Báječná léta (TV seriál)

The Wonder Years

Drama / Rodinný / Komedie

USA, 1988 - 1993, 42 h 10 min (Minutáž: 115x22–24 min)

Fred Savage, Eric Lloyd, Dan Lauria, Alley Mills, Olivia d'Abo, Jason Hervey, Danica McKellar, Michael Landes, Juliette Lewis, Daniel Stern, David Schwimmer, Giovanni Ribisi, Robert Picardo, Ben Stein, Wendel Meldrum, Jay Lambert, Arye Gross, Michael Paul Chan, Bentley Mitchum, Scott Menville, Lindsay Sloane, Eric Dane, Tom Wood, Chad Allen, Pat Crawford Brown, Richard Fancy, Paula Marshall, Joshua John Miller, Michael Bacall, Aimee Graham, Willie C. Carpenter, Jonathan Brandis, Michael Manasseri, Jack McGee, Seth Green, Earl Boen, Don Perry, Meredith Scott Lynn, Wendy Cox, Mike Hagerty, Victor Raider-Wexler, Gerry Bednob, A. J. Langer, Douglas Emerson, Lorna Scott, Cristine Rose, Lance Guest, Renée Humphrey, Brice Beckham, Mars Callahan, Salome Jens, Gary Carlos Cervantes, Angela Paton, Katie Wright, Raye Birk, Bobbie Eakes, Ford Austin, Nicolas Read, Dennis Arndt, Scott Jaeck, Vanessa Brown, Brandon Crane, Hoke Howell, Charles Tyner, Hunter Bodine, Ryan Francis, Candice Azzara, Kelly Packard, Robin Thicke, Gerrit Graham, Dustin Diamond, David Huddleston, Michael Ensign, Tom McCleister, Marguerite Moreau, Alicia Silverstone, Brad Hunt, Lindsay Price, Alan Fudge, Sean Stanek, Macon McCalman, Dianne Hull, Paul B. Price, Ellen Albertini Dow, Robert Jayne, Billie Bird, Kimberley Kates, Loanne Bishop, Jane Dulo, Peter Spellos, Roy Brocksmith, Nancy Fish, Sara Melson, Andy Berman, William Bogert, Deborah Rose, Bette Ford, Arlen Dean Snyder, Chris Demetral, Maxine Stuart, John O'Leary, Joseph David Whipp, Lanei Chapman, Wesley Mann, Billy Beck, Claude Earl Jones, Jonathan Del Arco, Madison Mason, Rebecca Staab, Philip Sterling, Al Ruscio, Rick Hurst, Helen Page Camp, Devon Odessa, Patrick Cronin, Troy Fromin, David Byrd, Maia Brewton, Golan Ramraz, Marty Zagon, Michael Gregory, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Breckin Meyer, Liz Torres, Daniel Stern (vyp.), Josh Saviano, Michael Weiner, Larenz Tate, Justin Whalin, Eric Foster, H. Richard Greene, Arye Gross (vyp.), Dante Basco, Ken Swofford, John Corbett, Mark-Paul Gosselaar, Matthew Faison, Kim Robillard, Holly Sampson, Tony Nittoli, Harrison Page, Danica McKellar (vyp.), Soleil Moon Frye, Julie Condra, Aron Eisenberg, Melora Walters, Rocky Costanzo, Fred Savage (a.z.), Dan Lauria (a.z.), Alley Mills (a.z.), Olivia d'Abo (a.z.), Jason Hervey (a.z.), Danica McKellar (a.z.), Josh Saviano (a.z.), Dante Basco (a.z.), Maia Brewton (a.z.), Brandon Crane (a.z.), Steven Gilborn (a.z.), David Huddleston (a.z.), Michael Landes (a.z.), Wendel Meldrum (a.z.), Tony Nittoli (a.z.), Robert Picardo (a.z.), Holly Sampson (a.z.), Ben Stein (a.z.), Ben Slack, Carl Steven, Carol Mansell, Barney Martin, Daniel Lee, Nicholas Hormann, Miguel Pérez, Ami Foster, Rick Scarry, Jim Zubiena, Sal Jenco, Jon Paul Steuer, Stacy Arnell, Sandy Helberg, Eda Reiss Merin, Pamela Gordon, Jean Speegle Howard, Edward Edwards, Julie Payne, Gregor Hesse, Eric Bruskotter, Brandis Kemp, John Brandon, William Bronder, Andrew Benne, Danny Breen, Bruce Ed Morrow, Gary McGurk, Cherie Franklin, Ben Kronen, Shevonne Durkin, Joie Magidow, Peter Holden

