Báječná léta (TV seriál)

The Wonder Years

Drama / Rodinný / Komedie

USA, 1988 - 1993, 42 h 10 min (Minutáž: 115x22–24 min)

Fred Savage, Eric Lloyd, Dan Lauria, Alley Mills, Olivia d'Abo, Jason Hervey, Danica McKellar, Michael Landes, Juliette Lewis, Daniel Stern, David Schwimmer, Giovanni Ribisi, Robert Picardo, Ben Stein, Wendel Meldrum, Jay Lambert, Arye Gross, Michael Paul Chan, Bentley Mitchum, Scott Menville, Lindsay Sloane, Eric Dane, Tom Wood, Chad Allen, Pat Crawford Brown, Richard Fancy, Paula Marshall, Joshua John Miller, Michael Bacall, Aimee Graham, Willie C. Carpenter, Jonathan Brandis, Michael Manasseri, Jack McGee, Seth Green, Earl Boen, Don Perry, Meredith Scott Lynn, Wendy Cox, Mike Hagerty, Victor Raider-Wexler, Gerry Bednob, A. J. Langer, Douglas Emerson, Lorna Scott, Cristine Rose, Lance Guest, Renée Humphrey, Brice Beckham, Mars Callahan, Salome Jens, Gary Carlos Cervantes, Angela Paton, Katie Wright, Raye Birk, Bobbie Eakes, Ford Austin, Nicolas Read, Dennis Arndt, Scott Jaeck, Vanessa Brown, Brandon Crane, Hoke Howell, Charles Tyner, Hunter Bodine, Ryan Francis, Candice Azzara, Kelly Packard, Robin Thicke, Gerrit Graham, Dustin Diamond, David Huddleston, Michael Ensign, Tom McCleister, Marguerite Moreau, Alicia Silverstone, Brad Hunt, Lindsay Price, Alan Fudge, Sean Stanek, Macon McCalman, Dianne Hull, Paul B. Price, Ellen Albertini Dow, Robert Jayne, Billie Bird, Kimberley Kates, Loanne Bishop, Jane Dulo, Peter Spellos, Roy Brocksmith, Nancy Fish, Sara Melson, Andy Berman, William Bogert, Deborah Rose, Bette Ford, Arlen Dean Snyder, Chris Demetral, Maxine Stuart, John O'Leary, Joseph David Whipp, Lanei Chapman, Wesley Mann, Billy Beck, Claude Earl Jones, Jonathan Del Arco, Madison Mason, Rebecca Staab, Philip Sterling, Al Ruscio, Rick Hurst, Helen Page Camp, Devon Odessa, Patrick Cronin, Troy Fromin, David Byrd, Maia Brewton, Golan Ramraz, Marty Zagon, Michael Gregory, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Breckin Meyer, Liz Torres, Daniel Stern (vyp.), Josh Saviano, Michael Weiner, Larenz Tate, Justin Whalin, Eric Foster, H. Richard Greene, Arye Gross (vyp.), Dante Basco, Ken Swofford, John Corbett, Mark-Paul Gosselaar, Matthew Faison, Kim Robillard, Holly Sampson, Tony Nittoli, Harrison Page, Danica McKellar (vyp.), Soleil Moon Frye, Julie Condra, Aron Eisenberg, Melora Walters, Rocky Costanzo, Fred Savage (a.z.), Dan Lauria (a.z.), Alley Mills (a.z.), Olivia d'Abo (a.z.), Jason Hervey (a.z.), Danica McKellar (a.z.), Josh Saviano (a.z.), Dante Basco (a.z.), Maia Brewton (a.z.), Brandon Crane (a.z.), Steven Gilborn (a.z.), David Huddleston (a.z.), Michael Landes (a.z.), Wendel Meldrum (a.z.), Tony Nittoli (a.z.), Robert Picardo (a.z.), Holly Sampson (a.z.), Ben Stein (a.z.), Ben Slack, Carl Steven, Carol Mansell, Barney Martin, Daniel Lee, Nicholas Hormann, Miguel Pérez, Ami Foster, Rick Scarry, Jim Zubiena, Sal Jenco, Jon Paul Steuer, Stacy Arnell, Sandy Helberg, Eda Reiss Merin, Pamela Gordon, Jean Speegle Howard, Edward Edwards, Julie Payne, Gregor Hesse, Eric Bruskotter, Brandis Kemp, John Brandon, William Bronder, Andrew Benne, Danny Breen, Bruce Ed Morrow, Gary McGurk

Seriál mého mládí. Seriál se kterým jsem vyrůstal a který mne díky dvojímu reprízování provázel i dobou dospívání. Začal se točit jen rok po mém narození a mne tento seriál prostě dostal. Ač se začal vysílat v době, kdy mi bylo nějakých sedm let, pamatuji si většinu detailů a pamatuji si, že jsem si hlídal dny a časy, kdy se vysílal a koukal jsem na něj. Jedná se o dojemné a mnohdy krásné a velmi upřímné nostalgické příběhy, které prostě v člověku musely zanechat hlubokou a nesmazatelnou stopu. Kevin Arnold, jeho starší brácha Wayne, Vinnie Cooperová, Paul a mnoho jiných postav mne provázeli v době růstu a dospívání a já na ně nedám dopustit. Některé epizody mi v hlavě utkvěly více, některé méně, ale stále je tam mám. Díl, ve kterém si děti přály barevnou televizi (tehdy novinka), ve kterém se všichni koukají na přistání na Měsíci, díl, ve kterém daroval Kevinovi děda pejska, díl, ve kterém Kevinova sestra propadla hnutí Hippies, atd. Ale nesmazatelně se mi vryl do hlavy závěrečný díl, který byl tak trochu smutný a Kevin nás seznamoval s tím, jak jeho rodina dopadla. A tehdy jsem pochopil, že život není zdaleka tak idylický, jak se může v dětství zdát. Rozhodně uděluji pět hvězdiček a v procentech je to plných 100%. Škoda, že takovýto seriál je jen jeden, ale zato v mém životě přelomový a nezapomenutelný. A jsem rád, že nezanikl hned po první sérii a celkem vzniklo 120 nádherných dílů. Sakra, teď jsem se naladil na silně nostalgickou vlnu, že asi strčím do videa jednu z kazet a ponořím do světa Kevina Arnolda. Jo, a abych nezapomněl, vynikající dabing Miroslava Donutila v roli dospělého Kevina, jež provází každým dílem, je stejně nezapomenutelný jako herecké výkony!(13.8.2007)

