Báječná léta (TV seriál)

The Wonder Years

Drama / Rodinný / Komedie

USA, 1988 - 1993, 42 h 10 min (Minutáž: 115x22–24 min)

Fred Savage, Eric Lloyd, Dan Lauria, Alley Mills, Olivia d'Abo, Jason Hervey, Danica McKellar, Michael Landes, Juliette Lewis, Daniel Stern, David Schwimmer, Giovanni Ribisi, Robert Picardo, Ben Stein, Wendel Meldrum, Jay Lambert, Arye Gross, Michael Paul Chan, Bentley Mitchum, Scott Menville, Lindsay Sloane, Eric Dane, Tom Wood, Chad Allen, Pat Crawford Brown, Richard Fancy, Paula Marshall, Joshua John Miller, Michael Bacall, Aimee Graham, Willie C. Carpenter, Jonathan Brandis, Michael Manasseri, Jack McGee, Seth Green, Earl Boen, Don Perry, Meredith Scott Lynn, Wendy Cox, Mike Hagerty, Victor Raider-Wexler, Gerry Bednob, A. J. Langer, Douglas Emerson, Lorna Scott, Cristine Rose, Lance Guest, Renée Humphrey, Brice Beckham, Mars Callahan, Salome Jens, Gary Carlos Cervantes, Angela Paton, Katie Wright, Raye Birk, Bobbie Eakes, Ford Austin, Nicolas Read, Dennis Arndt, Scott Jaeck, Vanessa Brown, Brandon Crane, Hoke Howell, Charles Tyner, Hunter Bodine, Ryan Francis, Candice Azzara, Kelly Packard, Robin Thicke, Gerrit Graham, Dustin Diamond, David Huddleston, Michael Ensign, Tom McCleister, Marguerite Moreau, Alicia Silverstone, Brad Hunt, Lindsay Price, Alan Fudge, Sean Stanek, Macon McCalman, Dianne Hull, Paul B. Price, Ellen Albertini Dow, Robert Jayne, Billie Bird, Kimberley Kates, Loanne Bishop, Jane Dulo, Peter Spellos, Roy Brocksmith, Nancy Fish, Sara Melson, Andy Berman, William Bogert, Deborah Rose, Bette Ford, Arlen Dean Snyder, Chris Demetral, Maxine Stuart, John O'Leary, Joseph David Whipp, Lanei Chapman, Wesley Mann, Billy Beck, Claude Earl Jones, Jonathan Del Arco, Madison Mason, Rebecca Staab, Philip Sterling, Al Ruscio, Rick Hurst, Helen Page Camp, Devon Odessa, Patrick Cronin, Troy Fromin, David Byrd, Maia Brewton, Golan Ramraz, Marty Zagon, Michael Gregory, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Breckin Meyer, Liz Torres, Daniel Stern (vyp.), Josh Saviano, Michael Weiner, Larenz Tate, Justin Whalin, Eric Foster, H. Richard Greene, Arye Gross (vyp.), Dante Basco, Ken Swofford, John Corbett, Mark-Paul Gosselaar, Matthew Faison, Kim Robillard, Holly Sampson, Tony Nittoli, Harrison Page, Danica McKellar (vyp.), Soleil Moon Frye, Julie Condra, Aron Eisenberg, Melora Walters, Rocky Costanzo, Fred Savage (a.z.), Dan Lauria (a.z.), Alley Mills (a.z.), Olivia d'Abo (a.z.), Jason Hervey (a.z.), Danica McKellar (a.z.), Josh Saviano (a.z.), Dante Basco (a.z.), Maia Brewton (a.z.), Brandon Crane (a.z.), Steven Gilborn (a.z.), David Huddleston (a.z.), Michael Landes (a.z.), Wendel Meldrum (a.z.), Tony Nittoli (a.z.), Robert Picardo (a.z.), Holly Sampson (a.z.), Ben Stein (a.z.), Ben Slack, Carl Steven, Carol Mansell, Barney Martin, Daniel Lee, Nicholas Hormann, Miguel Pérez, Ami Foster, Rick Scarry

Seriál ve kterém se musí hodně z nás poznat ikdyž jsou nepoměrně mladší a vyrůstali na druhé straně zeměkoule. Třeba jako já. Taky jsem měl svého Paula, taky jsem měl vysněnou Winnie i otravného bratra. --- První dvě série byly super, ale pak to docela šlo do nudy s občasnými lepšími díly. --- Kevin byl bovětšinou mladý a nerozvážný! - Winnie byla nádherná, ale tupá! - Paul byl mladý a vyčníval! - A další byli jací byli! Wayne kretén, taťka Jack autorita, mamka Norma pořádná a Ed Cutlip tělocvikář.(14.3.2009)

Srdeční záležitost, jako malý jsem tento seriál sledoval pravidelně, byl to můj "denní emoční chléb". Lásky a strasti Kevina Arnolda a Winnie Cooperové pro mne tehdy byly - v nadsázce myšleno - velkými milníky. Po značném odstupu jsem si seriál dal znovu a mohu říci, že mě vůbec nezklamal. Ano, některé herecké výkony jsou slabé (nebo mají kolísavý průběh), i přesto mohu seriál jen doporučit, jedná se totiž převážně o vtipnou a místy hořkou ukázku života šedesátých a sedmdesátých let v USA, která nám sic nejsou nejbližší, ale určitě si v něm můžeme najít své paralely.(28.10.2010)

Dospívání ve Spojených Státech v šedesátých letech podané s laskavým humorem a výborným dabingem, nic víc. Ale tohle je takové "nic víc", že to hravě vydá na ****, protože (jak tu mnozí podotýkají) Báječná Léta si držela vysokou úroveň po celou dobu svého trvání a hlavně se tu neobjevila tradiční patosovitá klišé, kterými jsou "velké" seriály typu BH 90210 napěchované.(16.9.2003)

Jeden z mých dětských nejoblíbenějších amerických seriálů a zároveň také jeden z prvních který se mě nesmazatelně vryli do mé paměti, vždycky jsem chtěl vypadat jako Kevin, fandil jsem mu, chtěl jsem být také tak inteligentí a pyšný na své rodiče a vždycky jsem si přál mít i takovou okouzlující holku, moji tajnou platonickou lásku Winnie (my generation). Miloval jsem ji tenkrát (ještě dřív než Jennie Garth nebo Annu Chlumsky) miluji ji dodnes ovšem s tím rozdílem, že tenkrát jsem ještě nevěděl co je to pořádně láska, dnes to možná vím ale ona by mě zas nechtěla:-) Samozřejmě báječná hudba z šedesátek, výchova po americku, svoboda, nostalgie ze vším všudy, prostě krása a hlavně mé bezstrarostné dospívání společně s tímto dlouhým seriálem. Nevím jestli by neuškodilo zopakování ale zároveň nevím jestli by to v dnešní době mělo ještě to prvotní kouzlo a jestli by to mladého diváka tak jako mě tenkrát oslovilo...(14.5.2006)

Seriál mého mládí. Seriál se kterým jsem vyrůstal a který mne díky dvojímu reprízování provázel i dobou dospívání. Začal se točit jen rok po mém narození a mne tento seriál prostě dostal. Ač se začal vysílat v době, kdy mi bylo nějakých sedm let, pamatuji si většinu detailů a pamatuji si, že jsem si hlídal dny a časy, kdy se vysílal a koukal jsem na něj. Jedná se o dojemné a mnohdy krásné a velmi upřímné nostalgické příběhy, které prostě v člověku musely zanechat hlubokou a nesmazatelnou stopu. Kevin Arnold, jeho starší brácha Wayne, Vinnie Cooperová, Paul a mnoho jiných postav mne provázeli v době růstu a dospívání a já na ně nedám dopustit. Některé epizody mi v hlavě utkvěly více, některé méně, ale stále je tam mám. Díl, ve kterém si děti přály barevnou televizi (tehdy novinka), ve kterém se všichni koukají na přistání na Měsíci, díl, ve kterém daroval Kevinovi děda pejska, díl, ve kterém Kevinova sestra propadla hnutí Hippies, atd. Ale nesmazatelně se mi vryl do hlavy závěrečný díl, který byl tak trochu smutný a Kevin nás seznamoval s tím, jak jeho rodina dopadla. A tehdy jsem pochopil, že život není zdaleka tak idylický, jak se může v dětství zdát. Rozhodně uděluji pět hvězdiček a v procentech je to plných 100%. Škoda, že takovýto seriál je jen jeden, ale zato v mém životě přelomový a nezapomenutelný. A jsem rád, že nezanikl hned po první sérii a celkem vzniklo 120 nádherných dílů. Sakra, teď jsem se naladil na silně nostalgickou vlnu, že asi strčím do videa jednu z kazet a ponořím do světa Kevina Arnolda. Jo, a abych nezapomněl, vynikající dabing Miroslava Donutila v roli dospělého Kevina, jež provází každým dílem, je stejně nezapomenutelný jako herecké výkony!(13.8.2007)

• - Jack Arnold se narodil 6.11.1927. Zemřel v roce 1975. (Kulmon)

• - V celkově 15. epizodě s názvem "Poraženi" jsou autentické záběry ze srpna 1968 v Praze. (Pyron)

• - Hlas vypravěčova syna v poslední epizodě patří Henrymu - skutečnému synovi vypravěče Daniela Sterna. (Kulmon)