hartfordu dne 30. 5. 1927. Eugenova rodina (tak se jmenoval vlastním jménem) neoplývala právě bohatstvím. Poté, co musel z finančních důvodů opustit studia na vysoké škole, vstoupil k obchodnímu loďstvu. Po válce zásoboval na běžkách různá odloučená místa v kanadských lesích, pracoval jako dělník, kácel stromy, pracoval na pile, vyzkoušel si práci těžaře na ropných polích, jezdil na Mississippi jako převozník.

Nakonec se ocitl v Kalifornii, kde začínal jako tajný agent pracovat pro soukromé detektivní agentury na Long Beach. Jako hotelový detektiv v prestižním hotelu Sands v Las Vegas se měl možnost setkat i s několika  vlivnými lidmi z Hollywoodu. Tak to bylo i při setkání s hercem Henry Wilcoxonem, který mu nabídl setkání s Cecilem B.DeMillem, a on díky své nepřehlednutelné postavě získal roli v Desatero přikázání - The Ten Commandements – roli kapitána stráže rok 1956. Právě tady ho uviděl produkční ze spol. Warner Bros a okamžitě se začal pídit po tom, kdo je ten pohledný, vypracovaný vysoký muž. V roce 1957 už natáčí hlavní roli ve The Travellers – Cheyenne Bodie, 1958 následuje další western Fort Dobbs – Gar Davis, zajímavě laděná „indiánka" Yellowstone Kelly – Kelly 1959.

Televize a seriály na sebe nenechaly dlouho čekat a v roce 1960 hraje v Maverickovi, a ve westernu Hadley´s Hunters.  Dobrodružné drama Gold of the Seven Sains  a hlavní role Jima Rainbolta. Mužný Walker se stal  na sedm let hrdinou TV seriálu (1955-1962) CHEYENNE – v roli Cheyenne Bodieho – které bylo takovým nezávislým pokračováním jeho předešlé filmové role z filmu Travellers. Série se stala obrovským hitem a společnost Warner Home Brothers odstartovala  další westernové seriály.

Co se týká Clintova soukromého života, byl třikrát ženatý. S Vernou Garver od září 1948, narodil se jim syn. Manželství bylo rozvedeno v roce 1968. Druhou manželkou byla Giselle Hennessy od května 1974 do roku 1994, když zemřela na rakovinu. Třetí manželství se Susan Cavallari uzavřel  roku 1997 a trvá dodnes.

Že umí hrát, a není jen pohledný svalovec dokázal  Walker ve snímku známém u nás asi nejvíc – v roli Samsona Poseye v Tucet špinavců – The Dirty Dozen s výborným Lee Marvinem v hlavní roli  z roku 1967, nebo ve filmech Night of the Grizzly, nebo WWW2 – film Franka Sinatry, nebo The White Bufalo. Nehledě na spousty TV filmů a seriálů -  Yuma, Hartcastle and MacCormick, Love Boat a mnoho dalších. Posledním z jeho snímků je seriál Kung Fu z roku 1995.

Clint je ještě dnes v dobré fyzické kondici i přes svůj vysoký věk. Setkává se s lidmi a rozdává autogramy, při návštěvách různých shromáždění, na filmových festivalech a akcích s námětem „západní dědictví", nebo West Legend festival – který se koná každý rok v Utahu v Kanabu. I Clint byl uveden za své zásluhy o filmový western  do westernové síně slávy.

Marta "clara.bow" Holubová

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2003 ABC's 50th Anniversary Celebration (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky