Rande na dvě noci (2014)

"Páni, ten chlap je vůl." - "Jak to myslíš?" - "Seznámili jste se na střední, ne? Takže si myslí, že seš určitej typ a myslí si, že potká stejnej typ holky znova, až bude připravenej. Ale až bude takovou už nenajde. Nemá ani tušení jak seš vzácná.." Romantická komedie "Rande na dvě noci" je především odpočinková slaďárna pro ženušky.. Super sexy holka má trable v lásce, tak se rozhodne (na základě motivace kamarádky) pro sexseznamku a z rande na jednu noc se shodou strašlivého počasí stane rande na dva dny.. No a Ti dva se zamilujou.. A aby to nebylo tak jednoduchý, tak tam prostě musí dojít k "drobným" komplikacím.. Prvoplánové už podle názvu, ale sympatický "kluk od vedle" Miles Teller to dost zachraňuje.. Jo a pak taky striptýzová sekvence.. Tak trošku pohádka se zajímavým základem o tom, že by spolu partneři měli především komunikovat..

Sázka na nejistotu (2015)

Jako přiznám se bez mučení, že svět Wall Street jde naprosto mimo mě a naprosto místy netuším o co jde.. Ale film "Sázka na nejistotu" má příjemné obsazení, svižné tempo a volí strategii polopatického vysvětlování.. Takové edukativní videjko kterak Evropa přišla k nedávné krizi.. Fajn vidět a zažít.. Steve Carell velmi dobře dupe herecky do pedálů..

Dívka na mostě (1999)

"Nikdy nevytáhnu šťastné číslo. Znáš ty lepící pásky na mouchy? Jsem jako ony. Přitahuju všechno smetí. Jsem jak vysavač, strhávám sebou všechnu špínu. Nikdy jsem neměla štěstí. Vše, co se pokouším dělat, dělám tak, jak se dělat nemá. Všechno, čeho se dotknu, zhořkne." - "Můžeš mi to vysvětlit?" - "Nemůžeš vysvětlit smůlu." Naprosto dokonalá romance, která netradičně překvapuje v každém okamžiku.. Hlavní hrdinové riskují na každém kroku a hrají si se štěstěnou.. Vyhýbají se lásce, hazardují se životem, absolutně respektují své "divné" povahy.. Šlehají si rizika a věří ve šťastnou myšlenku.. Mladá nymfomanka a vrhač nožů roztáčí kola osudu v dynamické road-movie.. Jedna z nejsilnějších smyslných scén je bezkonkurenčně sekvence s prkny.. "Řeknu Ti historku. Kdysi dávno, jsem žil v jedné ulici, v čísle 22. Viděl jsem do domku naproti přes ulici, a myslel si o těch lidech, že jsou šťastní, jejich pokoje byly víc prosluněné, jejich večírky víc zábavné. Ale ve skutečnosti byly jejich pokoje tmavé a malé, a oni také zírali jiným do oken přes ulici. Protože si vždycky myslíme, že štěstí je to co nikdy nemáme." |filmová výzva - Enšpígl|

Sing Street (2016)

Velice příjemné překvapení.. Pro hudební filmy, teen romance a osmdesátky mám tak nějak slabost.. A jako bonus irské prostředí, které není okoukané.. Všechno bylo roztomile uvěřitelné.. Hlavního hrdinu trošku zastínil charismatičtější starší brácha hulič Jack Reynor, ale i to nijak zvlášť nevadilo.. Soundtrack je naprosto boží a pár dní na něm budu ujíždět.. Jednoznačně doporučuju všem, co žrali seroš „Báječná léta“.. |filmová výzva - Enšpígl|

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Tématiku s králem Artušem mám ráda a tohle "nové" ztvárnění posouvá obzory :-) Ale.. Já ten humor chápu.. Chápu, co tím chtěl autor říct.. Přesně vím i chvíle, kdy se má divák smát a proč.. Jenže mne tenhle druh absurdního humoru prostě vyčerpává.. Asi jako krátké klípky dobrý, ale po úvodním nástřelu se postupem času stávám z přehršle vyhrocených vtipných situací otupělá a moje pozornost opadá.. Fajn se filmově vzdělat, ale tudy moje cesta humoru asi jen tak nepovede.. |filmová výzva - Ghoulman|

Arizona Dream (1993)

"Arizona Dream" je vlastně takový naprosto průměrný devadesátkový film, který těží z fantasmagorických představ hlavních hrdinů a absurdních situací z jejich prapodivných životů.. Herecké výkony jsou fajn, scénář překvapuje, ale děj se celkem na můj vkus až moc vleče.. To, co ze snímku "Arizona Dream" dělá výjimečnou podívanou je naprosto famózní nadčasová hudba Gorana Bregoviće, která přejede diváka hlubokým vjemem jako vlna tsunami.. Veškeré scény díky těmto neuvěřitelným tónům dostávají spalující náboj..

Bába z ledu (2017)

Dobrým českým filmům v hodnocení oproti zahraničí prostě nadržuju.. "Bába z ledu" je příjemná hořká komedie o lásce v pozdním věku.. Tak jako Marie Poledňáková ukazuje pozdní lásku ve slunečné hřejivé podobě v komedii „Líbáš jako Bůh“, tak se Bohdan Sláma zaměřil na tu mrazivě naturální stránku věci.. Myslím, že sexuální scénu Zuzany Kronerové s Pavlem Novým budu mít v sobě ještě hodně dlouho.. Nevěděla jsem, jestli se smát nebo brečet a nakonec jsem se rozhodla, že je to vlastně super, když má někdo koule natočit něco takového.. Život není lehkej, ale lidi si ho umí prostě díky lásce odlehčit.. A to je skvělá vlastnost našeho národa..

Rampa (1962)

Wow.. "La Jetée" je nadčasovým snímkem (nebo spíše sbírkou černobílých snímků?), který je originální nejen svým zpracováním, ale také bezkonkurenční tíživou atmosférou.. Naprosto nechápu, že jsem o něm zatím neslyšela.. "La Jetée" dokáže odvyprávět v půlhodince tolik emocí a položit tolik hlubokých vnitřně hlodajících otázek, než každý první soudobý film.. Nafocené scény se mi během okamžiku vpálily hluboko do mozku a jejich temná tajemnost ve mne bude rezonovat ještě dlouho.. Jediným vadítkem je, že jsem pointu odhadla už v první scéně.. Kouzlo filmu ovšem, i přesto, nebylo prolomeno.. |filmová výzva - Ghoulman|

Bez kormidla (2014)

Hudebnímu dramatu "Rudderless" rozhodně nelze upřít nezajímavost tématu.. Vzdáleně i připomíná novější filmový počin „Beautiful Boy“.. Příběh se nezaměřuje tragédii syna, ale zkoumá následné zpracování rány osudu jeho otcem.. Mrzí mě, že se děj víc nezaměřuje na přerod hlavního hrdiny z úspěšného kariéristy na podřadného alkoholika.. Hudba byla výborná, herci podávali slušný výkon, ale celkově mě prostě příběh nedokázal "zasáhnout".. Klouzal po povrchu a vlastně jsem neměla ani jednu postavu ráda.. Nedokázaly mne prostě dojmout..

Hra na pláč (1992)

Kdyby se Quentin Tarantino rozhodl v 90. letech natočit klasický noir na území Velké Británie, asi by vzniklo něco velmi podobného originálnímu thrilleru "Hra na pláč".. V čem všem je pozdější transsexuální dílko Neila Jordana "Snídaně na Plutu" veskrze pozitivní, tím je "Hra na pláč" jeho naprostým opakem.. Musím uznat, že jde o naprosto unikátní pohled na zvláštnosti mezilidských vztahů.. "Hra na pláč" pojímá téma lásky, přátelství a síle cti naprosto objektivně syrovým pohledem.. Snaží se bez hlubších vysvětlení světu nastavit zrcadlo a polopaticky mu sdělit, že opravdu není černobílý, ale má tisíce odstínů šedi.. Zpočátku je divák hozen do příběhu naprosto nepřipraven a když se konečně zorientuje, tak mu jako facka je naservírována další část příběhu, která je daleko silnější než úvod.. Nečekané zvraty, křehkost a zvrácenost vzájemných cit a emocionální ponurost - to jsou asi slova, která mne napadají, kdybych film měla nějak stručně charakterizovat.. |filmová výzva - Ghoulman|