Výborný seriál, reflektující nejen trable dospívajícího kluka, ale i atmosféru raných šedesátých let v USA - příchod barevné televize, přistání na Měsíci, počátky hippies a protesty proti válce ve Vietnamu. A tohle všechno v laskavém a vtipném podání rodinného seriálu s nabručeným otcem a starostlivou maminkou. Jako by mi to připomínalo vlastní rodiče :-).(11.7.2005)

Jsou myšlenky, lidé a události, u kterých po setkání s nimi už nejste nikdy úplně stejní jako předtím a určitým způsobem vás navždy ovlivní. Tento seriál patří mezi ně. Díval jsem se na něj když mi bylo asi deset, a dodnes si pamatuji, jak jsem po každé epizodě dlouho přemýšlel, každý díl byl "o něčem" a ne jen snůškou pseudozábavy. Dnes už si nepamatuji obsahy jednotlivých epizod, ale dojem z nich mám v sobě pořád a tvrdím, že kdybych ho neviděl, mohl jsem být v některých ohledech jiný člověk. Kdo ví. Každopádně doporučuji tento seriál každému a doufám, že budu mít ještě někdy příležitost ho vidět. (1.7.´10: A to se mi nyní také podařilo a rozhodně to stálo za to.)(27.4.2009)

Tenhle seriál jsem zbožňoval. Narozdíl od mnoha jiných seriálů nepopisuje jen dění běžných životních událostí, ale hlavně vnitřního Kevinova světa, což dělá s takovou autenticitou, že se se slzami v očích nelze ubránit vzpomínkám z vlastního života, mládí a dětství. Jeden díl, který se CELÝ odehrává u toho, jak Kevin sedí u telefonu a odhodlává se zavolat Winnie..... Nádherná ukázka, jak to, co je vidět, je sotva procento toho, co někteří prožívají společně s tím, co vidět není.(25.5.2008)

Inteligentní soap opera. Amerika šedesátejch let očima dospívajícího kluka. Musím se ale přiznat, že jsem to moc nesledoval. Proč taky. Kulturně je to docela jinde a zrovna jsem taky dospíval -měl jsem tedy svých starostí dost a vtipné mi nepřišly. Seriál byl spíše pro starší. Každopádně si ale zaslouží metál - společně např. s East Enders.(2.5.2008)

Dát něco jiného než 5 hvězdiček tomuhle seriálu by bylo asi jako dát spropitné WC-bábě na Brněnském hlavním nádraží - beze smyslu :O) Tenhle seriál mě naprosto uchvátil, má všechno to, co by člověk v dospívání, ale i po tom, měl vidět a to s notnou dávkou vtipu a kouzelné zábavy. Amerika v letech 60. viděna očima Kevina Arnolda, malého chlapce který dospívá ve své rodině, prožívá celý svůj život před očima diváků - první kroky, lásky, kamarádi, rodinné trable. Vše do sebe nádherně zapadá a tvoří jeden z mých nejoblébenějších seriálů na který se kdykoliv podívám znovu.(2.1.2006)

• - Spoiler: Seriál skončil po šesté sérii – ještě před tím, než se Kevin a jeho kamarádi dostali k maturitě. Dle slov tvůrců to bylo proto, že postavy dospěly do věku, kdy vyšly z dětství a seriál by se musel otevřít tématům spojeným s věkem dospívajících/dospělých, čímž by se vzdálil od původně zamýšleného konceptu a ztratil by svoje kouzlo. Navíc by se pravděpodobně díky tomu musel přesunout z vysílacího času, kdy se na něj mohly dívat i děti. Druhým, pravděpodobně zásadnějším důvodem, proč byl seriál ukončen před dovedením hlavních postav k maturitě, byla aféra vyvolaná obviněním ze sexuálního obtěžování, které vznesla jedna členka štábu seriálu vůči Fredu Savageovi (Kevin Arnold) a Jasonu Harveymu (Wayne Arnold). Tato aféra strhla na seriál mnoho nechtěné publicity. Herci a štáb při natáčení scén posledního dílu šesté série nevěděli, jestli bude seriál pokračovat či nikoli. Vše bylo natočeno tak, aby byl konec otevřený a umožňoval navázat případnou další sezónou. To, že tady celé vyprávění končí, bylo jasné až s přidáním komentáře vypravěče, který diváky celým příběhem provázel. (Luxocculta)

• - Herečka Crystal McKellar, která hrála postavu Becky Slater – Kevinovy přítelkyně a pozdější rivalky, je ve skutečném životě sestrou Danicy McKellar, představitelky postavy Winnie Cooper. (Luxocculta)

• - V celkově 15. epizodě s názvem "Poraženi" jsou autentické záběry ze srpna 1968 v Praze. (Pyron)