Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama (2013)

Film je viacej spoveďou Doroty Nvotovej o jej niekoľkoročnej životnej etape, než dokumentom o Nepále či živote v Kathmandu. Do hlavného mesta krajiny nazrieme skrz Dorotine dobročinné aktivity v ňom (pomáhanie deckám v domove a na ulici), ale keby nám tvorcovia povedali doplnkovým voice-overom aj niečo všeobecné o miestnom živote, snímka by dostala rozmernejšiu dokumentaristickú hodnotu. Porovnávanie "neľahkosti bytia" tam a v Bratislave však v Dorotinom podaní bezprostrednej a úprimnej holky, ktorá si neberie servítky na ústa, robí film dostatočne osobným a autorským na to, aby ste si v ňom našli nejakú tú myšlienku a s hrdinkou sympatizovali. Pekná hudba.

Záhada Hory mrtvých (2013)

Scénárista má bujnú fantáziu a na tajuplné, dodnes neobjasnené skutočné udalosti navliekol hororové a sci-fi témy ako z béčkového hororu, ktorý v kinách nemá čo hladať. Koncept nájdených real-footage nahrávok film veškerou logikou opakovane popiera, z postáv americkej skupinky dobrodruhov vás žiadna ničím nezaujme a herecké výkony miestnych Rusov su smiešne (spovedaná babička, nenápadne čítajuca text, no comment). Vo finále nechýba hororové napätie, ale celkovo je to strašná hovadina.

Iron Man 3 (2013)

Skyfall marveláckych adaptácií. Temnejší a dospelejší tón pôvodnej chlapčenskej zábavke Jona Favreaua sakra pomohol. Realista a cynik Shane Black Irona Mana miluje a čoby osobnostne najzaujímavejšieho marveláckeho hrdinu ho charakterovo rozpracováva do hĺbky, akej sa (pri súčasnom zachovaní marveláckej hravosti) zatiaľ žiaden avenger nedočkal. Starkove city a ochranárske potreby k Pepper sú hmatateľnejšie, jeho existenciálne úvahy sebakritickejšie a trefnejšie. K tomu skvelo rozohraná partia na dobrákov a záporákov, kde zmysel dáva ako postava sekundárnej Starkovej čučoriedky z minulosti Rebeccy Hall, tak - a to hlavne! - obaja záporáci (Raimi, uč sa). Tí servírujú jeden chytrý, v rámci vnímania súčasných kostlivcov svetovej politiky provokatívny zvrat, ktorým zároveň dávajú priestor lahôdkovej kreácii môjho obľúbenca Kingsleyho. K tomu (hlavne v druhej polovici) kanonáda skvelého humoru a prehľadnej, ohňostrojovej akcie, pri ktorej si poviete, že špeciálne efekty sa už nemajú kam ďalej posunúť (všimnite si v záverečných titulkoch početnost "Digital Efects Crew"). Iron Man 3 je inteligentná blockbusterová supershow zapálených nadšencov a perfekcionistov, ktorej som prepadol tiež pre množstvo detailov či jednotlivostí – krehká Gwyneth v elegantnom bielom kostýme, nápady s iron-manovskou rukavicou a samoobliekacím brnením, b&w-buddy-teamovka pripomínajúca zlaté časy Smrtonosných zbraní, či famózna aeroscéna s chytrým využitím 3D rozmiestnenia padajúcich ľudí v priestore, efektne vyboostená Tylerovým superhrdinským motívom (pre mňa highlight scéna filmu). Marvel by si mal po vzore “lunaparku” Universal Studios otvoriť svoje Marvel Studios a tretiemu Iron Manovi v nich venovať samotnú sekciu.

Temné nebe (2013)

V polovici filmu ich napadne zapnúť vo všetkých izbách kamery s nočným videním, aby ráno odhalili, čo sa v noci dialo... Niekde medzi slávnymi časmi Aktov X a prvým Paranormal Activity by to bolo fajn. Dnes nemá tento crossover hororových konceptov čo ponúkuť a iba variauje stokrát videné. Zimomriavkové scény v ňom fungujú, ale je to výhra, keď vo filme funguje niečo iba vďaka práci zvukárov? Nevďačná béčková rola pre J.K. Simmonsa.

