• Rodinný

Nový příběh staré řeky (1962)

Dokumenty mám moc rád, ale tento mě zrovna nezaujal. Film se věnuje výhradně stavbě hráze a elektrárny. A to si myslím, že je u tak důležité změny Vltavy příliš málo. O Vltavě jako takové se tam mluví jen jakoby z nutnosti. Film se třeba vůbec nezmiňuje o hradu Orlík, který před stavbou přehrady čněl na skalním ostrohu nad Vltavou, ale po napuštění přehrady se dostal prakticky na úroveň hladiny. (Neděle 23.05.2010)

Rozpoutané peklo (1997)

Nemůžu si pomoct, ale nejsem schopen ohodnotit tento prakticky úplně zbytečně natočený film lépe. A ta jedna hvězdička je za pěknou přírodu a standardní herecké výkony. Jinak je děj filmu od samého začátku jasný. Kromě toho, že film je zaplněn technickými nesmysly mi na něm vadí neustálé bláhové a nesmyslné utěšování a chlácholení, jak se nám nic nestane, jak to zvládneme, jak to dokážeme atp. (Neděle 16.05.2010)

Eastie Boys (1999) odpad!

Tímto filmem jsem nesmírně zklamán. Od začátku do konce to je nesmysl. Údajná komedie není úsměvná, ale je jen k smíchu respektive k pláči. Tak, jednoduše a snadno, jak se autoři filmu snažili ukázat, to v Berlíně v hraničním pásmu nikdy nevypadalo. A tak si zmatečný film trapně snaží dělat legraci z něčeho, co nikdy neexistovalo. (Pátek 14.05.2010)

Karel Gott (1986)

Od dokumentu o Karlu Gottovi (ale obecně o komkoliv) bych očekával mnohem, mnohem víc. Moje představa byla, že film bude chronologický. Karel Gott se někomu někde někdy narodil, vyrůstal, chodil do školy, vyučil se, dal se na pěveckou dráhu, zpíval nejprve tam, potom tam, pak se objevil i ve filmu ... Jenže takto tento dokument bohužel postaven není. Autoři filmu doprovázeli Mistra po některých jeho turné a vystoupeních, natočili něco málo i z jeho soukromí a z příprav na vystoupení a natáčení písniček. Začátky pěvecké dráhy Karla Gotta se ve filmu doslova odbyly několika málo fotografiemi a několika větami. Na dokument žalostně málo. Osobně si myslím, že to je velká převelká škoda. Nezbývá mi než doufat, že se dokumentaristé ještě chytnou za nos a natočí o Karlu Gottovi životopisný film, který bude tohoto Mistra hoden. Ale i tak je tento film pěkně sestříhaný. Vyprávění Karla Gotta působí velmi mile, upřímně, skromně a nepovýšenecky. (Pátek 14.05.2010)

Trabant - auto za dolar (2005) (TV film)

Jeden z mála filmů o vozech Trabant. Bohužel zrovna tento se řadí mezi ty průměrné až slabší. Film je prošpikován mnohdy příliš krátkými záběry ze setkání trabantistů v německém Cvikově (Zwickau). Dále je film doplněm zbytečným balastem. Nosným obsahem jsou vzpomínky a vyprávění bývalých konstruktérů a vývojářů. Kdo se však chce podívat na skutečný dokument, který se dopodrobna zabývá výrobou trabantů, měl by zhlédnout film „Der Trabant – Planwirtschaft auf Rädern“, který běžel začátkem 90. let i v české televizi pod názvem „Trabant – plánovité hospodářství na kolech“. Režisérkou tohoto filmu je Susanne Paschen. Vzhledem k tomu, že se tento film nenachází v databázi ČSFD a nenašel jsem o něm zmínku na českém internetu a jedná se opravdu o velmi hodnotný a cenný dokument, tak bych ho vážným zájemcům zaslal. (Středa 28.04.2010)

Bylo nás pět (1994) (seriál)

Knižní předlohu tohoto filmu znám jen v podání Františka Filipovského. Její filmové zpracování v podobě televizního seriálu se mi velmi líbilo. Skvělé herecké obsazení a vynikající herecké výkony. Kromě pětice kluků v čele s Adamem Novákem se mi velice zamlouval Oldřich Navrátil i Dagmar Veškrnová. Seriál jsem viděl už několikrát a myslím, že se na něj ještě několikrát rád podívám. Skvělý počin Karla Smyczka. (Sobota 17.04.2010.)

Nadějné vyhlídky (1974) (TV film)

V podstatě není co komentovat. Film je po všech stránkách skvělý. Propracovaný. Herecké výkony na velmi dobré úrovni ... no prostě nevím, co bych vytknul. Díky perfektnímu původnímu dabingu je radost dívat se i na českou verzi. Kdysi velmi dávno jsem zkoušel číst i stejnojmenný román, ale dopracoval jsem se jen po odchod Pipa do Londýna. Takže teprve nyní jsem se dozvěděl, jak příběh vlastně dopadne. (Úterý 13.04.2010)

Třetí skoba pro Kocoura (1983)

Překvapivě hezký film. Děj má spád a je ku podivu i docela reálný. Herecké výkony byly dobré. Řekl bych, že i přes příslušníky VB, soudruhy a pionýry (patřili neodmyslitelně k tehdejší době) je film nadčasový a lze se na něj bez problému podívat i za dalších 27 let. Jen jedna věc mi jaksi neštymovala. Sice nejsem patolog ani soudní lékař, ale že by mrtvola vychladla během maximálně několika minut se mi zdá přece jenom nereálné. (Sobota 10.04.2010)

Leť, ptáku, leť! (1978)

O existenci tohoto filmu jsem neměl ani tušení. Našel jsem ho až na ČSFD, když jsem se díval, v kterých filmech hrál Michal Dymek. Tento film se mi zdál takový průměrný až pohodový. Není v něm sice nic, co by mi vadilo, ale také jsem zde nenašel nic takového, abych se k tomuto filmu častěji vracel. Lehounce nadprůměrný a docela reálný děj, standardní herecké výkony. Ale je něco, v čem tento film vynikal a za co bych ho chtěl moc pochválit. Bylo velmi milé poslouchat, jak se Češi i Slováci (včetně dětí) perfektně domluví. Dnes už by s domluvou byly větší problémy. Hlavně u českých dětí. (Čtvrtek 08.04.2010)

Luk (2005)

Než jsem se na tento film podíval, bedlivě jsem si přečetl všechny komentáře a s napětím jsem očekával, jak bude film působit na mě. Ukázalo se, že se zařadím mezi ty, které film nijak nenadchl. Jednak mi přišel v mnohých pasážích zbytečně zdlouhavý, ale hlavně mi vadilo, že i kdyby se takový příběh skutečně udál, tak se nemohl udát tak, jak bylo ve filmu ukázáno. Dítě, které by 10 let vyrůstalo v totální izolaci na několika čtverečních metrech lodi se starším mužem by se rozhodně chovalo a jednalo jinak. Je to film, pro který bych už nikdy těch 90 minut na jeho zhlédnutí neobětoval. (Čtvrtek 08.04.2010)