Prokletý klub (2009)

Ani ne tak na obdiv fotbalové hře nebo lásce ke sportu ... ale spíš o síle lidského ega, nutnosti "být někdo" místo "nebýt nikdo", o umanosti a posedlosti a nutné bolesti, která s těmito vlastnostmi přichází. Začal jsem se na film dívat jako milovník sportovních filmů, ale dostal jsem mnohem větší porci filmové krásy, než jsem měl v plánu si objednat.

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Na jednu stranu jasný .. zasmál jsem se. Mise splněna,o to tady přece jde. Ale za prvé nepovažuju Ice Age za nejlepší animáky (to jsem věděl už po jedničce) a za druhé se zde jedná o třetí díl a bohužel se tvůrci nedokázali vyhnout "nutnosti" všech těch dvojek, trojek, čtyřek ... A to potřebě jít neustále nahoru .. víc akce, víc zápletek, víc postaviček.. a v tomto příápadě víc 3D ... Ne že by mě děj nějak vadil, ale když je z toho cítit jak je to nastavované, je to špatně. Přesto ... Těch okamžiků kdy jsem se rozchechtal bylo přeci jen dost na to abych dal 4 hvězdičky

V zajetí rychlosti (2005)

Při sledování jsem měl pocit jakoby neuspokojenosti ... pocit, že se dívám na film který je jednoduchý, vím jak se bude vyvíjet, nepřekvapí mě a po odhalení hlavní zápletky mi nemá dál co nabídnout... To mě bohužel pronásledovalo při jinak spíš pohodovém smínečku o jednom dědulovi, který si chce splnit svůj životní sen. Hezký .. ale jenom hezký, víc nic

Karamazovi (2008)

Spolu s Kawasakiho růžemi rozhodně nejlepší české filmy poslední doby. Do filmu jsem vstoupil úplně "čistej" ... Nevěděl jsem co mě čeká.. že to bude snímek, ve kterém herci hrají herce a že to jsou všechno jedna partička z Dejvickýho divadla a tatáž hra je k vidění i na živo. Zkrátka jsem se usadil a jen se nechal příjemně překvapit tím, že ještě někdo dneska dovede natočit snímek. který nazvu "uměleckým dílem". K hraní nemůže mít nikdo výhrady, hudba skvěle podbarvuje celkovou chladnou atmosféru a o originalitě celého filmu, co vám budu dál líčit ... po tomhle touží asi každý režisér .. Jen málokdo je Petr Zelenka :)

Byl jednou jeden dům (1974) (seriál)

Byl jednou jeden dům... A byly taky jednou jedny časy... A při sledování tohoto díla si víc než kdy přeji, aby se ty časy už nikdy nevrátili... Dokonale popisující vnímání lidí ve chvílích, kdy nám bylo nejhůře. Děkuji za tento seriál!

Doktor od jezera hrochů (2010)

Holubová jako zavražděníhodná tchýně? Proč ne! Byla jedním z mála skvětlých bodů filmu, který ale jinak bohužel za moc nestál. Je to taková pohodička, kterou drží nad vodou pár milých tváří typu Vladyka nebo Klepl. Pohodička, která neurazí, kterou snesete, ale nezbavíte se tíživé pravdy, že je to prostě děsná ptákovina. Přesto suma sumárum dvě hvězdičky protože jsem se párkrát upřímně zasmál a to se i u blbosti počítá :)

Sherlock Holmes (2009)

Ale jo, přinejmenším jsem se zasmál a dobře se bavil nejen u Holmesových výlevech, ale i u jeho legendární geniality při řešení případu. Bohužel pro mne znám dobře většinu příběhů Sherlocka Holmese v orginálních podobách a musím říct, že si toho do filmu vzali skutečně tutam něco, ale ve výsledku snad jen ten vtip a humor. Nemám žádné rozšiřující informace o tom, jak to celé autor myslel, ale nemohl jsem se zbavit myšlenky že se právě dívám na dobře natočený (po obrazové i zvukové stránce) film, který je silně americký (s rysy, které snad ani nemusím rozepisovat) a do hlavní role byl neumě vtlačena osoba a charakter Sherlocka Holmese. Originální pojetí se vší tou přemrštěnou akcí a vejbuchama bylo moc pěkný, ale pro mě asi jenom "fajn".