Jako za starejch časů (2012)

Vyviagrovaný Al Pacino v bordeli s ruskou štetkou? Prečo nie... Pohodová, jazzom podfarbená a starými kárami vyrekvizitovaná oddychovka, flegmaticky sa motajúca striedavo vtipnými epizódkami. Pacino s Walkenom pobavia aj vo filme, ktorý nikam nesmeruje, a ktorého zaver je vám jasný, nech sa ho scénárista snaží akokoľvek opakovane vyvracať. Najlepšie gagy zrejme nevymyslel on (ešte sa má čo učiť), ale ústredná dvojka.

Smrtelné lži (2012)

Koncipované ako thrillerová žánrovka, vzbudzujúca očakávanie prekvapivého či superchytrého rozuzlenia. To sa však nekoná a film vsádza na noirovú myšlienku (v štýle európskych "artoviek" či amerických oscaroviek), o ktorú sa čo do hĺbky zdelenia iba otrie. Zážitok ostáva napriek tomu skvelý, pretože divákova pozornosť a zvedavosť je udržaná od prvej do poslednej minúty. Celovečerný debutant Nicholas Jarecki získal rozpočet a top hercov na kvalitný scenár. Richard Gere tu podáva asi najlepší herecký výkon v jeho kariére.

Hluboko (2012)

Technicky kvalitne sfilmovaná zaujímavosť o týpkovi, ktorému sa pre fyzické predispozície podarilo neslýchané. Flashbacky, ktoré nám o ňom hovoria viacej, herecký výkon hlavného predstaviteľa, ani širokoúhlo a cez filtre nasnímané prostredie islandskej lokality však neubránia dojmu, že to malo ostať na poli kvalitného dokumentu. Divák, odchovaný na dokonalých búrkach, čaká od podobného celovečeráku predsalen hutnejšiu story.

Last Night (2010)

Štvoruholníková vzťahovka o láske, dôvere, vášni, nevere. Citlivo vykreslené, presne vystihnuté. Výborne zahrané. Geniálny Clint Mansell. Ak je pre vás téma blízka a čerstvá, čaká vás silný emocionálny zásah.

Bezpečný přístav (2013)

Disney verzia Nocí s nepriateľom. V hlavných úlohách fešný mariňák z Transformers, nejaká sympatická blondýnka a záporák, ktorý sa podobá na Cole Hausera a ktorý ako opilý psychopat nevzbudzuje žiaden rešpekt. Ako napínavý thriller za nula, ako romantika pripomína televíznu vycpávku na nedeľné popoľudnie.

Nevědomí (2013)

Kosinskiho sci-fi svetom nejde neodpustiť príbehové nedostatky, ak sa vôbec o nejakých nedostatkoch dá rozprávať. Jeho vízie technickej a dizajnovej dokonalosti a ambientné precítenie “zvuku reality” sú natoľko unikátne, že potreba viesť diváka vývojom príbehu popri nich takmer stráca opodstatnenosť. Kosinski prekračuje našu snovú predstavivosť. Žiť v jeho svete by znamenalo nepotrebovať čuch. Oblivion navyše posúvajú kupredu nie streľačky, ale neočakávané zvraty, a atmosféru má prihliadnuc k minimalistickej výprave fantastickú (minimalistickou výpravou rozumej krásne, pusté exteriéry Islandu a Kalifornie, kde nič nebliká ani nesvieti). Zvukovo-hudobné aranžmá v bazénovej scéne, a vôbec bazénová scéna sama o sebe, urobila tento film a skoro aj mňa. Spomenúc na scénu obliekačky v Tronovi začínam dúfať, že Kosinski pokladá prvé kamene nového subžánru transcendentného ero-sci-fi (rozumej erekcia v mozgu). Ak raz Google (a ČSFD) ovládnu svet, budú im k tomu hrať M83.