Báječná léta (TV seriál)

The Wonder Years

Drama / Rodinný / Komedie

USA, 1988–1993, 42 h 10 min (Minutáž: 22 min)

Fred Savage, Eric Lloyd, Dan Lauria, Alley Mills, Olivia d'Abo, Jason Hervey, Danica McKellar, Michael Landes, Juliette Lewis, Daniel Stern, David Schwimmer, Giovanni Ribisi, Robert Picardo, Ben Stein, Wendel Meldrum, Jay Lambert, Arye Gross, Michael Paul Chan, Bentley Mitchum, Scott Menville, Lindsay Sloane, Eric Dane, Tom Wood, Chad Allen, Pat Crawford Brown, Richard Fancy, Paula Marshall, Joshua John Miller, Michael Bacall, Aimee Graham, Willie C. Carpenter, Jonathan Brandis, Michael Manasseri, Jack McGee, Seth Green, Earl Boen, Don Perry, Meredith Scott Lynn, Wendy Cox, Mike Hagerty, Victor Raider-Wexler, Gerry Bednob, A. J. Langer, Douglas Emerson, Lorna Scott, Cristine Rose, Lance Guest, Renée Humphrey, Brice Beckham, Mars Callahan, Salome Jens, Gary Carlos Cervantes, Angela Paton, Katie Wright, Raye Birk, Bobbie Eakes, Ford Austin, Nicolas Read, Dennis Arndt, Scott Jaeck, Vanessa Brown, Brandon Crane, Hoke Howell, Charles Tyner, Hunter Bodine, Ryan Francis, Candice Azzara, Kelly Packard, Robin Thicke, Gerrit Graham, Dustin Diamond, David Huddleston, Michael Ensign, Tom McCleister, Marguerite Moreau, Alicia Silverstone, Brad Hunt, Lindsay Price, Alan Fudge, Sean Stanek, Macon McCalman, Dianne Hull, Paul B. Price, Ellen Albertini Dow, Robert Jayne, Billie Bird, Kimberley Kates, Loanne Bishop, Jane Dulo, Peter Spellos, Roy Brocksmith, Nancy Fish, Sara Melson, Andy Berman, William Bogert, Deborah Rose, Bette Ford, Arlen Dean Snyder, Chris Demetral, Maxine Stuart, John O'Leary, Joseph Whipp, Lanei Chapman, Wesley Mann, Billy Beck, Claude Earl Jones, Jonathan Del Arco, Madison Mason, Rebecca Staab, Philip Sterling, Al Ruscio, Rick Hurst, Helen Page Camp, Devon Odessa, Patrick Cronin, Troy Fromin, David Byrd, Maia Brewton, Golan Ramraz, Marty Zagon, Michael Gregory, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Breckin Meyer, Liz Torres, Daniel Stern (vyp.), Josh Saviano, Michael Weiner, Larenz Tate, Justin Whalin, Eric Foster, H. Richard Greene, Arye Gross (vyp.), Dante Basco, Ken Swofford, John Corbett, Mark-Paul Gosselaar, Matthew Faison, Kim Robillard, Holly Sampson, Tony Nittoli, Harrison Page, Danica McKellar (vyp.), Soleil Moon Frye, Julie Condra, Aron Eisenberg, Melora Walters, Rocky Costanzo, Fred Savage (a.z.), Dan Lauria (a.z.), Alley Mills (a.z.), Olivia d'Abo (a.z.), Jason Hervey (a.z.), Danica McKellar (a.z.), Josh Saviano (a.z.), Dante Basco (a.z.), Maia Brewton (a.z.), Brandon Crane (a.z.), Steven Gilborn (a.z.), David Huddleston (a.z.), Michael Landes (a.z.), Wendel Meldrum (a.z.), Tony Nittoli (a.z.), Robert Picardo (a.z.), Holly Sampson (a.z.), Ben Stein (a.z.), Ben Slack, Carl Steven, Carol Mansell, Barney Martin, Daniel Lee, Nicholas Hormann, Miguel Pérez, Ami Foster, Rick Scarry, Jim Zubiena, Sal Jenco, Jon Paul Steuer, Stacy Arnell, Sandy Helberg, Eda Reiss Merin, Pamela Gordon, Jean Speegle Howard, Edward Edwards, Julie Payne, Gregor Hesse, Eric Bruskotter, Brandis Kemp, John Brandon, William Bronder, Andrew Benne, Danny Breen, Bruce Ed Morrow, Gary McGurk, Cherie Franklin, Ben Kronen, Shevonne Durkin, Joie Magidow, Peter Holden, Hector Elias, Jason Ross-Azikiwe, Harvey J. Goldenberg, James Brodhead, Nat Bernstein, Biff Yeager, Clay Wilcox, Salim Grant, Demian Slade, Matt Norero, Amy Hathaway, Noah Blake, Scott Nemes, Heather McComb, Carla Gugino, Ryan Holihan, Paul Dooley, Mark Boone Junior, Lyman Ward, James Caviezel, Laurel Moglen, Jean Sincere, Jeremy Davies, Andrew Shue, Robert F. Kennedy (a.z.), Martin Luther King (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Paul Gleason, Gordon Clapp, Renee Faia, Peter Bromilow, John Pleshette, Lou Cutell, James Tolkan, Mayim Bialik, Adam Boster, David Brisbin, Timothy Stack, Peter Billingsley, Andy Milder, Sean Baca, Beatrice Colen, Troy W. Slaten