Nikdy bych nevěřila, že by se mi něco takového mohlo líbit. S nezájmem jsem zkoukla první díl a bylo jasné. Seriál si mě získal. A není to jen kvůli dokonalému dabingu, ale i kvůli všem těm situacím do kterých se Kevin dostává, jak pomalu po krůčcích dospívá ( což ukázkově vidíme i na hlavních představitelích )... všechno je to s klidem uvěřitelné, nikdo nepřehrává všichni hrají naplno. Fred Savage sympatický a v prvních dílech tak roztomilý - stejně tak jako jeho životní láska Winnie Cooperová. Pan Donutil naprosto skvěle zvládá komentování myšlenek hlavního hrdiny a já se pak jen divím, jaktože jsem tenhle dokonalý seriál neobjevila dřív. Vůbec by televizní vysílání neudělalo chybu, kdyby tento poklad vrátilo na obrazovky. Mě by tím neskonale potěšilo. Ač jsou některé díly nudné a nezáživné, napraví to hned epizoda další neboť ta vám vleze pod kůži a nikdy ji nezapomenete. S Kevinem jsem soucítila, nadávala mu, nebo mu vyvracela co říkal. Některé z částí byly tak dojemné že jsem mu chtěla pomoct. A v některých postojích které Arnold učinil jsou opravdu "klobouk dolů". Přiznávám, doprozatím jsem neviděla všechny epizody, ovšem už pomalu ale jistě finišuju ... a ani nevíte jak bych Kevinovi jeho Winnie přála ... i když vím že to tak asi nebude ;) A teď mi řekněte, která holka by nechtěla mít jen pro sebe takového chlapce jako je Kevin Arnold? A naopak který kluk by nebral Winnie Cooperovou? Tenhle seriál už nikdy nic nedokáže předčit. Báječná léta jsou opravdu báječným seriálem a vždy se k ním moc ráda vrátím.(27.5.2011)

Seriál ve kterém se musí hodně z nás poznat ikdyž jsou nepoměrně mladší a vyrůstali na druhé straně zeměkoule. Třeba jako já. Taky jsem měl svého Paula, taky jsem měl vysněnou Winnie i otravného bratra. --- První dvě série byly super, ale pak to docela šlo do nudy s občasnými lepšími díly. --- Kevin byl bovětšinou mladý a nerozvážný! - Winnie byla nádherná, ale tupá! - Paul byl mladý a vyčníval! - A další byli jací byli! Wayne kretén, taťka Jack autorita, mamka Norma pořádná a Ed Cutlip tělocvikář.(14.3.2009)

nostalgie k nostalgickýmu seriálu, nj, to bejvaly časy, když se lidi koukali na seriály normálním způsobem :), to zn. jednou tejdně jeden díl pěkně, to neni jako dneska....5 dílů za den.... :), ale né...má to svoje pro a proti, ale né, to jen tak na okraj, ale pamatuju si pár věcí, neviděl sem určitě všechny díly. Řekněme, že to prostě dávali, tak sem na to koukal, normální kluk, normální problémy, pamatuju si, že ta holka o něj ani moc nestála, ale von jí pořád nadbíhal....atd., já nevim, napadá mě hlavně to slovo: normální...ikdyž jasně..normální..víme...ale...nebo autentické(na to my diváci - všech seriálů a filmů a převážně amerických moc zvyklý nejsme..)(4.6.2011)

Dát něco jiného než 5 hvězdiček tomuhle seriálu by bylo asi jako dát spropitné WC-bábě na Brněnském hlavním nádraží - beze smyslu :O) Tenhle seriál mě naprosto uchvátil, má všechno to, co by člověk v dospívání, ale i po tom, měl vidět a to s notnou dávkou vtipu a kouzelné zábavy. Amerika v letech 60. viděna očima Kevina Arnolda, malého chlapce který dospívá ve své rodině, prožívá celý svůj život před očima diváků - první kroky, lásky, kamarádi, rodinné trable. Vše do sebe nádherně zapadá a tvoří jeden z mých nejoblébenějších seriálů na který se kdykoliv podívám znovu.(2.1.2006)

• - V celkově 15. epizodě s názvem "Poraženi" jsou autentické záběry ze srpna 1968 v Praze. (Pyron)

• - Jack Arnold se narodil 6.11.1927. Zemřel v roce 1975. (Kulmon)

• - Hlas vypravěčova syna v poslední epizodě patří Henrymu - skutečnému synovi vypravěče Daniela Sterna. (Kulmon)