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Harry Potter je pro mě významná filmová ikona odkazující mě na svět čar a kouzel, který zbožnuji. Je to žánrově fantasy určené pro děti školního věku, ale někteří, kteří vědí, vědí, že to tak vůbec není :)) třeba říci, že jsem knihy četl všechny asi 4x a tak muj pohled na film je bohužel z místa člověka, který musí být zákonitě sklamán, když se mu všechny jeho milované scénky neobjeví na scéně atd. To mel byt teda ten předpokládaný pohled, ten můj je jiný, protože Princ dvojí krve byl zfilmován přinejmenším "nad očekávání". Byl temný jak nikdy temný nebyl, zároveň posbíral víc humoru než možná lckajaký jiný díl. Vím, že se valila a valí kritika typu "to tam chybělo" a " to tam nebylo" .. ale nesouhlasím, protože že tam nebla zaávěrečná velká bitva chápu - a to z duvodu který neni tvůrci utajovaný - nechtěli bitvu kekonci filmu 2x za sebou. Nezazlývejte tedy Belatrix že jen rozdupala pár skleniček od máslového ležáku a sfoukla svíčky. Aby tam musel byt Brumbaluv pohreb taky nevim, prekrasny v knize, ale film tímto končil temně, na hraně unesitelnosti Harryho břémě, žádný úsměv a nasedání do vlaku .. ne.. bylo to perfektní. A sceny které si tvurci vymysleli - těm vzdávám čest. Honička v obilí - hororová, Křiklanova rybka - dojemná. Moc se mi to líbilo. Přikládám odkaz na jednu krásnou vynechanou (zkrácenou) scénku, u které se setjne jako behem celeho filmu muzeme kochat líbeznou hudbičkou: http://www.youtube.com/watch?v=VyDrF8azi2U

Kdo je tady ředitel? (2006)

Kdybych neviděl divadelní představení v čele s famózním Michalm Dlouhým, jistě by se mi to líbilo víc.. Ale takhle musím nazvat celý film za nevyužitý, chladný a bez vtipu. Zkrátka jsem v každě scéně viděl mnohem méně než může být, ale to je jasné. Nechci tím říct, že je film špatný a odradit od něj diváky, ale spíš chci říct - jděte do divadla (Švandovo na Smíchově). No konec reklamy :) K filmu samotnému bych chtěl říct, že byl zvláštní, ostatně tak zvláštní jak samotný Lars von Trier je. Řezané obrazy, postavy bez úst nebo zase bez čela, hlavní motiv obrazu odehrávaný kdesi v koutě, zatímco zbytek obrazu je prázdný a nudný.. sekaný střih jaký jinde neuvidíte.. Pro temný film mám pochopení a mám ho rád, ale v tom duchu vytvořit komedii se mi nelíbilo.

Světla páteční noci (2004)

Jak je vidět, tak americký fotbal má neskutečnou popularitu i v nižších, univerzitních ligách, protože Friday Night Lights je už několikátý snímek z tohoto prostředí a jinak než davové šílenství se chování lidí u thoto sportu (i ligy) nedá nazvat. Sice to jako drobný čecháček nechápu, proč je ten sport tak oblíbenej, když v něm jde o to jaký je kdo hromotluk a udrží se při náletech protihráčů co nejdéle na nohou, ale budiš... No každopádně jsem filmů z prostředí americkýcho fotbau viděl tak deset a tenhle kousek se zařadil hodně hodně vysoko. Skvěle po dějové stránce dané ligy, skvěle "nastavené" vedlejší dějové linie, film se neupíná na jednoho hrdinu, ale oním hrdinou je skuečně "tým" a hlavně natočeno s citem pro krásu i tragičnost sportu a bez jakéholi výraznějšího patosu. Bravo!