Nostalgický seriál. Amerika 60. letech viděna očima dvanáctiletého kluka. Příběh nejen o dospívání. Seriál měl velmi vysokou úroveň po celou dobu svého trvání. Jeden z mých hodně oblíbených seriálů. Báječná léta mě dokázala připoutat k obrazovce a hned tak se od neodrthnout. Neuškodila by repríza. Při vyslovení názvu mě napadnou dvě postavy, asi nemusím připomínat, že jde o Vinnie a Kevina.(18.12.2008)

• danecek24

Zlatý Glóbus - cena (1) - 46. ročník (za rok) 1988 - *Nejlepší seriál (komedie / muzikál) + nominace (3) - 47. ročník 1989 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Fred Savage, 48. ročník 1990 - Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Fred Savage(2.3.2009)

Vzpomínám si, že když Báječná léta poprvé běžely v televizi, tak jsem byl ve věku Kevina Arnolda a se seriálem jsem v podstatě vyrůstal. Tenkrát jsem se dokázal s hlavní postavou sžít a opravdu jsem ten seriál doslova hltal. Pak jsem viděl pár dílů, když mi bylo asi tak 18 a tenkrát už mě to moc nebralo. Teď jsem seriál někde našel, takže jsem se zkusil z nostalgie na pár dílů podívat a upřímně řečeno, byl jsem trochu v šoku. Pamatoval jsem si to jako takovej pohodovej seriál o dospívání, ale on je to spíš horor o dospívání. Kevin Arnold žije v příšerný rodině, kde vládne tvrdou rukou otec, což je ukázkovej psychopat a despotickej tyran. Celá rodina před nim musí chodit po špičkách a ve všem mu přikyvovat, protože otec hledá neustále jakýkoliv záminky k tomu, aby vyvolal konflikt. Matka je sice hodná a starostlivá, ale jinak dost smutná existence, která zastává v rodině jenom funkci služky. Její nejčastější téma rozhovoru je bramborová kaše. Starší bratr je totální primitiv se sklony k agresivitě. Chudáka Kevina akorát od rána do večera mlátí a nadává mu. Z tohoto panoptika se trochu vymyká akorát starší sestra, která je relativně normální. Teda až na to, že je to hipík. Ale jako jediná si dovolí třeba s otcem nesouhlasit a dokonce má i vlastní názory. Ta se ovšem později provdá za Rosse z přátel a odjede s nim na Aljašku. Pak je tam Kevinův kamarád Paul, což je totální zoufalec, a Kevinova láska Winnie, která s nim zachází jak s kusem hadru. Kromě toho je Kevin ve škole permanentně šikanován staršími spolužáky. Najdou se tam teda i některý opravdu pohodový a milý epizody, ale prožít takový dětství, tak na to asi nijak nostalgicky vzpomínat nebudu...(3.11.2018)

Velmi příjemný seriál, kde z každého záběru divák cítí nostalgii po ztraceném dětství a ideálech, které ještě nestačily okorat pod nánosem přízemní reality a špatných zkušeností. Výborný casting včetně dětských představitelů, kvalitní dialogy, scénář bez zbytečné vaty, uvěřitelné příhody, které i bez scénáristických kotrmelců dokážou zaujmout. Hodně dobrá je i poloha laskavého humoru a zdravé sebeironie v místech, kde hrozí moralizování nebo seriálová klišé. Tomuhle kvalitnímu dílku sluší uvedení na obrazovce veřejnoprávní televize. Celkový dojem: 90 %.(18.6.2006)

Milý seriál o dospívání v americe šedesátých let . Nezapomenutelná hudba a komentáře Miroslava Donutila, ve mě vyvolávají krásné vzpomínka na doby, kdy se tento seriál vysílal. Výborný Fred Savage se kterým projdete nástrahy dospívání a všech možných okamžiků, které provází život malého chlapce, studenta, až téměř v dospělého muže. Během 115 ti dílů se postupně seznámíme s Kevinovým nejlepším přítelem Paulem Pfeifferem a jeho velkou láskou Winnie. Opravdu velice povedený seriál, který si svoje místo na americkém seriálovém Olympu 80 let, bezesporu zasloužil.(9.12.2014)

• - Jack Arnold se narodil 6.11.1927. Zemřel v roce 1975. (Kulmon)

• - Herečka Crystal McKellar, která hrála postavu Becky Slater – Kevinovy přítelkyně a pozdější rivalky, je ve skutečném životě sestrou Danicy McKellar, představitelky postavy Winnie Cooper. (Luxocculta)

• - Malého špunta s lukem a šípy, který pospíchá na střelecký kroužek, si zahrál Ben Savage, bratr představitele hlavní postavy Kevina Arnolda – Freda Savage. (Luxocculta)